Antalya salgın sonrası günce ecnebi turist rekorunu kırdı

Antalya Valisi Ersin Müellif, kentin hafta sonu albeni eliyle gelen 88 bin ziyaretçiyle Kovid-19 salgını sonrası günlük ecnebi seyyah methal rekorunu kırdığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamaya bakarak, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğinin (AKTOB) “Geleneksel Temmuz Ayı Toplantısı”na turizm çağ temsilcilerinin birlikte Vali Müellif, Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Böcü, İl Bitirmiş Komutanı Liva Çetin Özfidan, İl Inanma Müdürü Mehmet Misyon Ulucan da katıldı.

Toplantıda, kentin turizm vizyonu, planları, mevcut durumu ve hedefleri üzerine değerlendirmelerde bulunuldu.

Vali Edip, yaptığı konuşmada, Antalya’nın turizmde birinci sınıf ve sakıncasız bakım verdiğini vurguladı.

Antalya’bile dünya standartlarında turizm yapıldığına meni fail Kalem Erbabı, “Şehrimizi halk birliğiyle güzelleştirmeye, geliştirmeye, büyütmeye ve daha de ileriye götürmeye devam edeceğiz. Şu dakika nitelik açısından çokça iyi durumdayız. Ama bibi mezuniyet etmemiz gereken öğün var. Özellikle altyapı noktasında yapmamız gerekenleri hızlıca yapmalıyız. Seçme sektörde koca olan kalite, laf turizm olunca nitelik elan de büyük bir ağıl geliyor.” ifadelerini kullandı.

– “Bu yıl turizmde yükselen tıpkı ivmemiz var”

Turizmin tıpkısı kadro işi olduğuna dikkati çekici Yazar, 2022 turizm verilerinin iyi gittiğine değindi.

Antalya’yı hava yoluyla mülakat fail seyyah sayısının 6 milyonu geçtiğini nâkil Müellif, şunları kaydetti:

“Bu yıl turizmde yükselen bir ivmemiz var. Kesim ferah gidiyor, turizmdeki artma devam ediyor. Salgın sürecinde vermiş olduğumuz olumlu, kaliteli ve tehlikesiz hizmet anlayışımız sebebiyle bu yıl turizmde başarılı tıpkısı aktarılma geçiriyoruz. Hafta sonu müstevli sonrası dönemde günce ecnebi gezmen methal rekorunu 88 bin ile kırdık. Bu sayının önümüzdeki günlerde artarak bitmeme etmesini bekliyoruz.”

– Turizmi 12 taban yansıtmak amaçlanıyor

Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Böcek ise turizmin sürdürülebilir şekilde yoluna bitmeme etmesi üzere doğayı, çevreyi ve denizi korumanın oylumlu olduğunu anlattı.

Göreve başladığı günden bu yana altyapıya 1 bilyon 580 milyon lira yatırım yaptıklarını vurgulayan Böcü, 3 bilyon 531 milyon liralık yatırımın dahi planlandığını belirtti.

Böcek, turizmi 12 taban ulaştırmak, kentin ekonomik ve kültürel gelişimine yardım yok etmek için spor organizasyonları, sağlık turizmi, fuarlar, festivaller düzenledikleri rapor etti.

Share: