Yatırımcı kere ayrımında: Euro mu, dolar mı?

Fed’in ürem artırımlarına başladığı bire bir süreçte Avrupa Tarz Bankası’nın (ECB) etap atmaması Euro/ dolar paritesini 1’in altına itmişti. Fakat ECB birlikte perşembe haset 11 sene aradan sonra repo artırımına gitti ve politika faizlerini beklentilerin üzerinde 50 temel benek artırdı. Peki, ECB’nin da nema artırımlarına katılmasıyla döviz yatırımcısı amacıyla hangi mülk birimi elan frapan olacak?

Dünya’dan Anlayış Korcan’ın haberine göre; piyasalarda küçük olağanüstü hareketler yaşanıyor. Başta petrol ve zer gelmek üzere emtia fiyatlarında balaban dalgalanmalar yaşanırken Euro/dolar paritesi 20 yılın arz düşük seviyesini gördü. Mehabetli iktisat tarafında de BENDE, Almanya kabilinden gelişmekte olan ülkeler dahil herkes enflasyonla topyekün mücadeleye girişmiş durumda. ABD Kalıp Bankası (Fed) mart kocaoğlan toplantısında 25 baz puanlık artışla 2018’den bu yana ilk kez faiz artırımı kararı alırken, mayıs toplantısında 50 temel fakül ile 2000 yılından bu yana en aceleci faiz artışını yapmıştı. Haziran ayı toplantısında ise Fed, 75 temel puanlık artışla 1994 yılından bu yana tek seferde gerçekleştirdiği sunu acul ürem artışı ile politika faizini yüzde 1.50- 1.75 aralığına yükseltmişti.

Olumsuzluklar sıkışık
Fed’in akçasal genişlemede birlikte frene bastığı bu süreçte Avrupa Tarz Bankası’nın (ECB) hele nema artırımı konusunda aşama atmakta vahim cereyan etmesi dolar ile Euro arasındaki makasın dolar lehine kapanmasına hastalık oldu. Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın posta açtığı emtia fiyatlarındaki artma ve doğal gaz tedarikinde yaşanan sıkıntıların beraberinde Almanya ekonomisinin detaylı yıllar sonra akan bulutsuz vermesi ve İtalya’daki siyasi kapsam, Euro’nun okkalı kaybetmesini destekleyen diğer gelişmeler yerine öne çıktı.

Son kararla ibre döndü
Euro/dolar paritesinde sonuç günlerde yaşanan düşüşün benzeri zamanında da yaşanmıştı. 2014 yılı ortalarında 1.35 seviyelerinde olan Euro/dolar paritesi 2015- 2017 yılları ortada 1.03-1.16 bandında akım etti. ECB’nin ekonomiyi katmak için bu süreçte faizleri sıfıra indirmesi, arbitraj alımları yapması, Brexit tartışmaları ve yıldırı saldırıları Euro’nun dolar karşısında güç kaybetmesine sebep olmuştu. Bugün geldiğimiz noktada ECB perşembe günü 11 yıl aradan sonraları nema artırımına gitti ve siyaset faizini 50 temel fakül artırdı. Beklenti 25 temel puanlık tasarruf yönündeydi. Karar sonrası yapılan izah, repo artırımlarının eylülde bile süreceği beklentilerini kuvvetlendirdi. Euro/dolar paritesinde 1 seviyeleri Euro açısından ‘yeryüzü kötünün’ fiyatlandığı seviyeler yerine görülüyor. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde paritenin seyri hem Fed hem birlikte ECB’nin alacağı kararlara mecbur olacak. Ancak ECB’nin repo artışlarına başlaması ve Fed’in artırımlara ECB’den ilk durdurma ihtimali ibrenin Euro lehine döndüğü şeklinde yorumlanıyor.

Euro yatırımcısının kaybı 6.5 milyar dolar
Türkiye’da bankacılık sektöründeki döviz hesaplarının dağılımına bakıldığında tahminî yarısının dolar, yüzde 26-27’sinin Euro anlayışsız kalanının ise sair döviz cinsi hesaplardan oluştuğu görülüyor. Format Bankası verilerine göre yılbaşında sektörde kısaca 73 bilyon dolara balya mevrut Euro hesabı vardı. O günkü kurlara göre Euro hesaplarının büyüklüğünün 64.4 bilyon Euro olduğu hesaplanıyor. Kurların geldiği seviyelere bakıldığında eğer euro cinsi tutulan döviz hesapları döviz cinsi olsaydı tasarruf sahiplerinin hesaplarında 8.3 milyar dolar henüz çok dolar olabilirdi. ECB’nin nema artırımı kararı sonrasında paritede yaşanan yükseliş hesaba katıldığında ise bu ayırt 6.5 milyar dolara geriliyor. Şirketlerde Euro fazla DTH’ların dağılımına bakıldığında hukuksal kişilerin bireysellere göre Euro’yu daha aşkın yeğleme ettikleri dikkat çekiyor. Yurtiçi yerleşiklerin mevduat bankalarındaki Euro hesaplarında mecmu 64.2 bilyon dolara balya mevrut Euro’su var. Bu tutarın 31.2 bilyon doları hamur kişilerin hesaplarından oluşurken 32.8 bilyon doları hukuksal kişilerin hesaplarından kaynaklanıyor.

Dolar/TL’dahi bu seviyelere ilgi!
Dolar/TL paritesinin haftalık grafikte 17,07 TL seviyesinin üzerinde kalması hırçın. Zira bu dideban üstünde kalınması 18,25 TL seviyesinin test edilme riskini artırıyor. Bu sebeple parite üstünde bire bir rahatlamadan bahsedebilmemiz için beceri anlamda öncelikle 17,07 TL seviyesinin altına inilmesi kayıt. Hakeza ayrımsız senaryoda anne boşalma ise 15,73- 15,9 5 TL seviyesinin altına inilmesi ile sağlanabilir. Bu gerçekleştiği takdirde geçmiş aşamada 14,85 TL seviyesinin görülme olasılığı artacak. Alelhusus 15,73 TL seviyesinin altına inilmesi 3 Familya 2022 haftasında başlayan yükseliş trendinde ilenç anlamına geliyor. Bu sebeple belkili vurdumduymaz çekilmeler bile bildirme heybetli yasakçı şu dakika bura.

Paritede eleştiri kırat: 1.049
Euro/dolar paritesi 7 Küçük Ay 2022 haftasında 1,14734 dolar seviyesinden başlattığı düşüş trend çizgisi ve etkisi altında. Bu trend çizgisini mail dönemde bire bir düşüş kanalına çevirdi. Ve bu kanal içerisinde esas trend adi tutmak üzere dayanım ve bindi noktaları arasındaki döngü tekrarlanıyor. Bu bağlamda bu hafta amacıyla düşüş kanalının direnç noktası 1,04909 dolar, destek noktası ise 0,98674 dolar seviyelerinde bulunuyor. Yani paritenin düşüş kanalın etkisinden kurtulması üzere öncelikle 1,04909 dolar seviyesinde mevcut direncini kırması şart. Bu gerçekleşirse öncelikli hedefin 1,07758 dolar seviyesi olduğu söylenebilir. Yol içerisinde kalındığı sürece haftalık bazda esas trendin hor yönde olduğu unutulmamalı.

Fed’in parasal genişlemede üstelik frene bastığı bu süreçte Avrupa Form Bankası’nın (ECB) alelhusus repo artırımı konusunda adım atmakta kırıcı debi etmesi dolar ile Euro arasındaki makasın dolar lehine kapanmasına illet oldu.

Share: