Salıpazarı ilçesinde Turizm Eş Bellek Çalıştayı yapıldı

Salıpazarı Yerli Eylem Grubu Derneğince düzenlenen Turizm Eş Beyin Çalıştayı gerçekleştirildi.

Kaymakam Burak Sili, tıpkı restoranda düzenlenen toplantının açılışındaki konuşmasında, ilçenin turizmini henüz ilerilere kaldırmak üzere yapılan çalıştaya katkı sağlayan paydaşlara teşekkürname etti.

Salıpazarı’nın tarihi, katıksız ve kültürel senginliklerini ortaya nüfuz etmek üzere ilçenin eksiksiz dinamiklerinin gelişigüzel debi etmesi gerektiğini vurgulayan Öz, ” Samsun, Kalaba, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin, yayla turizmi açısından farklı renkleri benzeri arada barındırıyor. Samsun’un rustik noktası Salıpazarı ilçemiz bile Karadeniz coğrafyasının sarrafiye noktalarından biri tür. Edvar Şelaleleri, Karacaören Şelalesi, kaya mezarları ve Garpu Kalesi ile insanlarımızı cezbedebilecek potansiyelimiz var. Bunların dışında farklı lezzetleri ve baziçe kültürümüzü bile Umum Yetişek Merkezi ile Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz eliyle gelecek nesillere almak için çalışıyoruz.” dedi.

Belediye Başkanı Halil Akgül dahi Salıpazarı’nın Samsun’un turizmine yardım sağlayacak potansiyeli bulunduğuna belen ederek, “Değerli konuklarımızın değerlendirmeleri ve tespitleri, atacağımız adımlar yönünden bizlere emare olacaktır. O nedenle bugünkü çalıştayı haddinden fazla muhteşem buluyoruz. Kuruluşundan bugüne birçok proje imza atan Salıpazarı Yerli Gösteri Grubu Derneği Başkanı Kağan Şahin ve parçalanmamış çalışanlarını ilgiyle kutluyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Çalıştayda Salıpazarı’nın turizmin sorunları ve hal önerileri, gastronomi rotalarının belirlenmesi, turizmde markalaşma stratejileri, curcuna ve şenliklerin planlanması, ilçenin tanıtımına yönelik teşrikimesai sağlanması, finansal ve teknik bindi veren kurumların proje önerileri ile ilçede bulunan esirgeme alanları ve yapılabilecek projeler üzerine düşün alışverişinde bulunuldu.

Çalıştaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Turizm Fakültesinden Doç. Dr. Bahtiyar Kayaç, Araştırma Görevlisi Dr. Taner Akkoç, Öğretim Görevlisi Tahsin Özbek, Salıpazarı Evcil Eylem Grubu Derneği Umumi Heyet Başkanı Kağan Delimsirek ile kesim temsilcileri katıldı.

Share: