ODTÜ, Türkiye’nin eğitimdeki önceki ‘NFT’ sertifikalarını öğrencilerine ikram etti

ODTÜ, üniversite birincilerine sertifikalarını blokzincir üzerinde zata mahsus müstahzar, nakil edilemeyen “NFT” dijital ikiz kopyalarıyla sundu- Rektör Prof. Dr. Mustafa Verşan Temel:- “Bu yıl basamak sertifikalarıyla başlattığımız süreci gelecek yıl diplomaları dahi kapsayacak biçimde genişletmek üzere çalışmaya devam ediyoruz”

– ODTÜ, blokzincir üstünde zata mahsus hazırlanmış ve alıntı edilemeyen Türkiye’nin eğitimdeki önceki Non-Fungable Tokens- Kalifiye Fikri Tapu (NFT) sertifikalarını üniversite birincilerine sunma etti.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Hakikat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, NFT’lerin, blokzincir teknolojisinin sunduğu olanaklardan biri olduğunu ve paye sertifikası evet de hatim diplomalarının mülk boyu kaybolmayacağı, sayısal adına ibdai ve değiştirilemez şekilde blokzincir üzerinde saklanabileceği tıpkı imkan sunduğunu tabir etti.

ODTÜ’nün Türkiye’üstelik ilk defa mezunlarına yönelik NFT hazırladığını belirten Asıl, “Bu sene mertebe sertifikalarıyla başlattığımız süreci ati yıl diplomaları üstelik kapsayacak biçimde genişletmek için çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Lisans kat diplomalarının hakikat olup olmadığına dair arsıulusal alanda çeşitli teessürat yaşanabileceğine belen fail Temel, “Özellikle diplomalar, şu an üzere e-Şevket üzerinden sorgulanabiliyor. Fakat uluslararası alanda bu diplomaların doğruluğunun sorgulanması amacıyla ayrımsız ölçün henüz bulunmuyor. Bu yüzden ibret diplomalar ve nadir vesaik halen e-posta ve telefon üzere yöntemlerle doğrulanmaya çalışılıyor ve dil problemi başta doğmak için herhangi bir ant serencam alınamıyor, değişik güçlükler doğuyor. Bu bağlamda, ODTÜ kendisine bu zorluklara çözüm oluşturabileceğini düşündüğümüz blokzincir teknolojileri üzerindeki yenilikleri yakından izleme ediyoruz.” diye konuştu.

Blokzincir teknolojisinin merkeziyetsiz bir yapıda olduğundan herkese yalınlık ve kesin bilgiler verdiğini vurgulayan Ana, dünya genelinde diplomaların birlikte NFT olarak verilebilmesi üzere türlü arayışların bulunduğunu, ODTÜ’nün dahi tıpkı acun üniversitesi yerine küresel düzeydeki bu arayışlara yardım vermeye başladığını aktardı.

– NFT sertifikalar üzere merasim düzenlendi

Mavera yandan ODTÜ’yü kademe ile mütemmim mezunlara müteveccih geleneksel “Lisans Basamak Mezunları Şehadetname Töreni” ODTÜ Ekin ve Kurultay Merkezinde yapıldı. Törende, Türkiye’dahi bir ilk namına üniversite birincilerine matbu birincilik sertifikalarının beraberinde bu sertifikaların kişiye özel hazırlanmış, aktarma edilemeyen NFT dijital koşa kopyaları birlikte verildi. Kürsü birincilerine sunulan plaketlerin üstünde, beher mezunun nazirsiz blokzincir cüzdan adresleri yazıldı.

Rektör Prof. Dr. M. Verşan Gerçek, mezunlara hitaben şunları kaydetti:

“Üniversitemizin size sunduğu yetişek, tedris ve araştırma zarfında kazandığınız bilgi ve becerilerle bundan sonraki emek yaşamında haddinden fazla liyakatli olacağınıza eminim. Yaşamınızın bundan ahir sürecinde hem öz hayatınıza hem bile sair insanların hayatına dokunarak meal ve ayar doldurmak üzere çokça çalışın. İnanın, elde ettiğiniz sonuçlar sizi, hayallerinizi temin yolculuğunda haddinden fazla bahtiyar edecektir. Kendinize güvenin, hayallerinizden katiyen vazgeçmeyin. Koyduğunuz hedeflere yayılmak için yılmadan çalışın. Azminizi sürekli deli dolu tutun. Azminiz size engelleri, krizleri aştıracak, hedefe ulaştıracaktır. Biliyoruz kim sunu akıllıcasına kararları ve manalı değerleri içeren en akva stratejiler üstelik azimle uygulanmadıkça sonuca ulaşamaz.”

Mezunlarından, meslek yaşamlarında ve toplum içinde dönüştürücü afi oynamalarını, ülkenin sorunlarının aşılmasında avangart ve önder olmalarını beklediğini tabir fail Ana, “ODTÜ mezunlarının Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün prensip ve devrimlerini, laikliği, karı koca eşitliğini, hukukun üstünlüğünü, aklın ve bilimin doğrularını temas devir savunacaklarına içten inanıyorum.” dedi.

ODTÜ birinci, ikinci ve üçüncüleri, rütbe sertifikalarıyla alay malay icazetname ve hediyelerini Prof. Dr. Kaynak ile vabeste bulundukları fakülte dekanlarının elinden aldı.

Share: