Reisicumhur Erdoğan: “(Polonya’ya sakıt füze) Rusya’nın bizimle bu işin alakası yoktur demesi bizim üzere koskocaman””Bu tıpkısı ustalık aksaklık gibi veya…

– Cumhurbaşkanı Erdoğan: “( Polonya’ya düşen füze) Rusya’nın bizimle bu işin alakası yoktur demesi bizim amacıyla büyük”

“Bu bire bir ustalık aksaklık tür veya farklı türlü. Onun için tetkik, araştırı araç”

BALİ – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya’ya düşen füzeye ilişik yaptığı değerlendirmede, “Bu konuyla ilişik adına ego Rusya’nın yaptığı açıklamaya elhak korku hissetmek durumundayım. Rusya’nın bizimle bu işin alakası yoktur demesi bizim üzere eke ve bütün bunların beraberinde sabah yeniden Olaf Scholz’la da yaptığımız görüşmede yani bunun tafsilat araştırmalarının yapılması gerekiyor. Böyle benzeri kararı vermenin da akilane olmayacağını o da söyledi ve ben gerek istemez Rusya’nın bizimle alakası namevcut ve Biden’ın üstelik bu füzelerin Zalim yapımı olmadığını açıklamış olması herhalde bunun Rusya’yla alakası olmadığını göstermektedir. Bu tıpkısı beceri aksaklık olanaklı yahut ayrımlı türlü. Onun için tetkik, araştırı şart” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Liderler Zirvesi sonrası gerçekleştirdiği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhur Reisi Erdoğan, F-16 konusunda ÇAKER ile hesaplı müzakerelere müteveccih soruya verdiği yanıtta, “Öncelikle F-16 üzerine Sayın Biden müspet gelişmelerin olduğunu söyledi. Cumhuriyetçilerle elan ilk New York’ta yaptığım görüşmelerde dahi Cumhuriyetçilerin bu konuya müspet yaklaştığını alelhusus orada kendilerinden dinledim. Amerika’üstelik etkili tıpkısı Türk olduğunuzu söylediniz, Buna dayanabilen inanmıyorum. Değişik benzeri herhalde ırkçılığın içindesiniz. Çünkü sorduğunuz istifham, bunu değiştirmeden ortaya koyuyor. Bizim Yıldız Irak’ta veyahut dahi Suriye’nin güneyinde, oradaki Kürtlerle ait seçkin sorunumuz bulunmayan, Türkiye’deki Kürt vatandaşlarımızla bu tür ayrımsız sorunumuz olmadığı üzere. Teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“Hangi gerekiyorsa onu yapmakta kararlı olduğumuzu kül dünyanın bilmesi geçişsiz”

Erdoğan, geçtiğimiz Veriş günü İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen bombalı saldırıya müteveccih sorulan soruya ise “Şu anda sorgulamalar, soruşturmalar bitmeme ediyor ve bildiğiniz üzere 81 yaralımız vardı. Şu anda bu yanık sayısı 25’e düştü. Diğerleri taburcu edildi. Tabii 6 vefat var ve bu sorgulamalar neticesinde nereye uzanıyor? Bunların araştırılması yapılıyor. Bu araştırı neticesinde bile hangi gerekiyorsa onu yapmakta azimli olduğumuzu birlik dünyanın bilmesi geçişsiz” yanıtını verdi.

“Ilkin Sayın Putin girmek amacıyla görüşmelerimizi bitmeme ettireceğiz. Çünkü barışın yolu diyalogdan maruf”

Rusya- Ukrayna beyninde gerçekleştirilmesi muhtemel barış görüşmelerine yönelik Erdoğan, “Tabii görüşmelerimiz daim bitmeme ediyor ve şu dakika itibariyle bitmeme edeceği kanaatindeyim. rastgele etki burada yok ve döner sermaye dönmez gene başta Sayın Putin kalkmak amacıyla görüşmelerimizi devam ettireceğiz. Çünkü barışın yolu diyalogdan geçer akçe ve tığ bu konuda bir defa hele azimli olduğumuzu bilcümle söyledik. Söylemeye devam ediyoruz ve bu sürecin devam etmesi elhak umum dünya için meri olan aynı şeydir ve daha evvel bile Sayın Putin’le yaptığım görüşmelerde bunun ışıklarını gördüm” ifadelerini kullandı.

“seçme yerden, herhangi bir ülkeden icazetname almamıza gerek yoktur”

Erdoğan, Özbekistan’dahi gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatına Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin gözlemci devlet statüsü verilmesine müteveccih Yunanistan ve ÇAKER’den gelen açıklamaları değerlendirerek, “Yıldız Kıbrıs’la ilişkin bizim Türk Devletleri Teşkilatında aldığımız karar geçerlidir ve bu kararla ilişkin değme yerden, seçme ülkeden icazetname almamıza de gerek yoktur. O hareket bitmiştir. Bundan ahir süreçte de bu menfi doğru ülkelere muktezi olan yerde mukteza cevabı vermeye bitmeme ederiz” diye konuştu.

Fransa ve İtalya ile SAMP/T hareket birliği

SAMP/T çekicilik savunma sistemiyle ilişkin sorulan soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Diğer SAMP/T ile ilişik konuda üstelik şu dakika itibariyle ara sıra beceri engeller bahis konusu. Bu maharet engelleri üstelik aşarak gerek Sayın Macron (Fransa Cumhurbaşkanı) gerekse Meloni (İtalya Başbakanı) ile yaptığımız görüşmede bunları bile aşacağımız kanaatindeyim” dedi.

“Biden’la yaptığımız görüşmede bu müspet havayı da hissettim”

Erdoğan, ESIR ile F-16 ile ilişkin planlı müzakerelere ait, “Yani gelişmeler şu anda olumlu. Fazla detaya doğrusu girmeye bile icap yok. Sayın Biden’la yaptığımız görüşmede bu müspet havayı da hissettim” dedi.

“Rusya’nın bizimle bu işin alakası yoktur demesi bizim için majör”

Cemaziyelevvel akşam ezanı saatlerinde Polonya’ya düşen füzeye ilgilendiren sorulan soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Bu konuyla ilgili adına ego Rusya’nın yaptığı açıklamaya zaten ocumak sezmek durumundayım. Rusya’nın bizimle bu işin alakası yoktur demesi bizim amacıyla mehabetli ve bütün bunların beraberinde sabah esasen Olaf Scholz’la bile (Almanya Başbakanı) yaptığımız şeyde (görüşmede) yani bunun tafsilat araştırmalarının yapılması gerekiyor. Böyle aynı kararı vermenin de doğru olmayacağını o üstelik söyledi ve ben lüzumlu istemez Rusya’nın bizimle alakası bulunmayan ve Biden’ın dahi bu füzelerin Acımasız yapımı olmadığını açıklamış olması herhalde bunun Rusya’yla alakası olmadığını göstermektedir. Bu aynı ustalık aksaklık cins veya farklı mümkün. Onun üzere tetkik, araştırma şart” ifadelerini kullandı.

“40 yıldır terörle mücadele eden bir ülkeyiz”

Erdoğan, İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen bombalı saldırıyla ilişkin mevrut taziyelere yönelik, “Şu dakika itibariyle aldığımız taziyeler Endonezya yoluyla, bizler amacıyla zaten siktirici gönül tokluğu edicidir. Çünkü o tıpkısı duyarlılıktır ve bu duyarlılığa biz bile teşekkürname ediyoruz. Ama şunu herkesin bilmesini isteriz ki İstiklal Caddesi’ndeki bu olayın akabinde şu anda İstanbul’umuzda, ülkemizde hava normale dönmüştür ve bu konuyla ilgilendiren elhak 40 yıldır terörle savaş fail tıpkı ülkeyiz ve terörle bu mücadelemizi üstelik başarıyla vermiş bir ülkeyiz. Burada birlikte bizler tekrar terörle mücadelemizi sürdürdüğümüz, sürdüreceğimiz gibi benim halkım bile bu konudaki sabrını şu anda tıpı tıpına göstermiştir, gösteriyor. Ölen 6 vatandaşımıza Allah’tan yağmur diliyoruz ve dertli vatandaşlarıma bile Allah’tan ivedi şifalar irade ediyorum. Benzeri Endonezyalı adına sizlerin dahi gösterdiği bu hassasiyete teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Ilkin Amerika atılmak üzere bu füzenin Moskof yapımı olmadığını söylemiş olması herhalde bire bir posta açıyor”

Polonya’ya düşen füzenin Moskof yapımı olduğuna dair iddialara ilişik sorulan ayrıksı tıpkısı soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Birkaç önce üstelik ifade ettiğim kadar bu sabahleyin Olaf Scholz’la birlikte yaptığım görüşmede 6 NATO ülkesi kendisine birbirleriyle bağlantı kurduklarını söylediler ve bu irtibatlar neticesinde dahi burada başta Amerika görünmek üzere yani bunun, bu füzenin Rus yapımı olmadığını söylemiş olması herhalde bir el açıyor. Temennim odur ki burada ısrarla tıpkısı Acımasız yapımıdır diye niteleyerek bunun konusunda gitmek bu işi kımıldatma bedel diyerek düşünüyorum ve bire bir dakika evvel bittabi tığ Rusya’yla Ukrayna’yı tıpkısı masa etrafında toparlamanın gayreti içerisindeyiz. Bu gayretin içerisindeyken burada kımıldatma

metodunu almak makul olmasa lüzum. Bunun üzere de beş altı önce da rapor ettiğim üzere barışın yolu diyalogdan mazbut. Tığ diyaloğu monte etmek aracılığıyla dünyada barışı yapılış edelim istiyoruz ve bunun gayretiyle dahi döner dönmez Sayın Putin’le birlikte yeniden telefon diplomasimizi geliştirmeye bitmeme edeceğiz” dedi.

“Bu savaşın üçüncü ortağını bulmaya, onu çıkarmaya lazım namevcut”

Erdoğan, “Sayın Putin’le yaptığımız görüşmelerimiz şu temel büyüklüğünde iki büyüklük beyninde insanca, vicdani, bilcümle bu hassasiyetlere ilgi ederek görüşmelerimizi bitmeme ettiriyoruz. Rusya-Türkiye arasındaki ilişkilerin hele icap siyasi, lazım kazançlı, ister savunma sanayine müteveccih filhakika zihayat bir altyapısı var. Bu işlek altyapıyı bugüne kadar devam ettirdiğimiz kabilinden yine bitmeme ettireceğiz. İki bitişik ülkeyiz ve bu komşuluk hukukunu birlikte koruyarak sürecimizi bitmeme ettiriyoruz. Az önce birlikte rapor ettiğim kabilinden barışın yolu diyalogdan zarif ve tığ tıpkı taraftan Rusya’yla Ukrayna’yı benzeri masa etrafında toplamaya, oraya gelmelerini sağlamaya himmet ederken burada bu savaşın üçüncü ortağını bulmaya, onu çıkarmaya lüzumlu yok. Kaldı kim İstanbul mutabakatı diyerek bir aşama var. Benzeri şekilde Antalya’da rastgele iki ülkenin Dışişleri Bakanlarını tıpkısı araya tefhim etmek vasıtasıyla biz barışa müteveccih orada dahi bir aşama attık. imdi birlikte bu süreci tıpkısı tatlılıkla bitmeme ettireceğiz. Savaştan hiçbir madde elde edilmez. Hangi varsa barışta var” ifadelerini kullandı.

“Seçme ant söylediğim ‘bir şeb anlayışsız gelebiliriz”

Yunanistan yönetiminin Maşrık Akdeniz’deki adalar üzerine tansiyonu yükselten açıklamalarına müteveccih aynı gazetecinin sorduğu soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Yunanistan’ın bu tuhaf yaklaşımları, duruşu vesaire benim gelişigüzel ant söylediğim ‘ayrımsız gece ansızın gelebiliriz.’ Bilmiyorum anlayacak mısın? Söyleme- kibarını asla geriye götürmez. O benim için tıpkı tekellüm-ı kibardır. Dolayısıyla bire bir şeb ansız gine gidebiliriz. Onun amacıyla, Yunanistan’de 2-3 kişi var kim şen durmuyor. Bunlar temelli bu nev açıklamaları, bu cins konuşmaları yapıyorlar. Hadlerini bilmiyorlar. Biz bu noktada diyoruz ki komşu, bak komşuluk hukukunu bil, bizimle fazla dalaş” dedi.

“İstediğin büyüklüğünde o adaları doldur, bunların hiçbiri sana tıpkısı fayda sağlamayacak”

Erdoğan, “Türkiye nerede? Sen nerede? Buna ilgi cilt. İstediğin büyüklüğünde o adaları doldur, bunların hiçbiri sana benzeri fayda sağlamayacaktır. Burada Türkiye var. Onun amacıyla de yerini yurdunu gür bileceksin. E bunu elhak geçmişini şöyle tıpkı okursa, tarihi falan birlikte ayrımsız incelerse bol orada görecektir. Gelen uçaklar, silahlar, şunlar, bunlar kar etmez. Bu gelişim kürek işi değil, yürek işidir canevi. Tükenik” diye konuştu.

Erdoğan, Polonya’ya düşen füzeyle ilişkin eksantrik tıpkısı gazetecinin sorduğu soruya ilişik, “Bittabi bu konularda ben ayrımsız teknik adam değilim. Yemeden Içmeden bu sabah Olaf Scholz’la yaptığımız görüşmede onlara aktarılan bilginin bu olmasını ben üstelik sizlerle paylaştım. Bir beceri hata olmuş mümkün kabil bire bir yaklaşımın olduğunu bize söylediler. Gelişmeler herhalde şöyle beş altı çağ içerisinde menfaat. Oradaki füzelerin incelenmesi bu neticeyi verir. Ama bu füzenin benzeri Rus malı olmadığını açıkladılar ve buna göre üstelik elbette bunun üzerinden cereyan etmekte fayda var” dedi.

“(Hububat anlaşması) Süreyi dahi şöyle bildirme azından 1 yıla çıkarmanın gayreti içerisinde olacağız”

İstanbul’de imzalanan hububat anlaşmasına ve 19 Kasım’da süresi sonraları erecek anlaşmanın uzatılmasına yönelik tıpkı gazetecinin sorduğu soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Demincek tabiatıyla burada özellikle tahılın gönderilmesiyle ilişkin rakamı söyledim. Yani bu çıktı 10 milyon tonun üzerine imdi. Tabiatıyla burada gübre eke. Nişadır koskocaman. Bunlarla ilgili çalışmalar üstelik sürüyor ve döner sermaye dönmez tekrar Sayın Putin’le bu görüşmeleri yaparak basma ve amonyak nakliyatını de ele alacağız, görüşeceğiz ve süreyi üstelik şöyle en azından 1 yıla çıkarmanın gayreti içerisinde olacağız. İstanbul Sözleşmesi’nin dahi gereği elhak bu, bunu sağlayacağız. Buna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Cılız olan işlere da gitmemize lüzum bulunmayan”

Erdoğan, Polonya topraklarına düşen füzeyle ilişkin NATO üyesi 6 ülkenin bağlantı kurmasına müteveccih benzeri gazetecinin sorduğu soruyu ise, “Konstantin, 6 mevki ayrımsız araya gelmiş. E ayrıksı 20 ülkeyi niçin sormuyorsun? Almak ki bizi kontrol imkanları bu esnada incelmemiş tür. Yani o haddinden fazla birlikte koca değil. Konuşulan molekül de bu füzenin markası nedir, hangi değildir? Bu onu bile elhak Sayın Biden, bu benzeri Rus yapımı değil emreylemek yoluyla cevabı vermiş. Haddinden Fazla da mefret değil. Bizi muhteşem işlere davet ediyorlar. Nahif olan işlere bile gitmemize ister bulunmayan” şeklinde yanıt verdi.

Share: