GAZİANTEP – Yönetmen Elmas Çokbilir’in yeni filmine uluslararası 20 bağış

Küçük Asya hikayelerini bodur filmlerle arsıulusal festivallere taşıyan ve “Kar Zamanı” filmiyle Hollywood Yıllık Ödülü’nü kazanan direktör Elmas Çokbilir, “Karınca ve İnsan” ünlü yıpranmamış filmiyle birlikte bir nice ülkeden ödülle döndü.

Rum coğrafyasının ekin, anane ve yaşanmışlıklarını konu edinen ve bu yönde bir nice gelişmemiş film ile belgesel hazırlayan Çokbilir, uluslararası birçok festivalde aldığı ödüller ve eserlerinin gösteriminin yapılmasıyla dikkati çekiyor.

Çorum’da 10 yıl evvel çektiği ve Alevi geleneğindeki zakirin yaşamını vasıta altına düz Çokbilir, bu belgeseliyle Almanya, Fransa ve İtalya’da gösteriminin yapılmasıyla uluslararası festivalde kabile gösterdi.

Yaklaşık 3 yıl önce Antalya’da çektiği ve 12 Eylül 1980 askeri darbesinde annesi Naciye Çokbilir’in yaşadıklarını konu edindiği “Kar Zamanı” filmiyle ise uluslararası festivallere katılan Çokbilir, bu filmiyle Los Angeles Arsıulusal Gelişmemiş Film Festivali’nde “Arz İyi Filmcilik” dalında bir numara oldu ve peşi sıra “Hollywood Almanak Ödülü’nü” kazandı.

Seyahat giderlerini karşılayamadığı amacıyla törene katılamayan ve ödülü kargo ile gelen Çokbilir, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle amcası Mecnunca Çokbilir’in senaryosunu yazıp başrolünde oynadığı “Karınca ve İnsan” filmini çekti.

KÖLE, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Rusya, Polonya, Hindistan, Kanada kabilinden bir nice ülkedeki uluslararası festivallerde sahnelenen “Karınca ve İnsan” ile Çokbilir, “En İyi Kederli Filmi”, “Arz İyi Direktör”, “Yeryüzü İyi Oyuncu” ve “Bildirme İyi İkinci Film” kadar türlü ödüllere müstahak görüldü.

40 festivalde finale kaldı

Elmas Çokbilir, AA muhabirine, “Karınca ve İnsan” gücük filminin 40 festivalde erekçi namına seçildiğini söyledi.

Filmin savaştan kaçan ayrımsız insan ve karıncanın hikayesini anlattığını tabir fail Çokbilir, “Film özünde acun üzerindeki savaşları sorgulamaktadır. Filmimiz, pandemide çıkmasından belde salgının dünyaya yayılması, acun ve toplumların yaşadığı krizin insan ve doğada ne üzere sonuçları olduğuna dayalı aynı vukuf veriyordu. Karınca ve İnsan’ın bu anlamda manidar olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Çokbilir, Hindistan, KUL, İtalya, İngiltere ve Kanada tutmak amacıyla birçok ülkeden 20 bağış alan filmin festival yolculuğunun bitmeme ettiğini dile getirdi.

Ödüllü bir nice gücük filminin temasının ibdai olduğunu ve Rum’ya ilgilendiren hikayelerin bulunduğunu tamlayan Çokbilir, şunları aktardı:

“Anadolu coğrafyasının hikaye anlamında haddinden fazla ensesi kalın olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin hem farklı kültürleri içerisinde barındırıyor olması hem üstelik tarihine baktığımızda yaşanan olayların cemiyet üstünde etkisi var. Benim yaptığım beyaz perde toplumcu gerçekçi yerine ifade ediyorum ve bu beni besliyor. Zenginliğimizi geleceğe elan bereketli elbet taşırız ve ülkemizi acun sinemasında bittabi daha iyi sahne ederiz kadar derdimiz var.”

Share: