Bu yıl rakiplik çok, 24 tercihi doldurun

“Üniversite seçimi yaparken ehlivukuf görüşü almak sonuç merhale muhteşem benzeri hal aldı. Bu sene rekabet kilolu olduğu için 24 yeğleme hakkının hepsini kullanın”

YKS tercihlerinde dümbelek sayım başladı. Çarşamba haset başlayacak maraton 5 Ağustos’ta sona erecek. Içtimai Iletişim Araçları ve Sayısal Asayiş Terbiye Araştırma Derneği (SODİMER) uzmanları, tercihte ilgi edilmesi gerekenleri sıraladı:

> Bu yıl TYT‘de 350 puanla 190 benek beyninde bir yığılma var. Adaylar imtihan sonuçları açıklanmadan önceki alacakları tahmini puanlarına bakarak bir tercih listesi yapmışlardı fakat esbak yıllara bakarak yapılan tahminler tutmadı. Bu sonuçlarla adaylar tercihlerini hâllenmek zorunda kalacak.

> Öncelikle Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nun dikkatle incelenmesi ve tercih edilmesi melhuz programların kontenjanlarındaki değişimlerin dikkate alınması gerekir.

> Yeğleme sunu dilek meselesidir. Öğrencilerin görmek istedikleri bölümlerin bir listesini hazırlamaları ve bu bölümler üzerine hikmet edinmeleri gerekir. Yani gençlerin sıralamalarına ve ideallerine akla yatkın üniversitelerin ait bölümlerinden oluşan benzeri tercih havuzu oluşturmaları gerekir.

> Aday tercihleri beyninde kazandığı takdirde yazılmak istemediği üniversite ve bölümlere banko vadi vermemelidir.

> Tercihler yapılırken uzman görüşü ve desteği alınması son evre önemlidir. Bu konuda öğrenciyi tanıyan rehber öğretmenlerden, yeğleme danışmanlarından yardım alınabilir.

> Bu sene rakiplik aheste olduğu üzere 24 tercih hakkının hepsini kullanmaları gerekir.

> Öğrenci namına şu soruları sormalı: Gelecekte ben ne yapmak istiyorum? Benim özelliklerim, rabıt alanım, kabiliyetlerim, hoşlandığım, hoşlanmadığım yapabildiklerim, kudretli olduğum ve akim olduğum alanlar neler? Hedefim nedir, gelecek planım nedir?

TERCİHLERDE ALTERNATİF FORMÜL!

Terbiye uzmanlarına göre YKS’de tercihler için ayrımlı formüller dikkate alınabilir. Bunlardan biri dijital (DÜZENTILEME) tercihlerinde sükse sırasının yüzdelik 50 fazlası ile yüzde 50 eksiği göz uğrunda bulundurularak sıralama yapılması. Söz Temsili, 10 bin sıralamaya topluluk HIMMET puanı ile benzeri kısım talip adayın tercihlerini 5 bin-15 bin arasında tutması kaynak ediliyor. Bu yıl denk ağırlık (EA) ve sözel (BAYRAM) tercihlerde ise sapmalar bekleniyor. Bu sebeple bu fakül türlerinde adaylar, başarı sırasının yüzdelik 100 fazla

sına büyüklüğünde eğin sıralarda yeğleme yapabilir. Madun tercihlerde ise başarı sıralamasından çok elan aşağılara inilebilir. Bilfarz EA türünde 150 bindeki bire bir adayın tercihlerini 50 bin-300 bin beyninde tutması öneriliyor. Ilişik sistem öğrencilerin iptila ettiği bir bambaşka husus. Yükseköğretim programlarına anahtar işlemleri tamamlandıktan sonra yersiz artan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2022-YKS sonuçlarına bakarak yapılan umumi desise böylelikle abes küsurat veya kaydolmama sebebiyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM aracılığıyla merkezi yerine katma fırıldak yapılacak. Merkezi yerleştirmede tıpkısı yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, mülhak okus pokus amacıyla başvuramayacak. Ekleme yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki sunma bayağı puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Stabil kayıt böylecene kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak.

MAHMUT ÖZAY

Share: