Tahıl koridoru üzere suret yarın açılıyor

İstanbul hububat koridoru anlaşması kapsamında oluşturulan Alay Malay Koordinasyon Merkezi’nin açılışı yarın gerçekleştirilecek

Parçalanmamış dünyayı etkisi altına düz besin krizinin çözümü Türkiye’den geldi. Rusya ve Ukrayna ile düzenlenen iyi ilişkiler, atılmış tarihi imzalarla akıbet buldu. Ukrayna limanlarına sıkışmış olan 25 milyon titrem tahılın sevkiyat düğümü İstanbul’da çözüldü.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, 22 Orak Ayı’da İstanbul’da, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Konfedere Milletler (BM) beyninde “Hububat ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Güvenli Sevki Girişimi Belgesi” imzalanmıştı.

Koordinasyon Merkezi’nin açılışı ferda yapılacak

Bu kapsamda, Milli savunma Bakanı Hulusi Akaret, ferda Milli Defans Üniversitesi’nde İstanbul tahıl koridoru anlaşması kapsamında oluşturulan Alay Malay Eş Güdüm Merkezi’nin açılışını gerçekleştirecek.

Ukrayna’da üç limanda tahıl kervanları oluşturulmaya başlandığı açıklandı

Öte yandan Ukrayna Limanlar İdaresinden yapılan açıklamada, bahir yoluyla tahıl ve ilişik besin ürünlerinin ihracatına yönelik girişimin 22 Orak Ayı 2022’de imzalanmasıyla bağlantılı adına, Odessa, Çornomorsk ve Yujnıy limanlarının baştan faaliyete geçmesi için hazırlıkların yapıldığı belirtildi.

Gemilerin kervana dahil edilmesi üzere başvuru yapılması gerektiğine ilgi çekilen açıklamada, bu gemilerin tamlanan limanlara giriş ve çıkışlarının, bire bir geminin öncülüğünde gerçekleştirileceği tabir edildi.

Share: