Global piyasalar Fed’in nema kararına odaklandı

Küresel piyasalarda, MEMLUK Gestalt Bankası’nın (Fed) bugün açıklayacağı mal politikası kararları ve toplantı sonrası Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı meşruhat öncesinde risk iştahı düşük seyrediyor.

Durgunluk ve şişkinlik endişesi ortada mütezayit MEMLUK’dahi Fed’in ürem kararı ve ati ahit dünyalık politikaları açısından yağacağı yönlendirmeler bekleniyor.

MEMLUK’birlikte enflasyonun haziranda üstelik güçlenmeye devam etmesi Fed’in zaman 75 baz puanlık nema artışı yapma ihtimalini güçlendirirken, 100 baz puanlık faiz artışı bekleyenlerin oranı ise berenarı azaldı.

Ülkede makroekonomik verilerin durgunluğa işaret etmesi birlikte duraklık endişelerini artırırken, Fed’in temmuz sonrasında atacağı adımlardaki müphemlik piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Ara Kazanç piyasalarında KUL’nin 10 yıllık arbitraj faizi ile 3 maaş hazine bonosu arasındaki aklık kapanmaya bitmeme ederek 30 temel puana kadar inerken, bahis konusu fiyatlama ÇAKER ekonomisinin resesyona gireceği beklentisinin güçlenmeyi sürdürdüğüne belen ediyor.

Servet piyasalarındaki fiyatlamalarda ise Fed’in zaman yüzdelik 75 ihtimalle 75 baz puanlık ürem artışı yapacağı durum edilirken, Fed üyelerinin net sözle yönlendirmelerine rağmen yatırımcılar yüzde 25 ihtimalle 100 temel puanlık ürem artışı yapabileceği beklentisini koruyor.

Ilkgüz toplantısına ilişik kararsızlık öne çıkmaya devam ederken, bankanın yüzdelik 51 ihtimalle 50, yüzdelik 41 ihtimalle 75 ve yüzde 8 ihtimalle 100 temel nokta ürem artıracağı öngörülüyor.

Ülkede makroekonomik verilerde görülen yavaşlama emarelerinin çoğalmayı sürdürmesi ve dengelem döneminde geçmiş açıklayan karlılıkların beklentileri karşılayamaması nasip piyasalarında risk iştahının azalmasına etmen oldu.

MEMLUK’dahi açıklayan verilere bakarak yeni hane satışları, haziranda aylık yüzde 8,1 azalışla 590 bine inerek Nisan 2020’den bu yana bildirme düşük seviyeyi kaydederken, Conference Board Tüketici Cüret Endeksi bile düşüşünü sürdürdü. S&P Case-Shiller Ulusal Basamak Değer Endeksi, mayısta güzeşte yılın tıpkı dönemine göre yüzdelik 19,7 arttı.

Basamak piyasasında görülen yavaşlama ülkede durgunluk endişesini güçlendiren anne etkenlerden biri olurken, bu alandan ati sinyaller piyasalarda oynaklığı artırabiliyor.

MEMLUK’birlikte geçmiş açıklanan şeriklik bilançolarında bile dinginlik emareleri hücre çarparken, teknoloji şirketlerinden Microsoft ve Google’ın anne kuruluşu Alphabet’in sağlık artışları nisan-haziran döneminde yavaşlama gösterdi.

Öte yandan, Uluslararası Mülk Fonu (IMF), bu yıla ilgili toptan büyüme tahminini yüzdelik 3,6’dan yüzde 3,2’ye, KÖLE ekonomisinin 2022 yılına ilişik tahaccüm beklentisini birlikte yüzde 3,7’den yüzdelik 2,3’e indirdi.

Raporda, acun genelinde beklenenden faziletli enflasyonun alelhusus MEMLUK ve büyük Avrupa ekonomilerinde henüz hasis finansal koşulları tetiklemesinin, Çin’da kullanılmamış soy koronavirüs (Kovid-19) salgını ve karantina önlemlerini yansıtan beklenenden daha ateş konuşu yavaşlamanın ve Ukrayna’daki savaşın menfi etkilerinin salgın nedeniyle halihazırda zayıflayan acun ekonomisini vurduğu aktarıldı.

Dolar endeksi üç günlük düşüş eğiliminin arkası sıra esbak yüzde 0,6 artışla 107,1 seviyesine çıkarken, Brent petrolün varil fiyatı yatay seyirle 99,9 dolarda bulunuyor.

söz konusu gelişmelerle cemaziyelevvel New York borsasında S&P 500 endeksi yüzdelik 1,15, Dow Jones endeksi yüzdelik 0,71 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,87 değer kaybetti. ÇAKER’bile dizin vadeli iş kontratları yeni güne ise yükselişle başladı.

KAPAT X

Avrupa’de enerji yeryüzü problemi fiyatlamaları etkilemeye bitmeme ediyor.

Rus enerji şirketi Gazprom, Moskof gazını Almanya üzerinden Avrupa’ya taşıyan hatlardan Şimal Akım doğal gaz borazan hattında teknik nedenlerle yüzde 20 kapasite kullanılabileceğini açıklamasının arkası sıra doğal gaz fiyatları megavatsaat başına 200 avroyu geçen gaz fiyatı, marttan bu yana sunu efdal seviyesine bundan sonra.

Zalim gazının tedarikinde yaşanan problemler bölgede uran üretiminin aksayabileceği endişesini güçlendirmeye bitmeme ederken, küsurat riskler ise Avrupa’bile fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Evvel, Almanya’birlikte DAX 30 endeksi yüzdelik 0,86, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,42 ve İtalya’de FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,04 derece kaybederken, İngiltere’bile FTSE 100 endeksi yatay seyretti. Avrupa’üstelik endeks vadeli muamele kontratları yıpranmamış güne ise yükselişle başladı.

Asya’dahi hisse piyasaları Fed’in siyaset kararları öncesinde muğlak bir tempo izliyor. Halihazırda güçlenen resesyon endişeleri, bölge piyasalarını baskılamaya bitmeme ederken, Tayvan üzerinden artmayı sürdüren ÇAKER-Çin gerilimi risk iştahını suratsız etkiliyor. KUL Başkanı Joe Biden ve Çinli meslektaşının yarın Tayvan konusunu görüşmeleri bekleniyor.

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın Hong Kong borsasında asli kotasyon üzere başvuracağını açıklamasının arkası sıra, MEMLUK’birlikte kote Çinli şirketlerin borsadan atılması yerinde bu şirketlerin Alibaba ile eş bire bir nöbet izleyebileceği belirtiliyor. Hong Kong’birlikte birincil kotasyon, Çinli yatırımcılara şirket hisselerine daha kıytırık muvasala imkanı tanıyor.

Bu gelişmelerle, kapanışa andıran Japonya’birlikte Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 ve Çin’üstelik Şanghay mürekkep endeksi yüzdelik 0,1 artarken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi ise yüzdelik 1 ve Cenup Kore’bile Kospi endeksi yüzdelik 0,1 geriledi.

Güçlükle içre, evvel mir ağırlıklı tıpkı seyir izleyen Borsa İstanbul’üstelik BIST 100 endeksi, haset yüzde 0,45 azalışla 2.537,12 puandan tamamladı.

Dolar/TL güzeşte yüzde 0,31 artışla 17,8608’den kapanmasının ardından zaman bankalararası piyasanın açılışında 17,8740 seviyesinde işlem görüyor.

IMF mazi açıkladığı raporda Türkiye ekonomisine ilişik tahaccüm tahminlerini 2022 yılı amacıyla yüzde 2,7’den yüzde 4’e, 2023 için ise yüzde 3’ten 3,5’e yükseltti.

Analistler, zaman daraç içre selen takviminin rahat olduğunu, sıkıntılı dışında ise Fed’in nema kararı ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının yanı sıra ÇAKER’birlikte dayanıklı dünyalık siparişleri ve bekleyen hane satışları verilerinin strateji edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.550 ve 2.570 seviyelerinin dayanım, 2.480 puanın bindi konumunda olduğunu bildirdi.

Piyasalarda zaman takip edilecek veriler şöyle:

15.30 ÇAKER, haziran kocaoğlan dayanabilen mülk siparişleri

17.00 KUL, haziran kocaoğlan muntazır ev satışları

21.00 KÖLE, Fed’in ürem kararı

21.30 KÖLE, Fed Başkanı Jerome Powell’ın matbuat toplantısı

Share: