Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci: “Tarım ihracatını ati sene 36 milyar dolara çıkarmış olacağız”

Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci: “Ekincilik ihracatını ati yıl 36 bilyon dolara çıkarmış olacağız”

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci:

“Tarım sektöründe bulunanların yaş ortalaması 54’ün altında değil”

“Akarsu zengini değiliz amma su fakiri de değiliz”

ANKARA – Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Ekincilik ürünleri ihracatı de 30 milyar doları bulmuş oldu. Allah cevaz verirse ati sene bunu 36 milyar dolara çıkarmış olacağız” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde planlı ‘Ekincilik ve Orman Cahillik Konseyi Toplantısı’na katıldı. Burada mütekellim Kirişci, Antalya’nın Manavgat ilçesinde kestirmece 10 dönme süren yangında tahminî 60 hektarlık alanın yandığını rapor ederek, “Türkiye genelinde birlikte 139 bin 500 hektarlık düz yok oldu amma 1,5 yılı biraz aşan ayrımsız zamanda Antalyalı olan kardeşlerimiz pekâlâ orayı görmüştür amma görmeyenlerin bile görmesini isterim. Sonuç paye yaşanabilir, birbirinden nezih, kendi bayrı kültürümüze uygun, hayvan barınaklı ve hayvan barınaksız evlerimiz yapıldı ve vatandaşlarımıza tasdik edildi” ifadelerini kullandı.

“Tarım sektöründe bulunanların gözyaşı ortalaması 54’ün altında değil”

Gençlerin yenilikçi göz açısının kendileri üzere nadir olduğunu tamlayan Kirişci, “İstişare kültürü koskocaman, sarmak değil yönetişim anlayışı içerisinde kalkmak çokça çok eke. Biz sizlerle oturacağız, birlikte değerlendireceğiz, gelişigüzel tartışacağız ve kuma bire bir öğün haritası bulacağız. Çünkü zaman ekincilik sektöründe, ormancılıkta bulunanların yaş ortalaması 54’ün altında değil. 54’ün üzerindeki insanlardan yenilikçi tıpkısı öz sokak. Bunlar ayrıca belki söylenilenleri üstelik yapmakta takı çekebilirler ve bu nitelik çok doğaldır. Tüvana olmanın, o dinamizmin tarıma ve ormana katacağı çok şey var” diye konuştu.

“Ormanlarımızı, topraklarımızı, suyumuzu koruyacağız ve daha kalifiye, bol istihsal yaparak dünyada saraka sahibi olacağız”

Ayrımsız ülkenin güçlü olabilmesi için tarımda dahi cıvıl cıvıl olması gerektiğini bildiren Kirişci, “KUL, Avrupa ve dünyanın neresine bakarsanız bakın bunlarda bibi tahıl

konseyi vardır. Amerika de atlatmak yiyor, yemiyor muhabbeti fail bizdeki gibi sapkınlar namevcut tabii kim. Onların bu geleceğe yöneltilmiş düşüncelerinde asla ekincilik ve tarımın çıktısı olan besin ikinci ve üçüncü plana tek devir düşmedi, hep bir numara oldu. Ama bize bambaşka şeyler tıpkı numaraymış kabilinden gösterdiler. Dinamik ekonominin olmazsa olmazı kıvrak tarım ve ormandan geçiyor. Tığ ormanlarımızı, topraklarımızı, suyumuzu koruyacağız ve henüz kalifiye, bol benzeri üretim yaparak dünyada söz sahibi olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı namına ‘İddialar ve Gerçekler’ ünlü tıpkısı kitapçık çıkardıklarını bildiren Kirişci, Türk üreticisine hakaret eden bazen kesimlerin olduğunu belirterek, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Yemeden Içmeden 20 yılda zat 20 milyon artmış. 2002 yılında bu ülkeye mevrut turist sayısı o ahit 15 milyonken, bugün 52 milyona derkenar. Tığ bunlara apayrı bire bir ülkeden azık veya aşındırmak siparişi vermiyoruz, özlük ürettiklerimizle onları doyuruyoruz. Antalya’birlikte da gördük, ülkemizin üreticilerinin ürettiklerini tüketen aynı gezmen grubu var.”

“Tarım ihracatını ati yıl 36 milyar dolara çıkarmış olacağız”

Icra Vekili Kirişci, 20 yıl önce ekincilik ürünleri ve besin ihracatının 3,8 bilyon dolar olduğunu hatırlatarak, “2022 yılını 30 milyar dolarla kapatmış olacağız. Türk lirası bazında konuşmuyorum, dolar bazında konuşuyorum. 2002 yılında eksiksiz Türkiye’nin ihracatı 36 milyar dolardı. Çabucak tarım değil, tekstilinden sanayisine ve hep üretmiş olduğumuz rastgele madde bütün 36 milyar dolardı. Şimdi kısaca 254 bilyon doları buldu. Tarım ürünleri ihracatı birlikte 30 milyar doları bulmuş oldu. Allah izin verirse ati yıl bunu 36 bilyon dolara çıkarmış olacağız” açıklamasında bulundu.

“Akarsu zengini değiliz amma akarsu fakiri bile değiliz”

Tarımın benzeri düzenlilik meselesi haline getirilmesi gerektiğine dikkati calip Kirişci, “Orman varlıklarımızı bir kan ahiz adına akciğerlerimiz yerine görüp bunları arkalamak, yükseltmek, pekiştirmek ve tahkim etmek, bununla bu arada orman köylüsünü ormanla hoşgörülü ayla tebliğ etmek, tarım sektöründe verimliliği, kaliteyi, rekabeti hatırlamak ve böylece hem kendimiz üzere hem birlikte üretimimize ihtiyaç duyan ülkeler için bunu gerçekleştirmemiz lazım. Rabbim bu coğrafyaya bahşedeceğini bahşetmiş. Çünkü bu coğrafya dünyada 12 bin türün olduğu coğrafya. Bunun 3’te 1’i endemik dediğimiz kendimize ilişkin olan çeşitlerimiz ve hakeza bir zenginliğimiz var. Su zengini değiliz ama su fakiri da değiliz. Fakat hükümet olarak, 133 milyar metreküp olan depolarımızdaki akarsu miktarımızı 183 bilyon metreküpe çıkardık. Yüzdelik 38 artış sağladık” dedi.

Programın böylece Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, toplantıya katılanlara sertifikalarını ikram etti.

Share: