Forma Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan şişkinlik açıklaması

Minval Bankası Başkanı Ağma Kavcıoğlu: Toptan enflasyondaki işlek durum devam etmektedir. Mütekâmil ve gelişmekte olan para şişkinliği tahminleri sonuç 25 yılın en son seviyelerine ulaşmıştır.

Suret Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın üçüncü para şişkinliği raporunu açıkladı.

Format Bankası’nın sene sonu para şişkinliği tahmini yüzdelik 60,4’e yükseldi. Geçmiş raporda anlayış yüzdelik 42,8’di.

2023 sonu üzere enflasyon tahmini yüzde 12,9’dan yüzde 19,2’ye çıkarıldı.

Kavcıoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Küresel enflasyondaki hayatiyetli azimet bitmeme etmektedir. Mütekâmil ve gelişmekte olan şişkinlik tahminleri serencam 25 yılın en son seviyelerine ulaşmıştır

“EMTİADAKİ NORMALLEŞME İLE CARİ AŞKIN BAŞLAYACAK”

Yurtiçi soylu erki hayatiyet sürdürülebilir yapıda selis devam ediyor. Arındırılmış akan dengede salah eğilimi devam ediyor. Küresel mal fiyatları normalleşme eğilimine girdiğinde ekonomi akan aşkin vermeye başlamış olacak.

Kapasite tasarruf oranları yatırımlarda sağlam eğilimin bitmeme edeceğine, soruşturma verileri yatırım harcamalarının artacağına belen ediyor.

İthalat enerji fiyatlarının etkisiyle yükselirken, erke ve değerli dışı akan belirgin cıvıl cıvıl büyümeye karşın durağan reviş izliyor.

Mayıs itibarıyla envestisman ve ihracat kredilerinin ticari kredilerdeki payı yüzdelik 28’e yaklaşarak akıbet 20 yılın zirvesine ulaştı. Aut ticaret açığındaki iyileşmeyi yüksek toptan erke mal fiyatları sınırlıyor. Turizm 2019 rakamlarına yaklaştı.

Kredilerin kapasite artırıcı, ihracatı katmak üzere kullanımı politikalar amacıyla büyük ehemmiyet taşıyor. Son dönemde ticari, ferdî kredilerde yavaşlama gözlendi. Tüketici kredilerinin birlik krediler içindeki payı muhteşem ölçüde geriledi.

“BILDIRME KISA SÜREDE ENFLASYONDA KALICI DÜŞÜŞ AMAÇLIYORUZ”

TÜFE nisanda öngördüğümüz patikanın üzerinde kaldı. Atom Çekirdeği göstergeler daha müspet manzara sergiliyor. Besin ve erke dışı alanlardaki enflasyonun asıl belirleyicileri dışsal faktörler ve döviz arık.

Küresel büyümenin bayağı güncellenmesiyle alay malay ikinci yarıyılda daha çok açığı azalarak murat koşullarının enflasyona verdiği ulama elan üstelik gerileyecek. Almakta olduğumuz kararlarla genişlik kısa sürede enflasyonda mihman düşüş amaçlamaktayız.

KAPAT X

TL cinsi cümle faizlerin siyaset faizine yaklaşması ve akçasal nakil mekanizması üzere gereken adımları atmaya devam edeceğiz.

Ham yer yağı tahmini 2022 amacıyla 73,7 dolar (Geçmiş 93,9 dolar), azık enflasyonu varsayımı bu sene üzere 71,3 (Eski yüzde 49) namına belirledik.

“PAHALILIK YÜZDE 90’A KADAR YAKLAŞABİLİR”

Suret Bankası’nın şişkinlik tahminlerini gösteren grafik 2022’de enflasyonun yüzdelik 90’a büyüklüğünde yaklaşabileceğini gösteriyor.”

Share: