Teşekkül toplantısında yakalanan 6 DEAŞ sanığına dava açıldı

Gaziantep’te, terör örgütü DEAŞ’a yönelik sormaca kapsamında tutuklanan sanıklar için “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 15’şer yıla kadar mapus cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi

Gaziantep’te, yıldırı örgütü DEAŞ’ya müteveccih soruşturma kapsamında tutuklanan 6 keleş hakkında 15’şer yıla kadar hapishane cezası istemiyle savca hazırlandı.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca terör örgütü DEAŞ’a müteveccih soruşturma kapsamında örgütsel güruh sırasında yakalanan 5’i yabancı tabiiyetli 6 maznun hakkında “silahlı yıldırı örgütüne uzuv kalkmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla büyüklüğünde hapis cezası istemiyle hazırlanan savca 2. Tehlikeli Ukubet Mahkemesince akseptans edildi.

Örgütsel toplantıyı organize eden Ahmet B’nin “cinsel sömürme” ve “parada sahtecilik” suçlarından kaydı bulunduğu belirtilen iddianamede, maznun üzerine antrparantez “terör örgütlerine unsur olma” ve “örgütün propagandasını ika” suçundan anket ve kovuşturma bulunduğu birlikte meydan aldı.

Ahmet B’nin Suriye’de terör örgütleri içerisinde saha düz ve Türkiye’ye boşamak talip farklı sanıklara aracılık ettiği dökme iddianamede, tekrar zanlının kayran temini ve geçimlerini sağlamaları konusunda dahi örgüt mensuplarına tavassut ettiği bildirildi.

Dijital materyallerin incelenmesinde DEAŞ’a arkalayan birçok paylaşım yaptığı tayin edilen sanık Ahmet B’nin düzenlediği haftalık toplantıları örgütün ideolojisi doğrultusunda ve örgütsel birlikteliği hatırlamak adına yaptığı kaydedilen iddianamede, “Şüphelinin alınan savunmasında herhangi bir ne büyüklüğünde üzerine atılı suçu akseptans etmediğini bildirme etmiş ise bile savunmasının suçtan kurtulmaya müteveccih olduğu dosya içerisinde düzlük alan tanık ve suratsız ifadeleriyle anlaşılmıştır.” ifadesi paylaşıldı.

– Toplantıda yakalandılar

Başka sanıkların üstelik dijital incelemelerinde örgütsel materyaller tespit edildiği vurgulanan iddianamede, şu ifadeler kullanıldı:

“Cemi dosya kapsamı incelendiğinde, şüphelilerin Suriye’dahi yaşanan silahlı çatışmalara müdahil silahlı yıldırı örgütü DEAŞ’ın fikir ve amaçlarını benimseyerek örgütün amaçları doğrultusunda debi ettikleri, Türkiye’ye geldikten sonradan da için analog suçtan anket bulunan Ahmet B. ile irtibata geçtikleri, Ahmet B’nin yönlendirmesi ile durma ve hisse senedi buldukları, Türkiye’da örgütsel faaliyetlerine devam ederek toplantılar düzenledikleri, 30 Mayıs 2022’dahi da gene bu şekilde toplandıklarında yakalandıkları anlaşılmıştır.”

Share: