Ilbay Aksoy: Yegâne amacımız alevleri gücük sürede taharri altına ahzetmek

Münevver’ın Söke ilçesinde akşam saatlerinde çıkan orman yangını sonrası alevler geceyi aydınlatırken, Aydınlık Valisi Hüseyin Aksoy ve tören düzeni üyeleri coşkunluk bölgesine gelerek yangının serencam durumu ile rabıt vukuf aldı. Yangının sıçrama ihtimali bulunan Makam Mahallesi’ne mevrut Aksoy, “Bir Tane amacımız alevleri kısa sürede kontrol altına almak” dedi.

Hararet, Argavlı Mahallesi’ndeki ormanlık alanda akşam saatlerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye bakarak ormanlık alandan alevlerin yükseldiğini ayırt eden vatandaşlar durumu 112 Evgin Çağrı Merkezi’ne bildirdi. İhbar konusunda bölgeye ekipler gönderme edildi. Alevler kırıcı rüzgarın birlikte etkisiyle güdük sürede balaban bir alana yayıldı. Güdük sürede fenomen yerine gelen Muğla Orman Kesim Müdürlüğü ve Münevver Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanlığı ekipleri yangına karadan engelleme ederken, hararet söndürme helikopterleri de havadan müdahaleye başladı.

Rüzgarın etkisiyle büyüyen coşkunluk nedeniyle Argavlı Mahallesi’ne andıran olan Rahatlık Mahallesi’nde birlikte önlem makbuz. Entelektüel Valisi Hüseyin Aksoy ve beraberindeki tören düzeni üyeleri yangın bölgesine gelerek çalışmaları yerinde inceledi. Rahatlık Mahallesi’nde tedbirlerin en üst seviyeye çıkartıldığını tamlayan Ilbay Aksoy, “112 Acil Çağrı Mekrezi’ne yapılan cuşuhuruş ihbarı sonrasında alarga ve karadan kamu ekipler müdahaleye başladı. Incitici rüzgar dolayısıyla yangın güdük sürede büyüdü ve arama altına alınması cins olmadı. Şu anda kararlayarak 50 hektarlık bir alanın beis gördüğünü söyleyebiliriz ve coşkunluk bitmeme ediyor. Yangınla ilişkin takviye ekipler da kısa sürede bölgeye ulaşarak alana girmeye başladı. Akşam görüşlü 3 helikopterin de hazırlıkları sürüyor. Kısa tıpkısı süre sonra onlar de yangına engelleme edecekler. Temennimiz yangını kontrol altına alarak yanan alanları tekrar ağaçlandırarak yeşillendirmektir. İçerisinde bulunduğumuz Makam Mahallesi rüzgarın bu tarafa akla yatkın seyretmesi yerinde risk oluşturabilecek yerler beyninde. Bilcümle ön hazırlıkları yaptık. İnsanları ve hayvanları boşaltma etme amaçlı icraat yapıldı. Şu anda cemi ekiplerimiz burada. Coşkunluk şu aşamada bu mahallemiz için riziko oluşturmuyor fakat rüzgarın yönü farklılaşır nagehan keskin aynı rüzgar çıkarsa tedbirimizi almış durumdayız. Hava Bilgisi Havza Müdürlüğü’nden almış olduğumuz rüzgar durumunda da gecenin ilerleyen saatlerinde rüzgarın bir miktar elan azalacağı ve sabahleyin saatlerinde bile daha sağlam tıpkısı durumda olacağı değerlendiriliyor. İnşallah bu süreç içerisinde alevleri ağız ağıza taharri altına alarak vatandaşımıza pir haberi vereceğiz” dedi.

Share: