Yargıtay, FETÖ’nün futbol yapılanması davasına ilgili kararını verdi

Bozuk futbolcular Galebe Biryol ve İsmail Şengül ile menajer Ersin Güreler’e sunulan cezalar onandı. İtirafçı sanıklar Bekir İrtegün, Gaye Boral ve Ömer Çatkıç’a verilen cezalar ise daha çok iskonto yapılması gerektiği belirtilerek bozuldu

Yargıtay 3. Ukubet Dairesi, FETÖ’nün ayak topu yapılanmasına ilgili davada yargılanan sanıklar eski futbolcular Yengi Biryol ve İsmail Şengül ile yönetici Ersin Güreler’e verilen 6 sene 3’er kamer mapushane cezalarını onadı.

Ofis, İstanbul 32. Sakil Ceza Mahkemesinin 20 Ocak 2020’de 6 sanık yönünden verdiği mahkumiyet kararlarına ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Buna bakarak, eski futbolcular Galebe Biryol ve İsmail Şengül ile menajer Ersin Güreler’in, “silahlı yıldırı örgütüne örgen başlamak” suçundan 6 yıl 3’er kamer hapse çarptırılması kararları onandı.

Kararda, bu sanıklar hakkında anlık sürecindeki usuli işlemlerin kanuna uygun yerine yapıldığı, hükme esas alınan eksiksiz delillerin hukuka uygun adına elde edildiği bildirildi.

Etkin nedamet hükümlerinden faydalanmak için itirafçı olan ve cezalarında indirim yapılarak 2 sene 1’er kamer hapse mahkum edilen sanıklar Bekir İrtegün, Hedef Boral ve Ömer Çatkıç hakkındaki ahkâm ise bozuldu.

Dairenin kararında, bu sanıkların FETÖ’ye dair bildiklerini anlattıkları belirtilerek, sanıklara sunulan cezada elan fazla indirim yapılması gerektiği ifade edildi.

Kararda, örgüte hangi şekilde katıldıkları da dahil oluşmak amacıyla, örgütsel faaliyetleri ve diğer teşkilat mensupları hakkında konumlarına makul bilgiler verdikleri galiba bu sanıklar karşı belirlenen cezada, Türk Ceza Kanunu’nun 221/4’üncü maddesi mucibince eğin hadden tenzilat yapılması gerektiği aktarıldı.

– Mütalaadan

Sanıkların yargılandığı davada hazırlanan temel hakkındaki mütalaada, FETÖ’nün ayak topu yapılanması anlatmış, sanıkların örgüt içindeki konumlarından ve eylemlerinden bahsedilmişti.

İrtegün’ün 2007’den itibaren FETÖ’nün dostça adı altındaki toplantılarına gittiği ve örgüte kurban bağışında bulunduğu tamlanan mütalaada, kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullandığı, örgütle organik bağlam içerisinde süreklilik ve deniz gösteren eylemleriyle “silahlı yıldırı örgütü üyesi olma” suçunu işlediği kaydedilmişti.

Mütalaada, İrtegün’ün, faal nedamet kapsamında verdiği candan bilgilerin örgüt içerisindeki konumuyla düzenli ve örgütün faaliyetleri üzerine aydınlatıcı bilgiler olduğu belirtilmişti.

Çatkıç’ın birlikte ByLock kullanıcısı olduğunun belirleme edildiği, etkin pişmanlık bilistifade içtenlikle ifadelerde bulunduğu ve “teşkilat üyeliği” suçundan etken pişmanlık gözetilerek cezalandırılması gerektiği mütalaada muktebes, Boral’ın istekle beyanlarının da örgütün çözülmesi yerine hayır olduğu rapor edilmişti.

– “ABD’de Gülen ile görüştü”

Mütalaada, Biryol’un enstantane aşamasındaki ifadelerinin içten beyanlar olmadığı ve bu nedenle maznun için, “teşkilat üyeliği” suçundan ukubet verilirken, aktif pişmanlık hükümlerinin uygulanmaması gerektiği müstahkem, sanığın 2006’da Pensilvanya’ya anbean FETÖ sergerde Fethullah Gülen ile görüştüğü kaydedilmişti.

KAPAT X

Sanık Güreler’in toplanan delillere bakarak “örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılması, Şengül’ün ise beraatı istek edilmişti.

Share: