Diyanet’in namzet sınavına giren adayların piston feryadı

Diyanet İşleri Başkanlığı 26 Şubat tarihinde 5100 nefis kontratlı Kuran Kursu Öğreticisi, İmam Dil Cambazı ve Ezancı Kayyım alımı yavuklu imtihan sonuçlarını açıkladı. Sonuçların açıklanmasının akabinde yüzlerce namzet torpilden yakındı.

Kült İşleri Başkanlığı 8 Teşrinievvel 2020 tarihinde yayımladığı ve 15 bin kişinin katıldığı, Kur’an kursu öğreticisi, İmam-dil cambazı ve Ezancı kayyım alımında namzet imtihan sonuçlarını güzeşte hafta açıkladı.

Ancak mülakatlarda, azrail kaydının tutulması, ayıraç usulünün olmaması, komisyonlar arası haksızlıklar yaşanması üzere hâller kül adayların tepkisine hastalık oldu. Adaleti kaim kılması müstelzim Diyanet İşleri Başkanlığında, torpilin yapıldığının söylenmesi herkesi dikçe yaralamaktadır.

Din’te, adam düzeni 2014 yılında hayata geçirilmiştir. Henüz geçmiş yeterlilik belgesine ehil adaylar KPSS puanına bakarak atanırken, 2014 yılında yapılan değişiklikler KPSS’den sonra sözlü sınav uygulaması getirilmiştir. Namzet sınav uygulamasını geçmiş başbuğ Mehmet Görmez getirdi. Şuan ise bakir Başkan Mürtefi Erbaş bitmeme ettirmektedir. Bu sistemin değişmesi ve Ilmek İşleri Başkanlığımızın herkese emsal olması bir sistemi hayata geçirmesi gerekmektedir.

İŞTE İLETİŞİM KANALLLARIMIZA MEVRUT BAZI ŞİKAYETLER

* Diyanetin usülsüz mülakatlar karşı malumat yapabilir misiniz diye niteleyerek sizinle irtibata boşlamak istiyorum
Meb deki kabilinden zarf usulü bulunmayan. Mülakatı uygulayıcı istediğine istediğini sorabiliyor. Soruyu bilseniz dahi size canının isrsdiği puanı verebiliyor.
Mülakatı gürültülü ve video kayıtları bulunmuyor
Aldığınız kpss veya dhbt puanının çeyreği kadar kavuşma puanı alıyorsunuz. Bu birlikte çalışıp didindiğimizin, emeklerimizin, umutlarımızın zai olmasına etmen oluyor.

* 1 -19 Gücük Ay arası yapılmış olan Diyanetin imamhatip /kuran kursu öğreticisi /ezancı kayyım kontratlı gurur buluşma sınavında 1000’lerce aday haksızlığa uğrayıp, 100’lerce aday ise belirlenen başarı barajını da geçemedi. Yapılan mülakatta tıpkı şehirde mevcut değişik komisyonlar ortada üstelik haksız ilişki ilgi çekti. Hele 5100 nefis alımda 1500 lisans İmam Dil Cambazı kontenjanından 1777 sınava başvurup ve çağırması ve 561 kişinin mülakat ayak tabanı puanını geçip ansız kalanının kalması lisans adaylarının diyanete bakışını değiştirmiştir. Bu arkadaşların birçoğu tehlikesiz olun kuvvetli ilme ve Kur’an bilgisine sahiplerdir. Değim adı altında yapılan torpiller sınavının ferah geçtiğini söyleyen, imtihan süresi boyunca karşıt hiçbir şey yaşamayan, encümen üyeleri yoluyla uyarı da almayıp sonrasında düşük puanlar alan adayları çileden çıkardı. Adaylar adaletli ,hakkaniyetli , karşılık muamelenin uygulanmasını bekliyor. Kült daha çok sınava giren adayları birilerinin keyfi muamelesine bırakmamalı , telaki için ayrımsız puanlama ölçüsü getirmelidir. Bazen adaylar hafızlık kategorisinden girdiği halde hafızlık sorulmadan sınavı kazandığı halde , bir komisyonda sair adayların hafızlıktan sınava tabi tutulması ve hafızlığı kuvvetli olmayanla aynı puanlamaya bağımlı tutulması bu haksızlığı gözler önüne seriyor. Buluşma içre almaç sistemi kurulup, kura sistemi ile sorular sorulup, adayların encümen üyeleriyle sınav öncesi yahut sonrası irtibatlarının sağlanmaması alınabilecek sunma makul önlemler adına görülüyorken diyanet mülakatlarında bunlar hastalık yok?
Diyanet artık komisyon üyelerini hasis denetime tabi tutmalı. Encümen üyeleri zata mahsus soruları sormaktan vazgeçirilmelidir. bundan sonra doğu bölgelerindeki komisyonlarda sınava giren adayların nazik kesimin sınavı kazanamamış olması bu format şark insanına özel bir alım satım mi sorularını akıllara getiriyor . Alelhusus belli başlı kesimlerde eliminasyon yapıldığı aşikar. Şanlıurfa,Van, Elazığ, Diyarbakır, Erzurum, İzmir, Ankara da belli komisyonlarda butlan yapıldığı giren adayların imtihan sonuçlarında akim sayılmasıyla ortaya konulmuştur.
Demincek soru şudur ki “Bu şehirlerde sınava giren adayların balaban ayrımsız kısmı 25-30 takanak kadar başarız mı yoksa kasten adına elendiler mi ?” Takdiri komisyona giren hocaların vicdanlarına bırakıyoruz. Sınava giren adaylar Kur’an-ı Selek ezberyüzüne okumamüfredat ezberleriilmihaltecvidhitabet şeklinde ayrımsız sınava tabi tutulurken sınava giren adayların haddinden fazla yüksek puan beklerken 25- 30 ile karşılaşması sınava giren adayları rencide etmiş olup aksine sınavının biberli geçtiğini belirten adayların erdemli puanlar alması az çok düşündürücü bire bir kapsam . Mülakat puanlamasında eğri nedir ve hangi olmalıdır ? Cevapsız birçok soru varken Ilmek camiası adayların sorularını , taleplerini görmezden gelmeye bitmeme ediyor. Imtihan sonrası itiraz hakkı verilmişken yapılan itirazlar dikkate bile alınmıyor. Zira sınavda müşteri sistemi olmadığı amacıyla adaylar mağduriyetlerini ispat edecek yeterli belgelere cemaat değiller. Yeniden değinilmesi müstelzim ayrımsız farklı konu de adaylara sunulan sınav süresi… Birtakım adaylar sınav salonunda 20-25 dakika arasında kalırken kimi adayları 5-10 an ortamında sınava tabi tutulması, sorulması müstelzim sorular da sorulmadan yeterli denilip çıkarılması ve sonrasında içerde az küsurat adayların imtihan sonrası aldığı puanların çok bağan olması birlikte haksızlığı tıpkısı kat elan gözler önüne seriyor. Bir şekilde yarkurul üyelerinin imtihan öncesi yahut sonrası adayların moralini bozacak söylemlere girmesi üstelik adayları çalkamak amacıyla yapılan bir taktik yerine değerlendirilebilir. 1000’lerce namzet kıygın edildi. Bundan sonrasında ayrımsız teessürat yaşanmaması yerine Diyanetin henüz adil , hakkaniyetli , tutarlı ve bildirme önemlisi torpilden arınmış mülakatlar yapmasını talep ediyoruz.

* Selam, 05.02.2021 tarihinde, İmam Dil Cambazı namzet için ….’birlikte birinci komisyonda mülakata girdim: yıllardır Türkiye’nin temas hocalardan (Fatih Çollak, Ferruh Muştuer kabilinden) okuma dersi alıyorum ve esasen yıllardır ücretli öğretmenlik yapıyorum (Ilmek Kültürü) eksiğim olmamasına rağmen mülakattan bana sunulan nokta, 53’tür. Lütfen! Sesimize kulak verin ve bu haksızlığı dillendirelim.

* Biz yakında Din mülakatına girdik. Çok biberli geldi sonuçlar. Erdemli puanlarımıza değer çok düşük sonuçlar verildi. Yani KPSS’den 81 alıp mülakatta bırakılma gibi tıpkı uzanım oldu. Lütfen ilgilenirseniz ve marifet yaparsanız seviniriz.

* Merhaba, ben birlikte DİB telaki kurbanı oldum.… 1.Yarkurul Kur’an Kursu Ögreticiligi mülakatına girdim. KPSS DHBT lisans puanım 81 iken yavuklu puan 49.
Bizler sesimizin duyulmasını istiyoruz bize yardımcı evet musunuz?

Share: