Kompozit Komisyon’dan DBP’li Salihe Aydeniz ile ilişik değişmeyen

TBMM Kompozit Komisyonu, DOĞRU Tümen, MHP ve İYİ Partili encümen üyelerinin oylarıyla DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde değişmeyen aldı. Komisyonun hazırlayacağı ifade nihai adına Genel Kurul’da görüşülecek ve serencam karar orada verilecek.

TBMM Kanunuesasi ve Hak Kompozit Komisyonu, İstanbul’daki müsaadesiz gösteride polise yumruklu saldırıda kâin Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Saylav Salihe Aydeniz’in yasama dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar verdi.

Kompozit Komisyonun, DÜRÜST Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt başkanlığındaki toplantısı kestirmece 12 saat sürdü.

Toplantıda, “yıldırı örgütü propagandası yapma”, “amme görevlisine görevini yaptırmamak amacıyla direnme”, “kamu görevlisine görevinden ufuk açık hakaret” ile “kanuna aykırı derinti ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, rejim ve bunlara iltihak” iddiasıyla için 5 ayrıcalık dosyası hazırlanan DBP’li Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde oy çokluğuyla karar aldı.

Kompozit Komisyonun, Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişik hazırlayacağı raporu 29 Temmuz’da Genel Kurula sunması bekleniyor.

Mevzuata bakarak, dokunulmazlığın kaldırılması yönündeki Katışık Alt Kurul raporları, aracısız Umumi Kurul gündemine giriyor. Genel Kurulda, genel uygulamaya bakarak açıkça oylama yapılıyor. Değişmeyen kâfi sayısı olan 151 fikir, dokunulmazlığın kaldırılması üzere yeterli oluyor.

Share: