Rengarenk domates üretti, iki tekmil kazandı

Mersin’de turizm sezonunu gözeterek serasının 3 dönümünde sarıdan turuncuya, kahverengiden pembeye 8 soy domates yetiştiren üretici İlker Gezer, talebi karışlamakta zorlanırken klasik ürünlere göre iki bitirme çok kazanmaya başladı.

Erdemli ilçesine vabeste Hüsametli Mahallesinde 838 rakımda eşi Kadriye Gezer ile domates yetiştiren İlker Gezer, bu sene turizmcilerin talebi domates çeşitlerini bile ayn önüne alarak serasının 3 dönümüne değişik aroma ve görünümlü rengarenk 8 tür domates yetiştirdi. Ürünleri hasat etmeye başlayan Gezer, turizm bölgelerinden gelen taleple iki intaç kazanmaya başladı. Alışılagelen domates 8-10 TL’ye satılırken, soy garip domateslerin 20 ile 25 TL ortada almaç bulduğu kaydedildi.

“3 dönümde 8 tuhaf domates yetiştiriyoruz”

Eşiyle birlikte domates üretimi yaptıklarını anlatan Kadriye Gezer, 8 garip domates yetiştirdiklerini ve seçme birinin aromasıyla tadının değişik olduğunu belirterek güzel bire bir sağlık sağladıklarını söyledi.

Müstahsil İlker Gezer ise “Elan geçmiş klasik domates ekiyordum. Deminden bu çeşitlere yöneldik. Turizm sezonundan dolayı talebi fazla. Geliri klasik domatesi göre iki kat aşkın, emeğimizin karşılığını alıyoruz. Herkese bunu ekmesini başvuru ediyorum. 3 dönümde 8 cins domates yetiştiriyorum. Önümüzdeki sezonda, dönemde bunları elan da arttıracağım, talebi karşılamak amacıyla” dedi.

Üreticiyi durumunda konuşma fail Efdal Tarım Odası Meclis Başkanı Fazla Mecnunca, “Yıllardan beri bölgemizde plato domatesi diye niteleyerek anlatım ettiğimiz bu bölgelerde devam domatesleri ve salkım domatesleri dikiyorduk. İhracattan ve çöz piyasadan mevrut talepler doğrultusunda görmüş olduğunuz kadar zerrin domatesleri, Bursa’nın sırık domateslerini henüz sonraları kahverengi domatesleri, er domatesleri, ampul domatesleri bölgemizde yetiştirmeye başladık. Efdal Kültür Odası Sedir Başkanı adına bu birbirinden kızıl, birbirinden domuzuna ürünleri yetiştiren İlker Gezer kardeşimize haddinden fazla haddinden fazla teşekkür ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

“20-25 TL’den satılıyor”

Şuanda parça ve salkım domateslerin fiyatının 8 ila 10 TL ortada olduğunu belirten Delicesine, “Görmüş olduğunuz zerrin ve gülgûn domatesleri 20-25 TL’ye bağırsak piyasadaki termal ve 5 münhal otellere satmaktayız. İhracat konusunda taleplere yetişemiyoruz. Çünkü üretime eskimemiş başladığımız amacıyla bundan sonra daha çok bu ürünlerin yetiştirme konusunda sayımız artacaktır. Bilcümle çiftçilerimize skala konusunda tıpkısı talepte düşmek istiyorum. Böyle çeşitlerin arttığı müddetçe ihracatımız artacak, çeşitliliğimiz artacaktır. Vitamin deposu olan domatesi sofralarınızdan asla noksan etmeyin” dedi.

Share: