Adlı şarkıcı İlhan İrem hayatını kaybetti

Aynı süredir böbrek rahatsızlığı etkili ünlü şarkıcı İlhan İrem, diyaliz tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 67 yaşındaki İrem’in son haberini düz sevenleri ayn yaşlarına boğuldu.

Böbrek rahatsızlığı nedeniyle 2016 yılında hastaneye kaldırılan İlhan İrem, diyaliz makinasına bağlanmıştı. Adlı sanatçıdan üzücü bilgi geldi. Türk müziğinin söylence isimlerinden olan 67 yaşındaki İrem, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

DİYALİZ TEDEVİSİ GÖRÜYORDU
Adlı hanende İlhan İrem, bir süredir böbrek rahatsızlığı yaşadığı amacıyla diyaliz tedavisi görüyordu.

İMAMOĞLU’NDAN TAZİYE MESAJI
İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, sosyal iletişim araçları hesabından İlhan İrem için taziye mesajı yayımladı. İmamoğlu, “Sanatçı İlhan İrem’in memat haberine çokça üzüldüm. Tarzı ve besteleriyle hepimizin zihninde, anılarında çokça güzelce aynı düz bıraktı. Sanatçımıza Allah’tan rahmet; yakınları, ailesi ve yekpare sevenlerine başsağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

UNUTULMAZ ESERLER BIRAKTI
‘Efsus Oldu Yarınlara’, ‘Boşver Arkadaş’, ‘Anlasana’, ‘İşte Hayat’ , ‘Konuşamıyorum’, ‘Olanlar Olmuş’, ‘Sürgün Kabil Masallarda’, ‘Ben Değilim’ üzere güçlü çokça bengi esere imza atan İlhan İrem, 44 yıl süresince bestelerini kendiliğinden başkalarının seslendirmesine, filmlerde, reklamlarda kullanılmasına izin vermemişti. İlhan İrem, 2017 yılımda artık akıllıca koşullarda eserlerinin seslendirilebileceğini açıklamıştı.

İLHAN İREM KİMDİR?
İlhan İrem 1955 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Çalgı Aleti hayatına girmesi, 1969 yılında 14 yaşındayken dip dönemler eliyle meslek orkestrasına solocu kendisine seçilmesi ile oldu. 1970 yılında Meltemler Orkestrası ile Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği Liselerarası Çalgı Yarışması’nda Marmara bölgesi birinciliği kazandı. Tıpkı ekip ile 1972’ye kadar Bursa Çelik Basit Oteli’nde ve Uludağ diskolarında raks müziği şarkıcılığını sürdürdü.

1973 yılında öz imkanları ile Diskotür firmasına yaptığı evvel 45’liği “Birleşsin Hep EllerBazen Alay Arada Sırada Kötü” ile beklediği başarıyı yakalayamadı. Plak firmasının bestelerini başka sanatçılara söyletme isteğini kafasız çevirdikten sonra yapmış olduğu ikinci 45’liği “Yazık Oldu YarınlaraHaydi Sil Gözlerini” zinde sanatçıyı bir anda sunma pop sarkıcı konumuna getirdi. 1975 yılında yayınlanan üçüncü 45’liği “Anlasana” ile bile başarısını bitmeme ettirdi. 1976 yılında yayınladığı dördüncü 45’liğinde Tanrı’yı sorguladığı “Kuklacı Emmi” 45’liği gelen baskılar sonucunda plaka şirketi vasıtasıyla piyasadan toplatıldı. 1976 yılında evvel LP çalışması olan “İlhan İrem 1973-1976” yayınlandı. “Üzülme Dostum”, “Havalar Nasıl”, “Ihtilaf Akşamı”, “Sensiz üstelik Yaşanıyor”, “Bal Ağızlım” kadar rastgele yaptığı 45’lik liste başı oldu 1973-1981 yılları arasında mecmu 10 adet 45’liği yayınladı.

1979 yılında yayınladığı senfonik yapıdaki “Sevgiliye” LPsi ile Sabah Yeli Engin’in aranjörlüğünde ilk defa akademik ayrımsız çalışmayla çalgı aleti yaşamında eskimemiş benzeri yola saptı. “Sevgiliye” albümünde ilk defa kişi yazdığı sözler dışında ayrımsız Şiir Vukuf şiiri olan “Hoşgeldin”i besteler ve seslendirir. “Tıpkı Şans” adlı bestesi 1979 Eurovision Türkiye finaline kalır ama yarışamadan askere alınır. Bunun sebebi dahi şarkının Sevgliye albümünde yayaınlanmış olmasıydı. 1981 yılında askerliğinde yaptığı bestelerden oluşan “Bezgin” yayınlanır. 1983 yılında yedi almanak aynı çalışmanın ürünü olan ve sanatçının kendisi yoluyla “Rock senfonisi” olarak adlandırılmış üçlemesi “Kadeh… Köprü… Ve Ötesi…” çizin çizin yayınlanmaya başlanır.

1984 yılında Türkiye’yi Bulgaristan’da planlı Altın Orfe Yarışması’nda oyun kadir. Dereceye giremez ama “Gazeteciler Özel Ödülü”ari kazanır. (Resmi üzere buraya tıklayın.) 1985 yılında üçlemenin ikinci ürünü olan “Köprü” ile gelişigüzel “Sırça.. Güreşçi Köprüsü… Ve Ötesi…” (Hikaye) adında ilk defa bire bir plağın öyküsü çizgilerle anlatılmış olarak piyasaya çıkar. 1986 yılında sözlerini yazdığı “Halley” Melih Erkân aracılığıyla bestelendi ve Türkiye’ye Eurovision Şarkı Yarışması’nda o yıla kadar alınan yeryüzü gür dereceyi getirdi. 1987 yılında üçlemenin sonuncusu “Ve Ötesi”, “Uzaklarda Biri Var” (Denemeler) ile alay malay yayınlandı. 1988 yılında “Dünden Yarına” adlı albümü, 1989 yılında “Uçun Kuşlar” albümleri yayınlandı. 1990 yılında üçüncü betik olan “Katastrof” (Şiirler) ve “Pencere.. Güreşçi Köprüsü… Ve Ötesi…” yayınlandı. 1992 yılında “İlhan-ı Aşk” albümünü yayınladı.

1994 yılında yayınlanan “Geçenek” ve “Romans” albümleri ile gelişigüzel bire bir yıl dördüncü betik “Delirium” (Denemeler) piyasaya bundan sonra. 1995 yılında “Sevgililer Günü / The Best Of İlhan İrem 1”, 1997 yılında “Amor İksiri & Cadı Ağacı / The Best Of İlhan İrem 2”, 1998 yılında “Yapay Solunum / The Best Of İlhan İrem 3” albümü ve “Millenium / Sanalizasyon Fareleri, Yarasalar ve Diğerleri” (Denemeler) adlı beşinci pusula okuyucuya ulaştı.

2000 yılında çarkıt çalışmaları olan “Bezgin”, “Içki… Köprü… Ve Ötesi…” albümleri, ara sıra bölümleri yeniden mix edilmiş orijinal kayıtlarıyla “Bezginin Meçhul Mektupları”, “Uçuk Mavi Pencere”, “Bulutlara Güreşçi Köprüsü”, “Düşler ve Ötesi” isimleriyle esasen piyasaya çıktı.

Bakir şarkılardan oluşan “Seni Seviyorum” 2001 ve “Behişt İlahileri” 2006 yılında yayınlandı.Odtü Ruhsal mezunu Hansu İrem ile evlidir. Eşinin birçok eserinde payı vardır.

Share: