Bedelli askerlikte geciken herhangi bir kamer amacıyla 1167 teklik ceza

Bedelci askerlik ücreti, Temmuz kocaoğlan ile gelişigüzel 80 bin 64 liraya yükseldi. Ancak kalıntılar durumunda olanlar bu bedeli cezalı kendisine ödemek zorunda. Bakayalar değme ay üzere 1167 lira arttırma ukubet ödeyecekler.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre; Bedelli askeriye düzenlemesinde, kalıntılar, istimzaç kaçakları ve saklılar amacıyla af nitelikli düzenleme yapıldı. Bu kişiler amacıyla bedelli askerlik hakkı verilirken, ceza nitelikli yerine ilave ifa yapmaları düzenlendi.

Yapılan düzenlemeyle ilgili detaylara göre bu kapsamdaki şahıslar, vazifeli maaş katsayısının 3500 semptom ile çarpılmasıyla kâin cirim büyüklüğünde, kalıntılar kaldıkları ay büyüklüğünde arttırma ifa yapacaklar.

Işyar aylık katsayısı (mahiye katsayı) değme şeş kamer üzere Sülale ve Temmuz aylarında yeniden belirleniyor. Halen yürürlükte olan memur maaş katsayısı 0,333603 olarak belirlendi. Bunun 3500 nişan ile çarpımı sonucu 1167,6 TL çıkıyor.

Yani ayrımsız kalıntılar bedelli amacıyla başvurduğunda, bakaya kaldığı dönme itibariyle birçok ay süreyle kalıntılar durumunda bulunduysa, beherglas ay için 1167,6 TL ilave ukubet ödeyecek.

Söz Gelişi, 12 kamer bakaya kalık benzeri kişinin alışılagelen bedele arttırma yerine ödemesi gereken miktar, 12×1167,6 TL üzerinden, 14 bin 11 TL olacak. Kamer süresinin hesabında 1 dönem esbak bile olsa o bütün ay sayılacak. Kamuoyuna yansıyan evvel taslaklarda bu kapsamdaki kişilerin cezası “sene hesabı” adına mamul ve 1 bölüm geçse de 1 yıl sayılmıştı. TBMM’de yasa görüşülürken ay hesaplamasına çevrildi ve yasalaştı.

Bedelci askerlik ödemesi

TBMM’de akseptans edilen yasaya bakarak bedelli askerlik 240 bin ses seda rakamı ile maaş katsayısının çarpımıyla hesaplanacak. Mahiye katsayısı seçme 6 ayda benzeri baştan belirlendiği amacıyla, kendiliğinden kalık olacak. İlgili hangi dönemde başvurduysa 240000 belirti ile o dönemin katsayısını çarpımıyla kâin ücreti ödeyecek. Söz Gelişi, 2022 Orak Ayı ayından itibaren yılsonuna büyüklüğünde muteber olan aylık katsayısı 0,333603 ile 240000’in çarpımı olan 80 bin 64 TL bu dönemin bedelli askeriye ücreti kendisine uygulanıyor.

Bakaya, istimzaç kaçakları ve saklılar, bu bedelin üzerine maaş cezalarını ödeyecekler.

Dövizle askeriye hakkını kaybedenlere da af geldi

Yurt dışında yaşayanlara ve benzeri çağ ensiz dışında yaşayarak bedelci hakkını bire bir şekilde kaybedenlere bile ilgilendiren yasa ile doğruluk tanındı. Bu kişiler 31 Mabeyin 2025 yılına büyüklüğünde başvuru yapabilecekler. Referans tarihi itibariyle 40 bin nişane ile görevli mahiye katsayısının çarpımı tutarındaki TL’nin, Şekil Bankası döviz alış ark üzerinden hesaplanacak döviz karşılığını yatırarak askerliğini yapmış sayılacaklar. Bu tutarın hesabında dahi görevli maaş maaş katsayısı kullanıldığı üzere ilgilendiren dönemdeki artışlar etkin olacak. Bu cirim dövizle askeriye bedeli oluşturmayacak, yemeden içmeden başvuru şartı namına ödenmiş olacak.

Baştan türe kazananlar daha geçmiş dövizle askerlik amacıyla ayrımsız ifa yapmış ve dövizle askerlik hakkını bu ödemeden sonra kaybetmiş ise daha geçmiş yatırdıkları döviz bedelli askerlik tutarını karşılamıyorsa ayırt ödeyecekler. Karşılıyorsa seçme ödeme yapmayacaklar ancak fazla ödeme varsa bu iadeli edilmeyecek.

Share: