Liseyi haricen bitirdi, YKS’de 3 milyon 241 bin öğrenciyi geride bıraktı

Manisa’nın Selendi ilçesinde 2 yavru annesi Cımbar Sert (26), gidemediği liseyi açıktan bitirip, şeb-sıra çalışarak 3,5 ayda üniversite sınavına hazırlandı. Değer ciddiyet alanında 3 milyon 241 bin 754 öğrenciyi geride bırakan Anif, Türkiye 1671’incisi oldu. Bütün savcı olmayı fon ettiğini tamlayan Kaba, geçmiş tercihinin Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden yana kullanacağını söyledi

Filiz Anif, ilkokulu kırsal Yeşil Mahallesi’nde, ortaokulu ise taşımalı yerine yandaki mahalle Çortak’taki Ömer-Lütuf Yiğit Ortaokulu’nda tamamladı. Ailesinin maddesel imkanları olmadığı amacıyla liseye gidemeyen Sert, 2 yıl önceki tıpkısı arkadaşının tavsiyesiyle araç yaptırdığı kemiksiz liseyi ise 1,5 yılda bitirdi.

Kendisini bakmak amacıyla Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren Anif, tek destek almadan ve dershaneye gitmeden 3,5 kamer boyunca geceleyin-tarih çalışarak eşit ağırlıkta 492,62528 nokta alarak, 3 milyon 243 bin 425 öğrencinin girdiği sınavda Türkiye 1671’incisi oldu.

‘KPSS’YE GİRİP GÖREVLI OLMAK İSTİYORDUM’

Arkadaşının liseyi havadan bitirebileceğini söylediğinde, “Dalga mı geçiyorsun. Haricen lise mi okunur” dediğini belirten Çımbar Anif, “Sonrasında hakeza bir şeyin olabilir olduğunu öğrendim ve anahtar yatırdım.

İki çocuğuma karşın mezun olmayı başardım. Fakat üniversiteye başvurmak kadar düşüncem yoktu. Kamu Personeli Güzel Sınavı’na (KPSS) girip, görevli almak istiyordum.

Yeniden arkadaşımın tavsiyesiyle kendimi karışmak için darülfünun sınavına girdim. 3,5 kamer boyunca akşam-gündüz sınava hazırlandım. Sınava girerken kazanacağımı düşünüyordum. Hakeza tıpkısı sonuç alacağım düşünmemiştim. Çok bahtiyar oldum ve sevindim. Arkadaşlarım da bu performans dolayısıyla bahtiyar oldu” dedi.

Bilcümle savcı olmayı hayalet ettiğini tamlayan Kaba, geçmiş tercihinin Ankara Üniversitesi Ahbaplık Fakültesi’nden yana kullanacağını söyledi. Bu fakülteye anahtar yaptırabilmek üzere puanının tuttuğunu da belirten Kaba, “Okumanın yaşı yok. Hayatta ne olacağı belli olmuyor. Ailelere, soylu erki durumları keder bile olsa çocuklarını okutmalarını referans ediyorum” diyerek konuştu.

Share: