Birleşik Kamu-İş, Bakanlığa başvurdu: Zam hatalı hesaplanıyor

Mürekkep Amme-İş, Hazne ve Maliye Bakanlığı’na başvurdu. Kaynak ve Maliye Bakanlığı vasıtasıyla yapılan aylık zam oranının eksik hesaplandığı ve memurin ile emeklilerin mahiye kaybı yaşadığı bildirildi.

Sözcü’den Cem YILDIRIM’ın haberine bakarak; Mürekkep Kamu-İş Konfederasyonu, sakim hesaplanan remiks oranlarının düzeltilerek ayırt ödenmesi üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı’na başvurdu.

‘YÜZDE 5’LİK GÜNAH VAR’

Emek ekonomisi uzmanı Prof. Eren Polat, Maliye’nin vazifeli ve emekli maaşlarını az hesapladığını savunarak “Temmuz artışı yüzdelik 41.69 hesaplandı. Yüzde 46.69 olmalıydı. Vekâlet, vazifeli maaşları ve emekli aylıkları artışında yüzde 2.60 ile yüzde 5.27 oranında sakim hesaplama yaptı. Bu hesapta pahalılık farkı yanlışı var” dedi. Çelik, şu açıklamayı yaptı: “Ocak 2022’da yapılan yüzde 5’lik zammın yanında hükümet ayrıca maaşlarda yüzdelik 2.5’luk tıpkı düzeltme yaptı. Demincek bu yüzde 2.5’luk ayırt geri alınıyor. Bu muamele hukuksuzdur. Maliye 6 aylık enflasyondan yüzdelik 7.5 indirerek şişkinlik farkını yüzdelik 34.85 olarak buluyor. Meğerse Aile 2022’de yapılan yüzde 2.5 melfuf zam benzeri iyileştirmedir, bol bolamat payıdır ve ferasetsiz alınamaz.”

KAMU-İŞ MÜRACAAT YAPTI

Mürekkep Kamu-İş Konfederasyonu’ndan yapılan açıklamada, Nezaret vasıtasıyla yapılan hesaplamada, 6 mahiye enflasyon oranından esbak 6 ayın başında şişman itilaf ile yapılan bindirim oranını fakül namına tenkis etmek adına, yüzde kendisine düşürüldüğünü belirtti. Konfederasyon yetkilileri, “Kalık hesaplanan vazifeli maaş bindirim oranlarının düzeltilerek, mevzuat hükümleri doğrultusunda akıllıca hesaplaması ve zaruri düzenlemenin yapılması üzere Hazne ve Maliye Bakanlığı’na başvurduk” açıklaması yaptı.

Emeklilerin mahiye farkları yatırılmadı

Öte yandan emeklilerin aylık farkları de bibi ödenmedi. Ekomonist Prof. Burak Arzova, içtimai iletişim araçları hesabından, “Annem zahmetli ve ayırt ödenmedi. Hakeza ayrımsız durumun henüz geçmiş yaşandığını hatırlamıyorum” paylaşımı yaparken, Arzova’ya karşılık veren Kaynak eski Müsteşarı Bâtın Eğilmez de, “Yatmadı hocam, ego dahi elan ilk hakeza benzeri format olduğunu hatırlamıyorum” dedi. Birleşik Amme-İş Konfederasyonu birlikte Bakanlığa yaptığı başvuruda fark ödenmesinin nakıs hesaplanan bindirim oranlarının düzeltilerek yapılması gerektiğini belirtti.

Share: