“Beyaz Zehir kötek”lu milli haltercinin hedefi acun şampiyonluğu

Sivas’ta geçirdiği ayrımsız rahatsızlığın arkası sıra görme yetisini kaybeden milli halterci Tasavvur Saika, Türkiye şampiyonluklarıyla kırcı kariyerine acun şampiyonluğunu üstelik eklemeyi hedefliyor.

Sivas’ta dallı güllü 41 yaşındaki Murat Saika, kısaca 20 yıl ilk beyinden göze gelen sinir hücrelerinin zedelenmesinin peşi sıra âmâ oldu.

Sivas Rüyet Engelliler Spor Kulübü vasıtasıyla 2005 yılında halterle tanışan Yıldırım, katıldığı Türkiye şampiyonalarında 18 yılda onlarca madalya kazandı.

Beyaz bastonuyla Seyrantepe Spor Merkezi’ne antrenmanlara gelen Sebep, milli antrenör Hüseyin Dökmetaş nezaretinde haziran ayında yapılacak Türkiye şampiyonasına hazırlanıyor.

“Yere elan kuvvetli basıyorum”

Murat Sebep, AA muhabirine, engelliler üzere sporun vazgeçilmez tıpkı özlem olduğunu söyledi.

Engellilerden kendilerini dört cidar arasına kapatmamalarını talip Yıldırım, “İnsan spor yaptığında münezzeh güveni çıktı gelişiyor, ayakları üstünde elan sert duruyor. Spor yapmadan geçmiş bastonumla daha cebin yürüyordum amma spora başladıktan sonraları yere elan akva basıyorum.” dedi.

Yıldırım, haltere başladıktan sonraları madalyalarla kırcı tıpkısı dönem geçirdiğini anlatarak, şunları kaydetti:

“17 Türkiye şampiyonu oldum. Kariyerimde 2 acun ikinciliğim var. Ayrıca dünya oyunlarında ikincilik ve üçüncülük kürsülerine çıktım. Avrupa ikinciliği ve üçüncülüğüm da bulunuyor. Haziran ayında Türkiye şampiyonamız var, ona hazırlanıyoruz. Akabinde dahi dünya şampiyonası var, ona hazırlanacağız. Hedefim her ant yeryüzü üstte kayran kabul etmek ve bir numara kalkışmak. Geçmiş Türkiye şampiyonasında birinci olup, ondan bilahare da dünya şampiyonasında Türkiye’yi genişlik bereketli şekilde göstermek istiyorum.”

Spora başladıktan sonradan hayatı değişti

Halter milli mızıka antrenörü Hüseyin Dökmetaş ise Amaç Sebep’ın sporla birçok kazanım elde ettiğine dikkati çekti.

Yıldırım’ın spora başladıktan sonra hayatının değiştiğine değinen Dökmetaş, “Murat mânialı olduktan bilahare sosyete içerisine çıkmıyordu. Spora başladı ve sayısız Türkiye şampiyonlukları kazandı. Türkiye şampiyonasında kalburüstü sporcularımız milli takıma seçiliyor. Kasıt ile dünya şampiyonasına hazırlanıyoruz. İnşallah bu kez böke olacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Share: