‘A’ sınıfı FETÖ’cü: Kamu yapılanmasına bire bir darbe daha

FETÖ’nün güncel kamu yapılanmasındaki 14 sanık karşı ülkü açıldı. FETÖ’cü Yasin T.’üstelik ele geçirilen sayısal materyallerde yapılan inceleme sonucu ulaşılan bilgilerle gizli düzenleme deklare oldu. Buna bakarak, kamu yapılanması süresince bilirkişi, kontrol, müfettiş, başmüfettiş ve henüz dip bürokratlar bulunuyor. Yapılanmadaki ense düzey kamu görevlisi, örgütsel manada ‘A’ sınıfı diye nitelendiriliyor.

Yıldırı örgütü FETÖ’nün edimsel kamu duyurulmayan yapılanmasında yer aldığı belirleme edilen 14 sanık hakkında sav açıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Anket Bürosu ve Ankara Terörle Savaş (TEM) Şubesi’nin koordineli çalışmasıyla örgütün güncel amme nihan yapılanması deklare edildi. Anket dosyasına bakarak, mahdut dışına kurtulma etmeye çalışırken 10 Mart 2021’dahi yakalanan edimsel amme yapılanmasından sorumlu Yasin T.’den çıkan dijital materyallere halk konuldu.

İTİRAFÇI KOYULMAK İSTEDİLER

Materyalleri titizce inceleyici terör polisi, örgüt sorumluları ile halen kamuda faal işyar örgüt mensuplarının ismine ulaştı. İlk ameliyat Milli Terbiye Bakanlığında bağırsak kontrol olarak enerjik etkin ve örgütün İngiltere’deki peş dozaj sorumlularıyla irtibatı tespit edilen Hür K.’evet müteveccih yapıldı. Operasyonların haberini alan Ekincilik ve Orman Bakanlığında çöz denetçi yerine deli dolu görevde kâin Y.C. ile Meteoroloji Genel Müdürlüğünden ihraç Davut O., haklarında bakı kararı yokken emniyete gelerek itirafçı kalkişmak istedi.

22 YIL HAPİS İSTEMİ

14 sanıktan 5’inin teşekkül yöneticiliğinden 22 yıl 6’şar taban kadar, 9’unun ise teşekkül üyeliğinden 15’er yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması dilek edildi. İddianameye bakarak, örgütün edimsel kamu yapılanmasından mesul Yasin T., örgütsel faaliyetleri sanıklar Alparslan C., Mehmet T., Mehmet Yüksek A., Ömer B., Ömer Ş., Rasim S., Süleyman K. ve Galebe T. ile gelişigüzel yürüttü.

DAĞILMAYA PARALI TEDBIR

Yasin T. ve ekibinin, örgütten kopuşların önlenmesi amacıyla dahi faaliyetlerde bulunduğu anlaşıldı. Örgüt üyeliği zımnında cezaevinden mevcut kişilerin aileleri ile kamudan ihraç edilen mensuplarına periyotlarla maddesel yardımda bulunulduğu tespit edildi. Paraların mikro dışından dolar cinsinde gönderildiği belirlendi. Teşekkül, görüşmek istemeyenleri ihbarla tehdit etmiş.

YATAY VE DİKEY ÖRGÜTLENME

Başsavcılığın iddianamesinde, örgütün kamu duyurulmayan yapılanması detaylarıyla anlatıldı. Buna göre, amme pinhan yapılanması uzman, kontrolcü, denetmen, başmüfettiş ve henüz arka bürokratları içerisine alan bir yapı. Kamu mesture yapılanması içerisinde cümbüş tay tay arabası ense düzem kamu görevlisi örgütsel manada ‘A’ sınıfı kendisine nitelendiriliyor. Örgütün deşifre olmaması ve devletin örgüt yapısını çözmekte zorlanması üzere göze tipinde ufki ve amudi örgütlenmeye gidildi.

İİBF ÖZEL YAPI YERINDE

Işık evleri, mezun mesulleri ve mücahede evleri yapılanması amme kurumlarına sızma aşamasında deli dolu benzeri şekilde kullanıldı. Bürokrasi kadrolarına yönlendirmeye “alan hizmeti” deniliyor. İktisadi ve İdari Ulum Fakültesi (İİBF) yapılanması bile bu hususi yapılanmalardan biri. Bu organize 5 bölge halinde yapılanıyor. Sorumlusuna ‘mıntıka müdürü’ deniliyor.

Sızmanın kodu ‘Fetih’

FETÖ, değişik yapılanmalarda olduğu kamu zımni yapılanması içerisinde bile bazı terimler ve kodlamalar kullanıyor: Kilitsiz Küreksiz, açıkta: Görevden kovulmuş kamu çalışanlarının durumu için geçer kodlama. Fetih hareketi: Terör örgütünün, örgütsel ve ideolojik amacı doğrultusunda mensuplarının kamu kurumlarında kadrolaşmasına/sızmasına sunulan harf/anlatım.

FETÖ kumbarası

KAPAT X

Fetih okutma: Örgütün çaldığı amme imtihan sorularının kasem ettirilerek verilmesi ve soruların çözdürülmesi işlemi amacıyla geçer not koddur. Teşekkül içerisinde “yakarış okutmak” tabiri “fetih okutmak” tabiri ile tıpkı anlama gelmekte. Humbara sistemi: Cezaevinde kâin yahut KHK ile amme görevinden çıkarılan evet de işyeri kapatılan örgüt mensuplarına sürekli gelir hatırlamak ve soylu erki durumlarını yöneltmek için kurdukları mal temini faaliyetlerini niteliyor.

Abdullah Sarica

Share: