6,2 bilyon TL’lik sefer projesinin tünelinde kandil göründü

Karadeniz Sahil Yolu Projesi çerçevesinde olan ve 2019 yılında geçmiş etabı tamamlanarak hizmete açılan, Ordu Kasaba Yolu’nun ikinci etabında bulunan Akçatepe Tüneli’nde mum müşahede töreni düzenlendi.

Kalaba’bile devam eden 14 ayrı karayolunun yapım işinin mecmu proje bedeli 11 bilyon 230 milyon lirayı aşarken, Karadeniz Periferi Yolu Projesi çerçevesinde olan ve 2019 yılında önceki etabı tamamlanarak hizmete açılan, ‘Türkiye’nin sunu fiyatlı mekân yolu projesi’ değerlendirilen Kalabalık Çevre Yolu’nun ikinci etabında çalışmalar bitmeme ediyor. Kazı çalışmalarının sonuna gelinen, başta Kargaşa girmek için bölgedeki sair illeri bile müspet etkileyecek Ordu Belde Yolu Akçetepe Tüneli’nde sonuç icraat dahi bitirilerek çırağ göründü.

Proje bedeli 6 bilyon 210 milyon TL

Mecmu proje bedeli 6 milyar 210 milyon TL olan, 21,4 kilometre uzunluğa ehil olan Ordu Yer Yolu projesinin ikinci etabında kayran düzlük, 440 metre uzunluğundaki koşa tüplü Akçetepe Tüneli’nde sonuç perde kaldırıldı.

İkinci hamle olan 11 kilometrelik alanda icraat bitmeme ediyor

Toplamda, 9 bin 492 metre uzunluğunda 6 koşa tuluk tünel, 3 bin 676 metre uzunluğunda 11 koşa güreşçi köprüsü ile alay malay 414 metre uzunluğunda 5 bir tane güreşçi köprüsü ve farklı düzeyli kavşağın meydan aldığı Kalabalık Belde Yolu projesinin 11 kilometrelik önceki bölümünü, 3 Mart 2019 tarihinde düzenlenen törenler hizmete açılmıştı. Ordu Üniversitesi ve yapımı bitmeme fail Kalaba Şehir Hastanesi’ne da bağlantısı mevcut misil, hem ulaşımı kolaylaştıracak hem üstelik şehrin gidiş geliş akışını kolaylaştıracak. Mekân yolunun, ansız kalan 11 kilometrelik bölümünde ise çalışmalar bitmeme ediyor.

40 dakikalık misil, 15 dakikaya inecek

Kargaşa trafiğini pahal oranda rahatlatacak, şehir ortamında araç yoğunluğunu azaltacak ve transit geçişleri hızlandıracak proje, şuanda 40 dakika olan kez mesafesini 15 dakikaya kadar indirecek. Projenin tamamlanması ile gelişigüzel bire bir yılda 6 bin 248 titrem emisyon azalımı olacak, yine ayrıca zamandan 198 milyon TL, akaryakıttan 31 milyon TL almak üzere yıllık kısaca 229 milyon teklik tasarruf sağlanacak.

Altınordu ilçesinde mevcut Akçatepe Tüneli’nde ‘çerağ müşahede’ töreni yapıldı. Törende gelişim makinesi ile yapılan yadımlama çalışmasının ardından tünel içerisindeki perde cidar ortadan kaldırılarak, ışığın görünmesi sağlandı.

Törene Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kalaba Valisi Tuncay Sonel, Kalaba Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler, DÜRÜST Öğür Cıvıl Cıvıl Milletvekilleri Şenel Yediyıldız ile Dayanabilen Gündoğdu, kaymakamlık belediye başkanları, ilgililer ve tören düzeni üyeleri iştirak sağladı.

Share: