Veteriner keyif teknisyeninin özel bakım tazminatı

Baytar afiyet teknisyeninin özel bakım tazminatı 90 mı yoksa 97 fakül üzerinden hesaplanır?

SORU:

.. kaza müdürlüğünde veteriner esenlik teknisyeni (Anadolu üni.laborant, veteriner keyif teknikerliği çıkışlıyım, kadro intibakını da yaptırdım) yerine fariza yapmaktayım. Dünyalık müdürümüz özel hizmet tazminatımın 90 puan üzerinden girilmesi gerekirken 97 benek üzerinden girildiğini ve 7 puan fazla ödendiğini, adıma zimmet çıkarılacağını belirtmektedir. Ayrıca 2006 yılındaki fazla ödemelerin üstelik (3.3320 TL) ansız isteneceğini belirtmektedir. Hangi yapabilirim*

YANIT

17/04/2006 günlü ve 2006/10344 az Heybet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Bakanlar Kurulu Kararına kötü Özel Bakım Tazminatlarını düzenleyen (II) basit Cetvelin F-6-a kısmında;

“6) Yukarıda sayılmayan esenlik personelinden;

a) Mesleki faziletli öğrenim görmüş sağlık personeli;

1) Öğrenim süreleri sunma bir iki 4 yıl olanlardan;

-1-4 derecelerden aylık alanlar …………………..: 97

2) Tahsil süreleri 4 yıldan bir iki olanlardan;

-1-4 derecelerden maaş alanlar …………………..: 90″

KAPAT X

Siz 2. adım olduğunuzdan ve 4 yıldan birkaç sürekli aynı beceri öğrenimden çıkışlı olduğunuzdan, özel hizmet tazminatınızın 90 puan üzerinden girilmesi gerekiyordu. Para müdürünün bu tespiti doğruduru. Sizlere 7 puanlık benzeri aşkın ödeme yapılmaktadır.

Ancak yapılan bu ödemenin hoşgörüsüz alınacağı yönündeki tespiti doğru bulmuyoruz. hem Muhasebatın 16 nolu Tebliği hem de Danıştay kararına göre bu tıpkısı münhal yazık değildir. Bu ödemede sizin tıpkı gerçeğe aykırı beyanınız bulunmamaktadır.

Kusurlu ifa halinde, 16 nolu MGM Tebliğine bakılır

Danıştay’a göre yanlış ifa ve kilitsiz küreksiz günah

Mahkemelerin bu garip davalarda ilgi ettiği başlık ödemenin “meydanda sorumluluk mı” yoksa “kusurlu ödeme mi” olduğudur. Şayet sarih tıpkısı sorumluluk ise idarenin rastgele zaman aşkın ödemeyi dümbelek alabileceği yönde düşünce vermektedir. Ödenen aşkın maaş idare aracılığıyla tespit edilen falsolu aynı işlemden dünya ise bu ödemenin yapıldığı tarihten itibaren 60 dönüş içinde istemesi gerektiği yönündedir.

Bu nedenle muammer olduğunuz durumu sizden kaynaklanmayan kavisli bire bir ifa olduğunu tanıtlama edebilirseniz sorun açmanızı kaynak edebiliriz.

Share: