Vekil Özer: Bin 800 köyde 12 bin yavrumuzu anaokuluyla tanıştırdık

Erzurum’un Aziziye ilçesine mecbur olan Sakalıkesik köyüne yaşam merkezi açılışı için mevrut Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, “Bin 800 köyümüzde kısaca 12 bin devam yavrumuzu anaokuluyla tanıştırdık. Elden amacımız beş değil anaokulu tahsis etmek değil bire bir zamanda bu yaşam merkezlerini ahali terbiye merkezlerine kavuşturmaktır.” dedi.

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer muhtelif ziyaretlerde bulunup kentin eğitim sistemini görmek ve Erzurum’un Aziziye ilçesine sadık olan Sakalıkesik köyünde yaşam merkezi açılışı beğenmek amacıyla Erzurum’a geldi. Aziziye’bile bulunan Sakalıkesik köyünde açılışını gerçekleştirdiği hayat merkezini istenildiği takdirde bütün köylere nesir edebileceklerini belirten Nazır Özer, bu makule dirim merkezleri ve halk eğitim merkezlerini köylere varak 7’den 70’e tüm vatandaşları bir yapı altında, halkın istediği tekmil eğitimleri vererek birleştireceklerini söyledi. Öte yandan, Erzurum’un 287 milyon teklik yatırımını 2022-2023 Eğitim Bilimi yılında 1 bilyon liranın üzerine çıkarttıklarını birlikte açıklanan Vekil Özer bu müjdelerin Erzurum’a okşayıcı olmasını söyledi.

“19 milyon öğrenci, 1 milyonun üzerinde hoca ile devasa benzeri sistemimiz var”
Şu anda Türkiye’nin yetişek alanındaki nüfusunun dünyadaki 150 ülkenin nüfusundan elan çok olduğunu söyleyen Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, “Son 20 sene banal Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde bu ülkenin kamu çocuklarının bilcümle fertlerinin ve vatandaşlarının, meslek öncesinden yükseköğretime kadar, eğitime çok bayındır aynı şekilde eriştiği bir eğitim bilimi sistemi kuruldu. 19 milyon öğrenci 1,2 milyon civarında öğretmenin olduğu devasa tıpkı sistem. Kısaca 150 ülkenin nüfusundan çok henüz aşkın olan tıpkı nüfusta yetişek sistemimiz. Elden bunlar yapılmadı bugünkü ekol müdürleriyle yaptığımız konuşmada da bahsettim. Eğitime erişimin önündeki antidemokratik uygulamaların hacısı hocası kaldırıldı. Başörtüsü yasaklarından katsayı uygulamalarına büyüklüğünde bu memleketin evlatlarının eğitime erişimini engelleyen tamlık müdahaleler bu akıbet 20 sene içersin bile kaldırıldı. Bugün alt bölüm yapanlar ayrımcı terbiye politikalarıyla tarihte yerlerini alırken, Cumhurbaşkanımız ve ekibi cümle vatandaşların çocuklarına değer muameleyle tarihte yerlerini alacaklar bugün karı haklarını ve düşünce göçünden bahsedenler cemaziyelevvel başörtüsü yasağından yurtdışına gezmek zorunda artan kadınlarımız için konuşmadılar bizim onlardan öğrenecek tek şeyimiz bulunmayan. Eğitimimizi biz kendi imkanlarımızla çok henüz gani noktaya götürürüz” dedi.

“Bakanlığımızın bütçesini kullanmak için aralıksız çalışıyoruz”
Şehirlerden köylere makul başlayan barhana akımını eğitim bilimi alanında bildirme akıllıca şekilde değerlendirebilmek üzere birçok emek yaptıklarını belirten Nazır Özer, “Şu anki amacımız eğitim bilimi sistemimizi çokça henüz iyi seviyelere ilam etmek. Okulöncesi eğitimi ve öğretmenlerimizi dünyadaki akranlarından çok daha iri ve dolgunca seviyelere ilam etmek üzere eksiksiz imkanlarımızı seferber edeceğiz. Bakanlığımızın bütçesini buyurmak amacıyla muttasıl demeden daima çalışıyoruz. Bugün farklı tıpkısı gündemle buradayız. zamanında köylerden illere ve ilçelere göçler vardı. Esasen benzeri hükümet tıpkı kaime dedi kim madem hakeza bir akın var bu çocukları kıygın etmeyelim köydeki çocukları taşımalı eğitimle ücretsiz tıpkı şekilde yeryüzü yakın okula ulaştıralım. İşte taşımalı yetişek bu nedenle ortaya daha çok. Çocuklarımızın ve gençlerimizin yetişek ulaşımını kolaylaştırmak için ortaya artık. Taşınan çocuklarımız seçme periyot ücretsiz ayrımsız şekilde sıcak yemek yediler ve akşam ezanı dahi evlerine ansız döndüler. Akıbet benzeri yıldır bakıyoruz alelhusus covid sürecinden bilahare adım adım köylere akınlar akmaya başladı. İnsanlar özellikle metropolleri infirak etmeye şehirlere ilçelerine köylerine dönmeye önceden arttırma bire bir molekül henüz artık. Cümle dünyada şu anda bittabi erke piyasasında teessürat varsa besin tedarik zinciri ile ilgilide kısık teessürat var. Kuşkusuz erke stratejik bir öneme sahipse zaman ekincilik ve hayvancılıkta aynı stratejik öneme sahiptir. O devir bizim yapmamız gereken madde bu bilakis akışın eğitim yatırımlarını yapmaktır. Bu tatlılıkla yaklaşık 7 bin köyümüzdeki karye okullarını deli dolu ağıl beyan etmek üzere ayrıksı taraftan büyükşehir kapsamına eski olan karye niteliğini kaybedip mahalle kapsamında olan yerlerdeki okulların baştan eğitimle ilişkilendirmek üzere bire bir kampanya başlattık. Buna okulun ötesinde bire bir anlamı olduğu üzere köy dirim merkezi adını verdik. Mevzuat olarak birlikte önce adımı köy okullarının açılmasıyla ait öğrenci şartı sayısını kaldırarak yaptık” diye konuştu.

“Bin 800 köyde 12 bin çocuğumuzu okulöncesi eğitim ile tanıştırdık”
12 bin çocuğu köylerde açılan anaokullarıyla tanıştırdıklarını dahi tabir eden Özer, “Daha Çok 922 ilçemize bağlı olan mecmu iri köylerde istenildiği ve mektepli olması durumunda çokça rahat benzeri şekilde okullarımızı devreye sokabileceğiz. Bir hamle elan attık köylerdeki anaokullarının açılması ile ait 10 mektepli bulunma şartını 5’e indirerek nazik ölçüde düşüş kararı aldık. Çabucak bu adımımızla bin 800 köyümüzde tahminî 12 bin lime yavrumuzu anaokuluyla tanıştırdık. Hoppadak amacımız ilkokul değil anaokulu yarmak değil ayrımsız zamanda bu dirim merkezlerini umum terbiye merkezlerine kavuşturmaktır. Yani milli yetişek bakanlığı yemeden içmeden terbiye kademesindeki yüzyıl nüfusuna hizmet vermiyor. Aynı zamanda 7’den 70’e tam yetişkinlerimize dahi el yetişek merkezleri üzerinden eğitim desteği sağlıyor” şeklinde konuştu.

“Değme ay 1 milyon vatandaşımıza yankılanmak istiyoruz”
Ahali yetişek merkezleri sayesinde 6 ayda 6 milyondan çok vatandaşa ulaşarak muhtelif eğitimler verdiklerini da kaydeden Vekil Özer, “Bizim nezaret adına bu seneki hedefimiz herhangi bir ay 1 milyon vatandaşımıza vurmak. Bakın 2021 yılında 998 tane ahali yetişek merkezinden yararlanan yurttaş sayımız kestirmece 5 milyondur. Şu anda tığ 6 ayda 6 milyonun üstünde vatandaşımıza ulaştık ve bunların yüzdelik 70’i kadınlarımızdan oluşuyor. Biz yılın sonuna kadar el eğitim merkezlerinin bu kapasitesini kullanarak sunu az 12 milyon vatandaşımıza ulaşmaya hedefliyoruz. Yani 7 milyon kadınımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Bu karye dirim merkezlerinde el yetişek merkezleri dahi kuruyoruz. Bu mahalledeki parçalanmamış kadınlarımız erkeklerimizin istek etmiş olduğu parçalanmamış eğitimleri çıktı ilçeye ve şehir merkezine gitmeden buralardan alabilme imkanını getiriyoruz” açıklamalarında bulundu.

“Köydeki kollar yetişkinler ve yaşlılar de bu merkezlerde terbiye çatısı altında bir araya gelecekler”
Çocuğundan yaşlısına, gencinden yetişkinine ayrımsız tıpkısı ibadethane kabilinden, kurulan hayat merkezlerinde her yaştan vatandaşı eğitim çatısı altında birleştireceklerini tamlayan Bakan Özer, “Bunda da tarım ve ormancılık bakanlığımızla gelişigüzel debi ediyoruz. Özellikle tarımla ilişik hayvancılıkla ilgilendiren idraksiz vatandaşımızın ihtiyaç duyduğu rastgele kalem eğitimi tekmil köylerimize ulaştıracağız. Yeter ki çokça teknoloji merkezli, çok nitelikli aynı tarım üretim kapasitesine ulaşabilelim ve dünya ile rekabet edebilir benzeri, ayrıca kendisine yete bilirliğin ilerisinde dünyaya üstelik dış satım yapabilir tıpkısı seviyeye gelelim. Bu ciddi süreçleri liyakatli bire bir şekilde yönetebilir tıpkısı talih haline gelelim. Şayet bu imkan yoksa deneyimsizlik ve spor bakanlığımız ile birlikte yaz kamplarına dönüştüreceğiz. Yani çıktı bu cins hayat merkezlerinde gençlerimizin çocuklarımızın yaz kurslarına katıldığı, kamplara katıldığı mekanlar oluşturacağız. İlk kat tıpkısı aynı tapınak kadar bu köydeki beş çocukları üstelik yetişkini üstelik ve yaşlısı de bu merkezlerde eğitim bilimi çatısı altında tıpkı araya gelecekler. Böylelikle yetişkinlerimizle o çocuklarımızın iletişim kurabilme kabiliyetini artıracağız. Çünkü biz milli yetişek bakanlığı olarak çabucak yüksekokul alanında tüvana gençler esermek istemiyoruz. Bire Bir zamanda devletine saygılı milletiyle iletişim halinde ve değerlere saygı duyan çoluk çocuk semirtmek istiyoruz. Bunu sağlayanda bu dirim merkezlerimiz olacak. Ben inanıyorum ki bu yakmış olduğumuz meşale cümle köylerimizde, ilçelerimizde, şehirlerimizde başarıya ulaşacak ve kıymet bulacak. Bu tersine akın taşımalı eğitimden öğrencilerimizi kurtardığımız kabil tekrar köyden başlayan kullanılmamış tıpkı eğitimle firez hamlesini bu şekilde başlatmış olacağız” dedi.

“2022-2023 yılı Erzurum’a eğitim yatırımı 1 bilyon liranın üstünde olacak”
Erzurum’a 2022-2023 yılında eğitim bilimi alanında 1 milyar lira üzerinde envestisman yapılacağını üstelik söyleyen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Erzurum küçük eğitimde muvaffakiyet öyküleri yazıyor. Bu alanda Erzurum’u pekâlâ henüz ateş parçası hale getiririz buna baktık. Erzurum’un 287 milyonluk eğitim yatırımına 610 milyonluk katma ilave yatırım ekleyerek 888 milyonluk yatırımı Erzurum’la kavuşturduk. 2022-2023 yılında okul hazırlığı ve tüm ihtiyaçları karışma 200 milyonluk eklenmiş ilaveyle bile 1 milyarın üzerinde yatırıma çıkarmış olduk. Erzurum’a berceste olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Share: