YÖK, öğretim üyesi gurur ilanlarındaki zata mahsus şartları engellemeye yönelik haddinden fazla majör bir düzenleme yaptı

Yükseköğretim Kurulu, öğretim üyesi kadrolarında ilana başvuru koşulu kendisine adayların lisansüstü tez veya eksperlik tezi adlarının bir kısmı veya kâffesi yazılamayacağı kadar ilanda yemeden içmeden sınırlı tıpkı adayı tanımlayan hususi şartlara da saha verilemeyeceğine müteveccih düzenleme yaptı!

Bilindiği üzere, öğretim üyesi kadrolarının hususi şartları yükseköğretim kurumlarınca aracısız bire bir adayı tarif kıymetiharbiye şekilde yazılarak, apayrı kişilerin başvurmalarına imkan verilmiyordu. Berenarı şikayet konusu olan bu bap, yargıya taşındığı sıra ilanların iptaline sebebiyet verebiliyordu.

Geçtiğimiz günlerde, Yükseköğretim Oturmuş eliyle hayata geçirilen YÖK Akademik Kariyer Değim projesi açılış konuşmasında YÖK Başkanı Prof. Dr. Eşsiz SARAÇ, akademik atamalarda şikayetlerin farkında olduklarını, bunları engellemeye yönelik düzenlemeler yapılacağını üstelik tabir etmişti.

Bunun önce sonucu namına, Yükseköğretim Müesses tarafından, 9 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete’de “Tedris Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği”ne 3 üncü maddeye melfuf kanun maddesi eklendi.

Buna bakarak, yükseköğretim kurumları tarafından Müderris, Doçent ve Hekim Öğretim Üyesi kadrolarının özel şartlarında; adaylara ilişik acele/uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya ıcığı cıcığı yazılamayacaktır. Ayrıca, ilanın özel koşulunda belirli aynı adayı tanımlayan özel şartlara dahi yer verilemeyecektir.

Sonuç yıllarda artan zata mahsus ilanları engellemeye müteveccih yapılan bu düzenlemeden başta YÖK Başkanı Prof. Dr. Bulunmaz SARAÇ tevessül etmek amacıyla YÖK Üyelerini kutlama ediyor, üniversitelerin ilanlarında yönetmelik değişiklinde belirtilen hususlara makul şekilde car vermelerini beklenti ediyoruz.

YÖK Başkanı’nın düzenlemeye ilgilendiren toplumsal medya hesabından yaptığı açıklama

1- Eskimemiş YÖK olarak ilk defa hayata geçirdiğimiz “YÖK Akademik Kariyer Değim” Projemizin tanıtım toplantısında ara sıra akademik kadro alımlarında yaşanan durumlardan huzursuz olduğumuzu belirterek bunları engellemeye yönelik “tensikat” yapacağımızı rapor etmiştik.

2- Bu kapsamda yükseköğretim kurumlarımızın akademik kadro istihdamında “değim ve punt eşitliğini” tezyit etmek için “Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği”nde yaptığımız aranjman bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

3- Yaptığımız bu emek neticesinde; Müderris, Doçent ve Hekim Öğretim Üyesi kadrolarının özel şartlarında adaylara ilgili tez/eksperlik tezi adlarının ayrımsız kısmı veya cümlesi yazılamayacak. Ayrıca, ilanın hususi koşulunda sınırlı aynı adayı tanımlayan özel şartlara birlikte kayran verilemeyecek.

4- Sınırlı aynı adayı tanımlayan özel şartların akademisyen alımlarındaki nasıp ilanlarında yazılmasını engellemeyi hedefleyen ve “okazyon eşitliğini, rekabet ve kaliteyi önceleyen” bu düzenlememizin yükseköğretimimiz ve öğretim üyesi adaylarımız açısından uz olmasını dilerim…

Share: