Hollanda’da toz beziyle haydut kovalayan Peker konuştu

– Hollanda’nın Deventer şehrindeki bir fırına satırla giren hırsızı elindeki türap beziyle kovalayan Konyalı Latife Peker, almaç görüntülerini izlediğinde namına inanamadığını belirtti

Deventer’deki Mevlana isimli fırınlarında sabah temizliği yaptığı tam dükkana giren satırlı hırsızı elindeki toz beziyle kırıcı üç bala annesi 47 yaşındaki Peker, fenomen anını ve sonrasında yaşananları AA’ya anlattı.

Peker, fenomen anını kameradan izlediğinde kendisine şaşırdığını, ayrımsız henüz eş benzeri uzanım yaşansa belki hakeza davranmayacağını dile getirdi.

Görüngü günü fırını yegâne başına açtığını ve sabahleyin hazırlıklarını yaptığını anlatan Peker, beş altı müşteriye satma yaptıktan sonradan içeriye yüzü tutkun siyah kılıklı birisinin girdiğini kaydetti.

“O an birisinin şaka yaptığını zannettim” diyen Peker, hırsızın doğrudan kasaya yönelmesiyle şoka uğradığını söyledi.

Peker, “Tıpkı zaman refleksle hırsıza müdahale ettim, hırsızı itmemle kasa yere düştü.” dedi.

Hırsızın yere sakıt kasadaki paraları almaya çalışmasını gülerek anlatan Peker, “O an elimde kâin bezle onu iteklemeye devam ettim.” dedi.

O tam fırına alışverişe amacıyla mevrut Hollandalı müşterinin kaçmaya etkin hırsıza müdahale ettiğini dile getiren Peker, görüngü anının şaşkınlığıyla önce namına oğlunu aradığını söyledi.

-“Kavisli kapıya çattı”

Fenomen çabucak evde kâin Yasin Peker, annesinin bili vermesinin peşi sıra derakap fırına gittiğini belirtti.

Annesinin hırsıza müdahalesine ait Peker, “Haydut eş kusurlu kapıya çattı.” yorumunu yaptı.

Peker, hırsızın çalacağı paraları soldurmak üzere getirdiği yağız ayrımsız çantayı boğuşma sırasında düşürdüğünü belirtti.

Hırsızın çantasının ve yerde pabuç izinin olduğu tıpkı kağıdın incelenmek üzere poliste olduğunu belirten Peker, soruşturmanın bir an önce sonuçlanmasını beklediklerini dile getirdi.

-“Türk kadının gücü”

Olayı duyan ve toplumsal medyadan görenlerin tepkilerini nâkil Latife Peker, “Birtakımı kutlama ediyor, birtakımı geçmiş olsun diyor. Bazıları dahi Türk kadının gücü, Türk kadının cesareti diyor.” diye niteleyerek konuştu.

KAPAT X

Peker, hırsıza engelleme fail Hollandalı müşterinin sonraları fırına uğrayıp kendisini kutlama ettiğini ve çiçek getirdiğini söyledi.

Olay simultane dükkanda mevcut Hollandalı azrail Chris Loorbach, AA muhabirinin olayla ilgili sorularını yanıtladı.

Loorbach, şeb vardiyasından dönüşte kahvaltılık şart ahzetmek amacıyla fırına gittiğini belirterek, “Latife Peker haddinden fazla bıçkın biri.” dedi.

Yara ve bağrışmaları duyunca dükkana girdiğini belirten Loorbach, “İçeri girdiğimde eşkıya bana akıllıca yönelip kapıdan kaçmaya çalışıyordu, o sırada tığ da az buçuk boğuştuk.” ifadelerini kullandı.

Loorbach, hırsızın kaçmaya çalışırken kapının uğrunda kâin bisikletine takıldığını, ufak ayrımsız sendelemenin peşi sıra koşarak kaçmaya bitmeme ettiğini anlattı.

Olayın ardından Peker’in şaşkınlığını atamadığını dile getiren Loorbach, ailesi gelene büyüklüğünde Peker’in beraberinde beklediğini tabir etti.

-“Kendime inanamadım”

Fırınlarında henüz geçmiş ayrımsız nöbet elan arakçılık olayı yaşadıklarına değinen Peker, “Kamerada görüntüleri izleyince kendime inanamadım.” diye niteleyerek konuştu.

Olayın çabucak geliştiğini ve hırsızın elindeki satırı görmediğini belirten Peker, ölümün o zaman aklına gelmediğini söyledi.

Hollanda ve Türkiye’den çokça sayıda kişinin kendisini aradığını ve tebrik kartı ettiğini dile getiren Peker, “Ayrımsız fenomen yeniden olsa hakeza davranabilir miyim, bilmiyorum.” ifadesini kullandı.

Apansız oluşan bu ilgiden hoşlanmadığını ve bu kabil olaylara menus olmadığını dile getiren Peker, ayrımsız süre fırına henüz seyrek uğrayacağını ve iki hafta sonra memleketi Konya’ya izine gideceğini söyledi.

Share: