Uzmanlar uyarıyor: Balkon ve pencereler dallar üzere çok şişman riskler taşıyor

El Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Recep Akdur, havaların ısınmasıyla bu arada odaların camlarının ve teras kapılarının celi tutulduğunu belirterek, emekleyen bebeklerin ve çocukların, benzeri zaman üstelik olsa serbest bırakılmasının ölümsek sonuçlara sefer açacağını bildirdi.

Ortamı yahut odayı havalandırmak üzere açılan camlara ve teras kapılarına çokça özen edilmesi gerektiğini vurgulayan Akdur: “Ev ortamı, çağa ve çocukların sağlıklarını ve yaşamlarını tehdit eden bir nice riski dahi barındırıyor. Bu nedenle ailelerin karı zarfında tür olan hep önlemleri kül almaları gerekiyor. Emekleyen bebeği ve çocuğu olan aileler, süt kuzusu ve çocukların bakımını üstlenen şahıslar haddinden fazla dikkatli olmalıdır. Emekleyen bebekler ve çocuklar camı belirgin odada, ayazlık kapısı ayan bire bir bölgede kesinlikle boydak başlarına bırakılmamalıdır. Iskemle ve gayrı tamam mobilyaların pencerelerden uzakta olması, pencerelere takılacak kilit yahut parmaklıklar, teras kapısının tutkun ve kilitlenmiş olması bile alınacak önlemlerden bazılarıdır” dedi.

Üç yaş altındaki çocukların teneffüs yolları çokça mikro olduğu amacıyla, ağızlarına aldıkları cisimlerden dolayı boğulma riskiyle karşı karşıya kalabildiklerini tamlayan Akdur, “Kuruyemişler, şeker hastalığı, şişman enjeksiyon, elmas, düğme, boncuk, tespih, madeni nukut, tamlık gerçekten cisimler süt kuzusu ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurulmalıdır. Bebeklere yahut yastıklarına takılan zer ve altını markajcı iğneler de riziko taşımaktadır. Oyuncaklar, bebek ve çocuğun yaşına makul olmalı, mütemayiz yahut parçalanmaya amade arkaç gelen oyuncaklara ilgi edilmeli, oyuncaklar ağır ezgi adına arama edilmelidir. Bıçak, denizçakısı, aşıramento, testere, stoper aletler, tornavida, başlı ve ucu taşkın umum malzemeler, matkap, çekiç kadar aletler, süt kuzusu ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde olmalı, bu konuya haddinden fazla dikkat edilmelidir” ifadelerine vadi verdi.

Share: