‘Uzungöl’ü Arap turistler istila etti’ iddiasına Validen yanıt

Trabzon’dahi serencam günlerde toplumsal medya üzerinden, “Uzungöl’ü Fellah turistler bürüme etti” paylaşımlarıyla algı işleyen kişilere karşı Trabzon’un Kaynak ilçesine sınırlanmış turizm cenneti Uzungöl’dahi turizm yorum toplantısı yapıldı. Ilbay Ustaoğlu yaptığı açıklamada “Akıbet zamanlarda İlimiz açısından oluşturulmaya çalışılan fellah düşmanlığını sıkı kınıyoruz. Bunun akseptans edilebilir yanı yok. Trabzon ve havza insanı hassasiyetleri üzerinden ters takanak oluşturmaya çalışılıyor” dedi

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon’un, turizm açısından Kovid-19 salgınından sonraları sunu mefret tarihi günlerini yaşadığını belirtti.

Ustaoğlu, Uzungöl’birlikte gerçekleştirilen turizm değerlendirme toplantısının ardından gazetecilere, Uzungöl’e sayı farkı günlük 10 binin üstünde araç girişi sağlandığını söyledi.

Uzungöl’deki yatak kapasitesinin da ağustos sonuna büyüklüğünde yüzde 100’e yakın ayrımsız doluluğa ulaştığını anlatan Ustaoğlu, “2022 yılının esasen bugüne kadar Uzungöl’e 575 binin üzerinde vasıta girişi oldu ve bunun 75 bini hoppadak tur firmalarına ilişkin. Beribenzer bölgemizin sunu mehabetli cazibe merkezi olan Uzungöl’ümüzün bu anlamda geçirdiği günler hem esnafımız hem ilimiz açısından haddinden fazla ehemmiyet bildirme ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

Ustaoğlu, bölgenin bu arz muhteşem merkezinin bu yoğunluğundan huzursuz olanlar bulunduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlara fırsat vermeme namına, maalesef sonuç dönemde ülkemizde oluşturulmaya çalışılan yabancı düşmanlığıyla ilişik alacak ilimiz özelinde baktığımızda Gündüz Feneri düşmanlığına dönüştürülmeye çalışılıyor. Bizim tarihimizde, bayrı geçmişimizde, kültürümüzde, adeta bu topraklar hoşgörünün, kardeşliğin, birliğin, adeta nüvelendiği ve müsamaha ikliminin merkezi olan topraklar. Bizim inancımızda, kültürümüzde misafirler baş tacımızdır. Haliç büyüklük merkezli gelen turistlerimiz da bizim saksı tacımızdır.”

– “Mevrut turistlerimiz dahi fazlasıyla memnunlar”

Trabzon’a günce averaj aut hatlardan 25 tayyare geldiğine dikkati çeken Ustaoğlu, şu bilgileri verdi:

“Averaj 3 bin 500’ün üstünde aut hatlardan bize gezgin girişi var. Ağız Ağıza 10 değişik Haliç ülkesinden ilimize mevrut turistleri kapsıyor bu. Şu temel kadar 25 Orak Ayı bakımından söylemem icabında vakit kaybetmeden aut hatlardan gelen bizim seyyar sayımız 160 bini geçti. Bunun dışında İstanbul aktarmalı günce averaj İstanbul’dan dahi 20 tayyare Trabzon’a iniyor. Bunların birlikte ağırbaşlı bire bir kısmı turist ağırlıklı.”

Ustaoğlu, Trabzon’un başta Uzungöl doğmak için değişik destinasyonlarında binlerce turisti ağırladıklarına değinerek, şöyle devam etti:

“Adi Trabzon, turizm açısından pandemiden bilahare yer heybetli tarihi günlerini yaşıyor. Esnafımız kıvançlı, vatandaşımız mutlu. Az Buçuk önceki istimara yaptık, güvenlik açısından, huzur açısından, asayiş açısından arz ufak bir olayın yaşanmadığı ayrımsız çevrim. Bu büyüklüğünde seyyar yoğunluğunu düzlük, Uzungöl kadar coğrafi olarak de aşağı tıpkısı kayran düşünün 10 binin üzerinde aracın girdiği, binlerce turist ağırladığımız Uzungöl’ümüz dahi yer ufak aynı asayişe iğneli olayımız bulunmayan. Gayet adamakıllı, misafirperverliğin yöre planda olduğu, esnafımız, vatandaşımız açısından tek sıkıntının yaşanmadığı, mevrut turistlerimizin dahi kayırıcı dozaj ayrımsız memnuniyet yaşayarak ayrıldığını görüyoruz. İnşallah bu anlamda ilimiz açısından oluşturulmaya çalışılan maalesef Arap düşmanlığı diyerek tabir ettiğimiz hepimizin, kesinlikle hovarda kınıyoruz biz bunu. Bunun kabul edilebilir hiçbir tarafı namevcut. Bu bizim inancımızdan, kültürümüzden tamamen uzak şeyler.”

Trabzon’a 2022 yılında nazil tayyare sayısının de 6 bini geçtiğini nâkil Ustaoğlu, “Yalnız dış hatlardan yıl başından beri inen tayyare sayımız 1100 civarında. Yeryüzü haddinden fazla yoğunluğu da orak ayı ayında yaşıyoruz. Temmuz ayında Trabzon’a inen uçak sayısı 500 aut hatlardan.” ifadesini kullandı.

Vali Ustaoğlu, günce ortalama kiralık açacak sayısının dahi 7 binin üzerinde olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bunların hepsini değerlendirdiğimizde şu zaman ilimizde beribenzer yaşayış ikliminin, tolerans ikliminin, güvenlik ve asayiş açısından bile yer ufak ayrımsız sıkıntının yaşanmadığı bir dönemi geçiriyoruz. Hangi oluyor bile şu dakika Trabzon üzerinden oluşturulmaya çalışılan, kesim insanımızın hassasiyetleri üzerinden gereksiz, maatteessüf hiçbirimizin bile onama etmeyeceği bazen huysuz algılar oluşturulmaya çalışılıyor? Tabelalara bakın, gayet hepsi yönetmeliğe makul, yeryüzü ufak tıpkısı sıkıntının olmadığını görüyoruz. Bunun akseptans edilebilir bire bir yanı namevcut.”

– “Bittabi kim bir art düşünce var”

KAPAT X

Bire Bir gazetecinin “Bu nev paylaşımlarda art düşünce olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusunu Ustaoğlu, şöyle yanıtladı:

“Arkadaşlar elbette kim tıpkısı art niyet var. Demin Alanya’birlikte bile ağır bir gezgin var. Almanlar, İngilizler var, eksantrik milletlerden var. Ne on paralık biz ‘Alanya’yı Almanlar doldurdu, İngilizler doldurdu.’ demiyoruz veya Muğla’yı veya ülkemizin değişik turizm alanlarını, hemen niçin Trabzon ile ilişik böyle benzeri takanak oluşturulmaya çalışılıyor? Bunlar bile bizim coğrafyamızda, bizim kardeş ülkelerimizin vatandaşları. Bunlar üzerinden özellikle hele bizim banko tasvip etmeyeceğimiz değme ırk ayrımıymış, ilmek ayrımıymış, bunlar bizim tamamen ırak olduğumuz, biraz önceki ifade ettim, bu coğrafya birliğin, kardeşliğin olduğu coğrafya. Trabzon da bunun yer makro örneklerinden birisi. Bu banko elbette kim dip oruçlu. Bu kalem paylaşımları birlikte banko kınıyoruz.”

– “Bu şekilde ırkçılığı de sıkı reddediyoruz”

Büyükşehir Belediye Başkanı Misyon Zorluoğlu dahi Trabzon’da turizm anlamında zirve yapılan günlerin yaşandığını söyledi.

Bu durumdan memnuniyet duyduklarını dile getiren Zorluoğlu, Trabzon’un umum benzeri turizm şehri olmaya makul tehlikesiz adımlarla yürüdüğüne dikkati çekti.

Zorluoğlu, sosyal medyadaki eleştirilere ilgili şunları kaydetti:

“Trabzon’un bu turizm yoğunluğu gâh çevreleri tasalı etmişe benziyor. Yani toplumsal medyada Trabzon’un ruzname olmadığı hiçbir çağ az daha namevcut. Burada birkaç şerha Arapça resim üzerinden başlatılan ve sonunda ırkçılığa varan ve hele Zenci ırkçılığına büyüklüğünde vasıl aynı söylemle cebin karşıyayız. Bu konuda tabii bilcümle gelgel kuruluşlarımız gerekli tedbirleri alıyoruz.”

Uzungöl’dahi sevgili olmadığını vurgulayan Zorluoğlu, şunları aktardı:

“Vatandaşlar bahtiyar, mevrut ziyaretçiler, turistler mutlu, esnaf mutlu. Bütün bahtiyar amma Trabzon’a ihtimal birlikte hayatında hiç gelmeyen, ‘Uzungöl’ü haritada göster.’ dediğimizde belki bile haritada bile gösteremeyecek olan kâh çevreler özellikle toplumsal iletişim araçları üzerinden tıpkı Trabzon düşmanlığı ve tıpkı Zenci düşmanlığı çalışması içerisindeler. Buna süratli karşıyız ve bu şekilde ırkçılığı birlikte acul reddediyoruz.”

Toplantıya, Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, Trabzon Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Açıkgöz Komutanı Albay Yokluk Bayındır ile diğer ilgililer de katıldı.

Mavera yandan Ilbay Ustaoğlu ve beraberindekiler, Uzungöl’da incelemede bulunarak esnaf ve vatandaşlarla dostane etti

Share: