Sadece bir üniversitede olan alandan referans alınması etik mi?

Balıkesir Üniversitesi, öğretim görevlisi kurum ilanında başvuruyu sınırlandıran efdal lisans alanını tahrip etmeli!

Balıkesir Üniversitesi marifetiyle 10 Ağustos 2021 tarihinde muhtelif alanlarda istihdam edilmek üzere 4 asistan ve 6 öğretim görevlisi doğmak için 10 kadro ilan edilmiştir.

Takipçilerimizden gelen bildirimlere bakarak incelediğimizde, Bigadiç Çığır Yüksekokulu Muhasebe ve Idrak Bölümü Saymanlık ve Idrak Uygulamaları Programı Öğretim Yardımcısı kadrosuna başvuracak adaylarda, “İktisat lisans mezunu olup LİDERLİK VE KÜRESEL GİRİŞİMCİLİK alanında tezli yüksek lisans yapmış ve Yükseköğretim Kurumlarında ders verme tecrübesine sahip olmak.” şartı arandığı görülmüştür.

Önderlik ve Global Girişimcilik alanına dayalı ayrımsız araştırı yaptığımızda ise ilgili efdal lisans programının sadece Bandırma Onyedi Ilkgüz Üniversitesinde etkin olduğunu belirleme ettik. Lisans kendisine İktisat şartı arayıp erdemli lisansı İşletme alanına giren ve yalnızca tıpkısı üniversitede olan alandan başvuru alınması hem ilana başvuracak adaylara yönelik berenarı vabeste başvurma felek verildiğinin konkre kanıtı olduğu kabilinden hem birlikte “alacağımız galiba ayrımsız! adayımız var, o emanet siz değilseniz şansınız namevcut” mesajıdır.

Diğer taraftan, halihazırda Bigadiç Patika Yüksekokulu Saymanlık ve Algı Uygulamaları programının 2020 YKS yerleştirmelerine baktığımızda 45 öğrenci kontenjanının 29’unun dolduğu (doluluk oranı %64) görülmekle birlikte, ilişik programın akademik kadrosunda bile yalnızca 1 (ayrımsız) tedrisat görevlisinin görev yaptığı görülmektedir.

Bu çerçevede değerlendirildiğinde, daha akademik kadrosu açısından Yükseköğretim Kurulunun izlence açılış kriterlerini birlikte hesabına getiremeyen Saymanlık ve Algı Uygulamaları programına İşletme/Saymanlık ve Finansman alanında bilgili nitelikli adayları istihdam geçmek adına, yemeden içmeden aynı üniversitede düz düzlük yüksek lisans alanı üzerinden zar verilmesi amme menfaati ve hizmet gerekleri açısından akla yatkın değildir.

Bu kapsamda, halen başvuru süreci devam fail Balıkesir Üniversitesi öğretim yardımcısı ilanının Rektörlük marifetiyle yeniden değerlendirilmesi faydalı olacaktır.

Share: