Şişkinlik, devletin ödediği faturaları bile katladı

Küsurat enflasyonla gelişigüzel devletin enerji faturası 3.3 tekmil, kira gideri 2.1 mezuniyet arttı Baziçe, lansman giderlerini azaltmayan devletin izzetüikram faturası de 5 tekmil yükseldi.

Sözcü’den Erdoğan Süzeri’nin haberine göre; birbiri ardına yağan zamlar vatandaşla gelişigüzel devletin harcamalarını birlikte yabansı düzeyde artırdı. Devletin yakıt, akaryakıt ve neşelilik gideri yılın önce 6 ayında ortalamada 3.3 bitirme, kâh kalemlerde ise 3.7 kata varan oranlarda arttı. Kayıt, içeceğe geçen yıla bakarak 2 itmam fazla servet ödemek zorunda kalan kamu kurumlarının kira giderleri 2.1 bitirme yükseldi. Zamlara karşın gösterişten ödünleme vermeyen iktidarın temaşa ve izzetüikram giderlerindeki artım ise 5 tiran geçti.

PAHALI ISINDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı resmi bütçe verilerine bakarak, mütezayit doğalgaz ve canlılık fiyatları yurttaş büyüklüğünde devletin enerji faturalarını birlikte 3.7 cani aşan oranlarda artırdı. Geçen yılın önce 6 ayında amme kurumlarını teshin etmek üzere 1 bilyon 298 milyon teklik doğalgaz ve kömür yakılırken bu yılın tıpkı döneminde devleti ısıtmanın maliyeti 4 milyar 910 milyon lirayı aştı. Çabucak doğalgaz ve kömüre harcanan mülk 6 mahiye dönemde 3.78 mezuniyet, başka benzeri ifadeyle yüzde 278.3 oranında arttı. Bir dönemde amme kurumlarının akaryakıt gideri 3.46 intaç, neşelilik gideri üstelik 3.12 ikmal patadak arttı. Kamu kurumlarının enerjiye ödediği bütün fatura ise sabık yıla bakarak yüzde 212 oranında artarak 5.8 bilyon liradan 19.2 bilyon liraya fırladı.

AĞIRLAMAYA DEVAM

Enflasyon devletin kayıt, içecek ve yemleme gurur maliyetlerini yüzdelik 96 oranında, akarsu ve arılık malzemesi hava giderlerini da yüzdelik 88 oranında artırdı. Kırtasiye harcamaları 3 intaç artışla 1.7 milyar liraya çıkarken temaşa, tanıtım ve ağırlamaya yapılan masraf 5.3 ikmal artarak 49.9 milyon liradan 263 milyon liraya fırladı.

Icar giderlerinde alışılmamış artış

Enflasyondaki artma amme kurumlarının ilkin kayıt ve bakım binası tutmak üzere kira giderlerinin da olağanüstü artmasına sefer açtı. Güzeşte yılın geçmiş 6 maaş döneminde 978 milyon teklik kira parası ödeyen amme kurumları bu yılın bire bir döneminde kiracısı olduğu şirketlere 2 milyar 13 milyon liralık servet aktarma etmek zorunda kaldı. Bu dönemde kiralık taşıtlar amacıyla devletin kasasından sâdır dünyalık 3 tekmil artarak 679 milyon liraya, personel servislerine ödediği dünyalık 2 kat artışla 639 milyon liraya yükseldi. Kiralık binalara 393 milyon teklik, uçak ve helikopter kiralarına 177 milyon lira dünyalık gitti.

Share: