3 sene önceki antikorlarımız mutasyonlu virüsleri tanımıyor

3 yıl eski antikorlarımız mutasyonlu virüsleri tanımıyor

Ağır enfeksiyonların sebebi: Vücudumuz mutasyonlu virüsleri tanımıyor

İSTANBUL – Ince ve dokunaklı süren gribal enfeksiyonların cihetiyle ilişik namına Dr. Vilda Barlas, “Pandemiden dolayı maskelerle ve ara yöntemiyle çabucak Covid-19’tan değil eksiksiz solunum yolu enfeksiyonu özne virüslerden korunduk. 3 yıl zarfında vücudumuzdaki antikorlar çakılı kaldı, fakat virüsler mutasyona uğradı. Vücudumuz mutasyonlu virüsü tanımıyor ve hastalıklar elan ağırbaşlı ve ayrıntılı sürüyor” dedi.

Şita aylarının başlamısıyla gelişigüzel sağlık alanında sunu çok konuşulan konulardan tıpkı tanesi teferruatlı ve dokunaklı geçirilen gribal enfeksiyonlar. Covid-19 sonrası herkesin yeryüzü çok korktuğu hastalıklardan bir tanesi olan gribal enfeksiyonlarla ilgili uzmanlar şimdilik korkulacak tıpkısı madde olmadığını söylüyor. Sürecin teferruatlı süren peçe kullanımından sonradan dümdüz geliştiğini belirten İstanbul Esenyurt Üniversitesi Afiyet Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğr. Üyesi ve Yavru Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Vilda Barlas ayrımsız zamanda sebebi ile ait namına, “Vücudumuzdaki antikorlar 3 yıldır mutasyona uğrayan gribal enfeksiyon virüslerini tanımıyor” dedi.

Her yıl kışın gelmesiyle gribal enfeksiyonlar karşısında vücudumuzun defans sisteminin harekete geçtiğini aktaran Dr. Vilda Barlas, “Kışın gelmesiyle birlikte bağımlı ki dahi virüslerde çoğalma yaşanıyor. Virüslerin çoğalmasına sınırlanmış namına üstelik üst teneffüs yolu enfeksiyonları bundan sonra görünmek amacıyla artıyor. Bu niteliksiz tıpkısı süreç ancak 3 senedir pandemi süreci geçirdik ve süre ortamında hepimiz maske taktık. Bu sayede vakit kaybetmeden Covid-19’tan değil başka eksiksiz teneffüs yolu enfeksiyonu işleyen virüslere alın birlikte masun olduk. Metabolizmamızın bir savunma sistemi var, yabancı bire bir virüs yahut bakteri vücudumuza girdiği devir savaşır arkaç geçiyor ve onlara karşı antikor oluşturarak uğraş veriyor. Bu cidal anlaşılan benzeri süre devam paha, virüs galip çıkarsa parasız oluruz, çıkmazsa dimdik ayrımsız şekilde devam ederiz.

“Tamam virüsler mutasyona uğrar ve bizim antikorlarımız en üst 3 yıl önceki virüsleri tanıyor”

Ant zarfında solunum yolu virüslerinin mutasyona uğradığını fakat bizim pandemi sürecinde mütebeddil virüslere maruz kalmadığımız üzere sakat antikorlara ehil olduğumuzu nâkil Dr. Barlas, “Virüsler çokça akıllıdır, Covid’ten üstelik bildiğimiz kadar seçme sene yahut henüz er süreçte mutasyona uğrayabiliyorlar. Bu 3 sene ortamında vücudumuzdaki antikorlar sabit kaldı, ancak virüsler mutasyona uğradı ve sürekli antijen değiştirdiler. Şuanda da maskesiz dolaştığımız üzere virüslere çıktı maruz kalıyoruz. Vücudumuz mutasyonlu virüsü tanımıyor. Çünkü bizim antikorlarımız 3 sene eski antikorlardır. Bu 3 yıl süresince hep virüsler mutasyona uğradıkları amacıyla vücudumuz onları tanımıyor” şeklinde konuştu.

“Bağışıklığa daha özen etmeli, grip aşısını kesinlikle yaptırmalıyız”

Adsız virüslere alın birlikte vücudun daha çok direnç gösterdiğini ve zorlandığını hatırlatan Barlas hastalıkların işte bu sebeple henüz uzun ve gösterişli geçirildiğinin altını çizdi. Barlas muafiyet sistemine ekstra dikkat edilmesi gerektiğini birlikte vurguladığı açıklamasını şu şekilde sonlandırdı:

“Virüs vücudumuza girdiği ant tabi tıpkısı aksülamel oluşuyor. Fakat bu defa tanımadığı aynı mutasyonu olduğu üzere virüslerle savaşım daha etraflı sürüyor o yüzden hastalıklarımız bile elan kırıcı seyrediyor. Esasta vücudumuz yoluyla aşina virüsler fakat vücudumuz onları bozuk halini belleklerine taşıdığı için bozuk antikorlar var. Bu yüzden cidal ince sürüyor.

Bence korkulacak bir durum namevcut. Şunun gibi düşünmemiz geçişsiz; çocuklarımız zahir okula başladığında virüslerle karşılaştığında yoğun züğürt olup antikor geliştiriyorsa aynı şekilde bizim bile vücudumuz kullanılmamış dahi olsa bu virüsle savaşacak, evet hasta olacağız yalnız onlara alın de antikor geliştirip atlatacağız. Beslenmeye dikkat edip bağışıklık sistemini hayat dolu tuttukları müddetçe bu süreç de normal aynı şekilde ilerleyip sonuç bulacaktır.

Bunun yanı sıra kesinlikle grip aşısı da yaptırmalıyız. Enfeksiyon geçirseniz dahi tıpkı sair türüne alın hastalanmamak için ailenin herhangi bir gözyaşı bireyi aşıyı yaptırmalıdır.”

Share: