Pandemi hastanesinde ‘yeni dalga’ önlemleri başladı

Türkiye’nin sunu iri pandemi hastanesi, Sancaktepe’deki Prof. Dr. Feriha Salt Ivedi Uzanım Hastanesi’nde yeniden Kovid hazırlıklarına geçildi.

Ayaktan parasız başvurularının 3-4 itmam arttığını ve günce ayaktan referans sayılarının 200’lerden 900’lere çıktığını kaydeden Başdoktor Doç. Dr. Alpaslan Tanoğlu, “Kovid’de kullanılmamış dalgaya girdik diyebilirim. Elan hastaneye yatışlara haddinden fazla nazik aynı yansıması yok fakat geçmiş dalgalardan biliyoruz ki ayaktan başvurular bir müddet bilahare yatış ve ağır sıklet bakımlara de yansıyor” dedi.

Türkiye’nin sunma balaban pandemi merkezi Prof. Dr. Feriha Günahsız Müstacel Uzanım Hastanesi’nde, çok değil bundan iki kamer evvel Kovid dışı servisler artırılarak pandemi sonrası normalleşmeye geçiş yapılmıştı. Fakat Avrupa’birlikte başlayıp ülkemize bile yansıyan fenomen sayılarındaki artış nedeniyle, hastanede Kovid servisleri baştan hareketli edilmeye başlandı. Baştabip Doç. Dr. Alpaslan Tanoğlu, günce ayaktan marazlı referans sayılarının 3-4 tekmil arttığını kaydetti.

“GÜNLÜK 800 BAŞVURU, PCR POZİTİFLİĞİ BILE ARTTI”

Doç. Dr. Tanoğlu, “Kovid sonrası normalleşme sürecimiz bu dalgayla beraber gine önlem alarak tedarik yapmamızı gerektirdi. Eskimemiş tıpkısı dalgayla cebin karşıyayız kabil gözüküyor. Bire Bir kamer öncesine kadar Kovid sonrası bakir normale dönmüş durumdaydık. Burası da Küçük Asya yakasının yer nazik pandemi hastanesi. Yeni poliklinikler, yıpranmamış ‘temiz’ servisler açmıştık. Dahiliyede, enfeksiyon hastalıklarında, döş hastalıklarında, üste cerrahi servisler de dahil. Ancak serencam 15-20 periyot içerisinde Avrupa’daki dalganın bize de geldiğini görmekteyiz, ayaktan başvuran hastalanmış sayısında acul benzeri artış var Kendi hastanemizde bundan tıpkı kamer geçmiş kestirmece 200 civarında günlük züğürt geliyordu. Bunların kısaca 100 civarında PCR testi yapılıyordu. Negatiflik daha fazlaydı, pozitifleri daha az görüyorduk. Ancak şu an itibariyle son birkaç güne baktığımızda 800-850 civarında züğürt başvuruyor. Bunların tahminî 700-750’sine PCR testi vacip oluyor. rakamlar bize kullanılmamış bire bir dalga ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor” dedi.

“50 YAŞ VE ÜSTÜ HASTALAR DA GÖRMEYE BAŞLADIK”

Her eskimemiş Kovid dalgası öncesi ayaktan marazlı sayısında artım görüldüğünü, bu artışların adım adım yatışlara ve henüz bilahare üstelik dokunaklı bakımlara yansıdığını kaydeden Doç. Dr. Tanoğlu, “Biz üstelik bu nedenle tedbir namına Kovid kliniklerine doğru zaman yapmaya başladık. Gördüğümüz kadarıyla vakaların büyük çoğunluğu aşısızlar ya dahi aşılarını tamamlamamış olanlar. Korkulu bakımlara cümle manada yoğun bir onomatope olmadı şimdilik. Umumi olarak servislerde olsun, kilolu bakımlarda olsun, 60-65 gözyaşi üstü eşhas, katma hastalığı olanlar, immünsüpresif dediğimiz bağışıklığı baskılayıcı hastalığı olan evet dahi bu makule ilaçları kullananlar ağırlıkta. Son günlerde 50 gözyaşi ve üstündekilerde üstelik yatış gözlemliyoruz. Korkulu bakımlara hasta yansıması olmasın, kayıplarımız olmasın diye niteleyerek şimdiden tedbirimizi almamız gerekiyor. Sakat aşısı olanların bir dakika evvel hatırlatma dozlarını yaptırması gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

“BELİRTİLERİ DEĞİŞTİ, AKCİĞER TUTULUMU NADİR”

Yıpranmamış dalgayla beraber hastalığın belirtilerinde birlikte tıpkısı değiş olduğuna işaret eden Tanoğlu, şu bilgileri verdi: “Örneğin geçmiş dalgalarda sık sık tanık olduğumuz araz ve ahraz değişikliklerini elan az görüyoruz. Onun namına derbent ağrısı, öksürük, balgam emisyon, ateşlenme, adale ağrıları gibi sevimsiz algınlığı tablosu daha gösterişli kendini gösteriyor. Bizim amacıyla muştulu olan, akciğer tutulumlarının daha az görülmeye başlanması. Doğrusu yatışların bile çokça artmamasının bildirme mehabetli sebeplerinden birisi bu. Akciğer tutulumu henüz bulunmaz ve henüz hafif. Ağız Ağıza zinde kişilerin kendini koruyarak riskli gruptaki insanlara hastalığın iyice yayılmasının önüne geçmemiz gerekiyor. Bu nedenle da zatî tedbirleri vurguluyoruz. Yani sınırlanmış ve cıvıl cıvıl ortamlarda kesinkes peçe takılmalı. Bu varyantın bildirme mefret özelliği haddinden fazla acele bulaşması. Yaz olması bizim amacıyla tıpkı yarar amma tekrar birlikte merbut mekanlarda teferruatlı müddet duruluyorsa, canlı alanlarda maske mutlak kalmak gerekiyor. Kimi Zaman bakıyoruz maatteessüf hastanemizde dahi o dışardaki rahatlığı görüyoruz. Tutkun ve yakınları hastanede birlikte maske takmayabiliyor. Artık bu çokça açık aynı uyartı ki hastanede sizleri yüklenmek üzere maskeyi takmanızı istiyoruz”

Share: