Bu karışım öksürüğü kesiyor

Bu karışım öksürüğü kesiyor

Felah deposu karaturp içerisinde süzek edilen zencefil, zerdeçal ve bal karışımı teslim etmek bilmeyen öksürüğe iflah oluyor

SİVAS – . Iflah deposu karaturp içerisinde süzek edilen zencefil, hint safranı ve bal karışımı sarkıtmak bilmeyen öksürüğe iflah oluyor.

Alelhusus kış aylarında geçirilen ağır sıklet enflüanza ve soğuk algınlıklarından sonra bitmek bilmeyen öksürük yaşam kalitesini düşürebiliyor. Iflah deposu karaturp içerisinde filtre edilen zencefil, zerdeçal ve bal karışımı ise görevlendirmek bilmeyen öksürüklere iflah oluyor.

Sivas’ta Çarşıbaşı Mahallesi’nde bulunan sebze halinde semere ve sebze ticareti eden Ferhat Çobanoğlu, öksürüğü dolgunca gelen bu formülü yıllar geçmiş babaannesinden öğrendiğini belirtip, bu karışımın soğuk algınlığı, öksürük ve geçit ağrısına dolgunca geldiğini söyledi.

Şifalı yöntem ise şu şekilde hazırlanıyor. İçi oyulan karaturpun içerisine birer lezzetli kaşığı toz zencefil, hint safranı ve kalan kısmı dolduracak kadar bal arttırma ediliyor. Turpta kesinlikle mahpushane açılmıyor. İçi doldurulan turp altına tıpkı boduç yerleştirilerek 24 saat beklemeye bırakılıyor. Turpun filtre ettiği karışım hazır para halde bardakta toplanıyor. Bu mahlut 3-4 devir hazırlanarak tüketildiğinde bayılmak bilmeyen öksürüğün kesilmesini sağlıyor.

Formülün hazırlanışını anlatan Çobanoğlu, bu karışımın her derde ilaç olduğunu belirterek, “Bu mahlut temas derde merhem, bademcik ağrısı, geçit ağrısı, geçmeyen öksürük, bronşit tümüne dolgunca geliyor. Bunun genişlik büyük özelliği balgam sökücü olması. Bire Bir turpu yaptıktan bilahare atmıyoruz, tıpkısı turpun sunma birkaç 7-8 öğün suyunu içereceksin. Bu karışımı bilen gösterişli rabıta gösteriyor. Ego bu karışımı herkese başvuru ediyorum, kullananlar ne büyüklüğünde şifalı olduğunu anlayacaklar” dedi.

Share: