Üretilen ballar dış satım uğrunda

Sakarya Sili Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, Sakarya Büyükşehir Belediyesiyle yürüttükleri çalışmaları yıl içerisinde bitirip, KUL ve Avrupa ülkelerine bal göndereceklerini bildirdi.

Bağlantı marifetiyle Geyve Toplumsal Gelişim Merkezi’nde arıcılara yönelik derinti düzenlendi. Toplantıda, 2023 Yılı Arıcılık Desteklemeleri Rustik Kalkınma Destekleri Kapsamında Rustik Hesaplı Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi’ne ait bilgi verildi.

Toplantı böylelikle AA muhabirine açıklama yapan Ör, Bakanlığın hayata geçirdiği projelerle bal üreticilerinin destekleneceğini söyledi.

Bakanlığın bal ormanı çalışmalarının birlikte bitmeme ettiğini aktaran Ör, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile yürüttüğümüz çalışmaları bu sene içerisinde bitirdikten sonradan Avrupa’ya ve Amerika’ya bal göndereceğiz. Gönderdiğimiz bal numunelerinin aynı hizip sonuçları geldi, balların standartlara akla yatkın olduğu belirlendi. Kontak üyelerinin arılarını alıyoruz. İlk etapta Amerika’ya 5 tuhaf bal programı yaptık, kavanoz tipi bal göndereceğiz.” şeklinde konuştu.

Bal üreticilerinden Mehmet Tığ birlikte toplantıda az bilgileri giderdiklerini, yıl içerisinde yapacakları bal ve polen tedariki üzerine vukuf sahibi olduklarını kaydetti.

Yusuf Şenol ise bu makule toplantıların haddinden fazla müfit olduğunu, yarım yamalak bilgileri giderdiklerini belirterek, “Yanlışları ve doğruları burada öğür oluyoruz, bu kabil toplantıların henüz yoğun yapılmasını istiyoruz.” dedi.

Share: