Sivas’ta Karye Yaşam Merkezlerinin sayısı artırılacak

Sivas’ta Karye Hayat Merkezlerinin sayısı artırılacak

Sivas’ta derece sayısı 10’un üzerinde olan köylerdeki sakat köy okullarının baştan terbiye-öğretime açılması için mücahede başlatıldı

SİVAS – Sivas’ta kerte sayısı 10’un üzerinde olan köylerdeki eski köy okullarının baştan yetişek-öğretime açılması üzere mücahede başlatıldı.

Milli Terbiye Bakanlığınca hayata geçirilen “Köy Dirim Merkezleri Projesi” çerçevesinde; Sivas’ta bağlı bulunan karye okullarının tespiti kısa müddet önce tamamlandı. Köyde durma eden öğrencilere durumunda yetişek imkanı sunan ve köylerin sosyal yaşantısına mehabetli katkılar sağlayan Köy Dirim Merkezleri, 7’den 70’e herkese kapılarını açan sosyal faaliyet ve faaliyetleriyle adeta köyler amacıyla birer hars merkezine dönüştü. Proje çerçevesinde henüz evvel Sivas’ta 51 eski köy okulu yeniden terbiye-öğretime açıldı.

Şartları haiz 41 okul tayin edildi

Sivas Valiliği himayesinde İl Milli Yetişek Müdürlüğünce planlı icraat çerçevesinde mülk genelinde şartları haiz 41 karye okulu belirleme edildi. Okulların hizmet tamirat, iç tefrişat ve çevre düzenlemelerine müteveccih gerekseme analizleri dahi yapılarak, Milli Terbiye Bakanlığınca yapılacak değerlendirmenin peşi sıra açılması makul tanıdık okullar için yanıt aktarılacak.

Tüm karye halkı yetişek imkanlarından faydalanıyor

Karye Hayat Merkezlerinde oluşturulan ana sınıflarında yeryüzü birkaç 5 öğrenciye, ilkokulda ise mektepli sayısına bakılmaksızın yetişek imkanı sağlanıyor. İl genelinde faal bulunan 51 Karye Yaşam Merkezinde oluşturulan anasınıflarında 76, ilkokulda ise 356 öğrenci eğitim bilimi görüyor. Bunun dışında Halk Eğitimi Merkezleri tarafından planlı ağırşak faaliyetleri ile umum üretime isteklendirme edilirken, bilinçli üretimle aile ve ülke ekonomisine bile yardım sağlanıyor. Bugüne kadar Karye Dirim Merkezlerinde bütün 70 ağırşak düzenlenirken, bu kurslardan bin 103 vatandaş faydalandı. Köy Dirim Merkezlerinde, enerjik yerine; Arıcılık, Peynir Üretimi, Dernekevi Azık Ürünleri Yapımı, Avrat Tayt Badi Dikimi, Dikiş, Ilhak, Kur’an-ı Koçak, Yetişkinler İçin Okuma Yazma, Ev Diyanet Eğitimi kadar alanlarda eğitim bilimi faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

“Proje Sivas’ta iri rabıta görüyor”

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Karye Dirim Merkezleri projesinin Sivas’ta başarıyla uygulandığını anlatım ederek, Milli Yetişek Bakanlığı aracılığıyla uygulamanın yaygınlaştırılacak olmasının son basamak makro olduğunu söyledi.

Projenin köylerde nazik demet gördüğünü anlatım eden Vali Parıltı, “Karye yaşam merkezlerimizi vatandaşlarımız ve öğrencilerimiz için çok gayeli merkezler haline getirme hususunda özenle çalışıyoruz. Devletimizin imkanları ile bu merkezleri elan da hareketli arkaç getireceğiz Projenin köylerimize kazandırılmasında büyük katkıları olan Milli Eğitim Bilimi Bakanımız Sayın Mahmut Özer ve ekibine teşekkürname ediyorum” dedi.

Share: