Sökel aziz polis hangi durumda yönetimsel polisliğe aktarılmaz?

Emniyet Teşkilatı mensuplarından yer malulü olanların yönetsel polislik görevini yapmaları zahir olmaktadır?

ISTIFHAM: İyi günler sayın çıkışlı ben polis güçleri memuruyken 10 aralıkta Beşiktaş maçı sonrası meydana gelen patlamada yaralanarak 3713 çevrilmiş kanunla gazi oldum ve gih memurluğuna aktarıldım. Henüz sonrasında karara itiraz ettim çünkü görevde yaralandığım üzere beni yönetimsel polisliğe aktarmaları lazımdı. Bu itirazıma efdal esenlik komisyonundan red kararı geldi. Ego görevimin başında yaralandım benden durumu henüz sakil olan devrelerim var idari polis güçleri yerine çalışan beni umumi idari hizmetleri sınıfına aktarmaları akıllıca bir değişmeyen mı bu konu hakkında ne yapabilirim koruyucu olabilirmisiniz

CEVAP: Güvenlik Teşkilatı mensuplarından misyon malulü olanların idari polislik görevini yapmaları elbette olmaktadır? Sorunuz özelinde konuyu değerlendirmemiz.

Işlev malullüğü durumlarının tespitini Sosyal Düzenlilik Kurumu Esenlik Müesses yapmaktadır.

Emniyet mensuplarının sağlık durumlarıyla ilgilendiren Güven Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği bulunur.

Bu yönetmelikte: “İdari polis güçleri” in fariza malulü adına çalışmaya bitmeme fail Inanma Hizmetleri Sınıfı personeli olduğu,

“Afiyet şartları” nı dahi hastalıkların ve yaralanmaların vücuttaki seyrinde geçirdiği safhalarına ve bıraktığı sekellerin derecelerine bakarak MELFUF-3’te tamlanan hastalık branşlarının sınıflandırılmasındaki A, B, C, D, E dilimlerindeki afiyet durumlarının, olduğu tabir edilmiştir. .

Bu Yönetmeliğin 16. Maddesinde Itimat Hizmetleri Sınıfında etkin polis amirleri dışındaki personelden;

-Afiyet oturmuş raporuna göre, A-B-C dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenlerin, ayrımsız hizmet sınıfında çalışmaya bitmeme edecekleri,

-D dilimi afiyet şartlarını taşıdıkları tespit edilenlerin ise Itimat Hizmetleri Sınıfında çalışamayacakları ve bu durumda olanların keyif oturmuş raporları ve keyif dosyaları, keyif komisyonunun görüşü ile birlikte, sakatlık yahut bakım sınıfı değişikliği yönünden vacip amal olmak üzere Toplumsal Asayiş Kurumuna gönderileceği,

17. maddesinde dahi Içtimai Düzenlilik Kurumunca görev malullüğü ile birlikte yer malulü namına çalışmaya devam edebileceğine değişmeyen verilenlerin talepleri halinde; Itimat Hizmetleri Sınıfı personel yönetsel polisliğe veya durumlarına makul kadrolara, Güven Hizmetleri Sınıfı harici değişik bakım sınıflarındaki personelin ise durumlarına akıllıca kadrolara Genel Müdür onayı ile aktarılacağı, psikiyatrik emraz açısından D epizot afiyet şartlarını, kamu branşlar için E dilimi esenlik şartlarını taşıyan Güven Hizmetleri Sınıfı personelin ise yönetsel polisliğe aktarılamayacağı, belirlenmiştir.

Bu hükümlerden anlaşılacağı kadar, Güvenlik Hizmetleri Sınıfı personelinden ne afiyet dilimlerinde olanların gene Emniyet Hizmetleri Sınıfı içerisinde yönetsel polislikte veya dershane değiştirerek bambaşka hizmet sınıflarında fariza yapabileceği, sarih namına belirtilmiştir.

Serencam bağlamında değerlendirmemiz:

Hakkınızda düzenlenen tabir içeriği ve ne keyif dilimine girdiğiniz heybetli olmaktadır. Sağlık diliminizi belirtmediğinizden umumi adına değerlendirmemiz Emniyet personeli için yukarıda tamlanan Emniyet Teşkilatı Afiyet Şartları Yönetmeliği hükümlerinin hakkınızda uygulanmış olduğunu anlamaktayız. Dolayısıyla yapılan işlemin tıbbi konularla ilgili olduğunu ve belirttiğimiz ahkâm kapsamında yapılan tıpkısı muamelat olduğunu düşünmekteyiz.

Güven Teşkilatı Keyif Şartları Yönetmeliği ve eki cetvelleri koparmak üzere tıklayınız. (Resmi Gazete Tarihi: 03.01.2018 Resmi Ceride Sayısı: 30290)

Share: