HDP Ekip Başkanvekili Beştaş: “Mütekait ve memura yapılan zamlar, nazik ayrımsız kayra kadar sunuluyor”

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Vergilere yüzde 122 bindirim işleyen erk, memura, emekliye yüzde 30 remiks yapıyor. Zor ve memura yapılan zamlar, nazik tıpkı ihsan üzere sunuluyor.” dedi.

Beştaş, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, mütekait ve görevli aylıklarına yapılan zamlara değinerek, maaşların enflasyon karşısında seçkin dolaşma eridiğini, sonuç açıklanan yüzdelik 30 oranındaki artışın de bildirme fazla 30 gün etkisini göstereceğini kanıt etti.

HDP’li Beştaş, “Vergilere yüzdelik 122 bindirim eden nüfuz, memura, emekliye yüzdelik 30 zam yapıyor. Zahmetli ve memura yapılan zamlar, büyük bir iyilik kadar sunuluyor. Akıldan insaftan kopuk tıpkı yönetimle alın karşıyayız.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kol toplantısındaki açıklamalarına değinen Beştaş, milyonların gözünün içine baka baka gerçeğe aykırı söylemlerle “rant şovu” yapıldığını ati sürdü.

Meral Danış Beştaş, iktidarın, emeklinin alım gücünü, memurun yaşam memnuniyetini arttırmak ve çiftçilerin sorunlarını fora etmek gibi ayrımsız amacının olmadığını, bugün ülkede esenlik sektörü ilkin kalkışmak değme alanda kriz olduğunu ve insanların umar üstelik alamadığını savundu.

Hükümetin, rakiplerini köprüleme çoğaltmak üzere yargıyı kullandığın kanıt fail Beştaş, Şebnem Korur Fincancı, Gezi, Kobani olayları ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik açılan davaları kat sayı verdi.

Kobani olaylarının görüldüğü davaya değinen Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kişi emrindeki hakimleri sahaya sürüyorlar ve istedikleri cezaları verdiriyorlar. Bu süreçte hemen kudret değil hüküm bile kaybedecek. Etki gittikçe verdiği bu kararların hepsinin değişeceğini ve kendilerinin dahi o görevde kalamayacağını gayet mebzul biliyor. Adalete, hukukun üstünlüğüne inanan yargıç ve savcıları ayrı tutuyorum. Benim hedefimdeki mahkeme kararı mensupları, iktidarın siyasi talimatlarını buyuru kendisine iş yazar, hukuktan tamamen müstakil karar verenlere yöneliktir. Kobani davasının dünyada eşi aynı yok. Ukubet Muhakemeleri Usulü Kanunu’nun asgari ilkeleri üstelik uygulanmıyor.”

Share: