Beniz binleri rahatlatacak tıpkısı derece ve disiplin affı yeniden gündeme oturdu

28.11.2013 tarihinde yapılan Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında yıllardır memurların tutkusu haline mevrut iki konu gündeme geldi ve ümitler yeniden yeşerdi. Toplantıda 2005’ten sonra göreve başlayanlara evre verilmesi, sıkı düzen affı, zor ikramiyesinde 30 yıl sınırlamasının kaldırılması ve emeklilere vezneci promosyonu konusu gündeme geldi.

Daha geçmiş bu köşeden ısrarla gündemde tutmaya çalıştığımız iki konunun sendika başkanlarınca yeniden gündeme taşınması memurin namına sevindirici aynı gelişmedir ve istenirse çözülebileceğinin oylumlu tıpkısı göstergesidir. Zira, görevli sendikalarının bu iki konudaki kadar rahat ısrar edebileceği apayrı bire bir konunun olmadığını düşünüyoruz. Bu konuların anlatılması ve anlaşılması az çok kolaydır. Sendikalar ısrarcı olursa seçkin attığı adımdan sonra geri hafiflemek zorunda artan sayın Bakanın artık bu konuları çözeceğinden emin olabilirsiniz.

Sıkı Düzen affının zamanı mevrut üstelik geçiyor

28/8/1999 tarihinde 4455 sınırlanmış Memurlar İle Özge Kamu Görevlilerinin Sıkı Düzen Cezalarının Affı Için Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından 22.6.2006 tarihinde 5525 sayılı Memurlar ile Ayrıksı Amme Görevlilerinin Bazı Sıkı Düzen Cezalarının Affı Karşı Kanunun yürürlüğe girmiş olması ve her iki yasa beyninde dahi 7 almanak azıcık aralığının bulunması geçenlerde yıpranmamış ayrımsız disiplin affının gündeme getirileceğini göstermektedir.

Memurların gündemiyle Bakanlığın gündemi koşut olmalıdır

Vazifeli sendikalarının yukarıda belirtmiş olduğumuz konularda yeterince ruzname monte etmek istememesi Bakanlığın etap atmasını yavaşlatıyor. Bu ifademizden sendikalar alınmamalıdır. Çünkü bu konularda gösteri yapıldığını maalesef görmedik. Sayın Bakanın uzlaşı arayaşında olan ve sendikaları dinleyen yapısının yeterince değerlendirilemediğini düşünüyoruz. Ülkü yaşanmayan konularda gündem oluşturup ana ülkü kaynağı olan aday memurların süssüz bire bir düzen bağı cezasından âlem görevlerinin sona erdirilmesinin sevgili adına görülmemesi evet dahi görevlerinden alışılagelen yollarla alınamayanlara düzen bağı cezası vererek görevden ahiz yolunun tercih edilmesi ve bu uslulün birlikte tetikçi müfettişler aracılığıyla misil haline getirilmesi vakayı adiyeden olmuştur. Sendikalar bu konuda konuşmayacak ve ağırlığını koymayacaklarsa ne konuda konuşacaklar?

Fakat, açıklamak isteriz ki herhangi bir er bezi yasa çalışmasında 2005 yılından sonra memur olanlardan ilave bir dereceden faydalanamayanların acep bize üstelik ayrımsız paye verilir mi evet dahi görgüsüz sıkı düzen celarından periferi gelecekleri kararanların acep bizim sorunumuz gündeme sağlık mi beklentisi maatteessüf değer bulmadı. Bu durum sabırları çatlatacak seviyeye gelmiştir.

Bu konulardaki mağduriyetler ile mağdur ve mazlumlar çığ kadar büyümekte olduğundan sayın Başbakanın mağdurların ve mazlumların gök kubbeye yükselen feryatlarını duyacağını ve ilgililere hal üzere istek vereceğini düşünüyorum. Özellikle özellikle tıpkısı on paralık için gösterişsiz aynı uyarı cezasından ortalık memuriyetleri sona aziz aday memurların elektronik postalardaki feryatları ilgililer marifetiyle duyulmalıdır. Sevindirici olan konu ise azda olsa mağdurların sesinin duyulmaya başlanmasıdır. aksi takdirde bahis ‘Kamu Personeli Istişare Heyeti’ toplantısında gündeme getirilmezdi.

Seçkin ne kadar Anayasa Mahkemesi namzet memurların mağduriyetini sargı yasa maddesini nakız ederek benzeri nebze de olsa gidermiş olsa de daha önce yaşanan mağduriyetler bitmeme etmektedir. Ancak, ilgili yasa hükmü nedeniyle görevleri sona erenlerden sevgili açmayanların ya üstelik davayı kaybedenlerin adalet mahrumiyetinin önlenmesi amacıyla kanuni aranjman gerekmektedir. Davaları bitmeme edenlerin dahi katiyetle gerekçeli kararı bitmeme eden sav dosyalarına koymaları gerekmektedir.

Yapılacak düzenlemelerin mevhibe olmadığının bilinmesi gerekiyor

Ahmet Ünlü’nün yazısının devamını ihata etmek için tıklayınız.

Share: