Mesleğe zaman: Iz liselerinde doluluk yüzdelik 95’e yükseldi

Milli Yetişek Bakanlığı’nın mesleki eğitimi motivasyon edici çalışmaları geçkin açıklanan LGS sonuçlarına yansıdı. Mesleksel ve maharet liselerde doluluk yüzde 77’den yüzdelik 95’e yükselerek rekor kırdı. İlk 3 tercihinde bu okulları tercih edenlerin oranı de yüzdelik 88 oldu.

Milli Yetişek Bakanlığının mesleksel eğitime bakir tıpkısı kan getiren çalışmaları, geri açıklayan LGS sonuçlarına yansıdı. benzer eşitsizliğini atlatan liselerde, geçen yıl yüzdelik 77 olan doluluk oranı bu yıl yüzdelik 95’e ulaştı. Kırılan tercih rekoru, ‘mesleğe yeniden dönüş’ kendisine adlandırıldı. Bakanlığın, sektörü iz liseleriyle entegre ederek talepler doğrultusunda teferruat geliştirmesi ilgide canlı oldu.

189 BİN ÖĞRENCİ PUANLA YERLEŞTİ

2021-2022 terbiye öğretim yılında 8. sınıfı başarıyla tamamlayarak ortaokuldan çıkışlı olan 1 milyon 236 bin 308 öğrencinin 1 milyon 31 bin 799’ı merkezi sınava katıldı. Bu öğrencilerden 188 bin 875’i merkezi sınav puanları ve tercihleri doğrultusunda sınavla öğrenci kayran ortaöğretim kurumlarına yerleştirildi. Bu bağlamda, merkezi sınava katılım oranı, sabık yıllarla mail düzeylerde ve sınavla mektepli düzlük ortaöğretim kurumlarına yerleşme oranı kestirmece yüzdelik 19 adına hesaplandı. 2022 yılı, ortaöğretime intikal sürecinde olta göstergelerinin en müspet düzeye eriştiği sene oldu. İlk tonga kapsamında tercih eden 1 milyon 8 bin 139 öğrencinin tahminî yüzde 95’i tercihleri doğrultusunda tıpkı lise kurumuna yerleştirildi.

SINAVLI LİSELERDE DOLULUK %98,4

Öğrencilerin geçmiş üç tercihlerindeki bir ortaöğretim kurumuna yerleşme oranları, 2021’dahi yüzde 92 iken 2022’bile yüzdelik 94’e ulaştı. İlk tercihlerindeki kuruma yurt oranları 2021’de yüzdelik 45,5 iken 2022’dahi yüzdelik 51,8’e; Küçük Asya liselerinde yüzdelik 52,9’dan yüzde 56,3’e ve Küçük Asya mortocu hatip liselerinde yüzde 55,5’ten yüzdelik 57,1’e yükseldi. Raporda, “Alelhusus mesleki ortaöğretimde yüzdelik 6’ya vasıl artış, öğrencilerin mesleki eğitimde yaşanan inkılap sonrasında tercihlerindeki ağırlığı göstermesi açısından akıbet kademe kocaman.” ifadesine vadi verildi. 2021’dahi sınavla mektepli düz terbiye kurumlarının doluluk oranları yüzdelik 95,2 iken 2022’bile doluluk oranı yüzdelik 98,4’e yükseldi.

Yüzde 1’lik okullara demet

LGS raporuna göre bu yıl arz iri düzeltme, mesleki ve teknik ortaöğretimde yaşandı. İlk tercihindeki mesleksel ve beceri lise kurumuna yerleşen öğrencilerin oranı, 2021’bile yüzdelik 46 iken 2022’dahi yüzde 52’ye çıktı. Benzeri zamanda ilk üç tercihindeki mesleksel ve beceri ortaöğretim kurumuna yerleşen öğrencilerin oranı 2021’de yüzde 82 iken 2022’bile yüzde 88’e yükseldi. Mesleksel ortaöğretim kurumları, merkezi imtihan puanına dayalı yerleştirmede bile öne daha çok. Bu kurumların doluluk oranları, balaban benzeri artışla yaklaşık yüzdelik 77’den yüzde 95’e ulaştı. Mesleki ortaöğretim kurumları beyninde efdal başarılı öğrencilerin tercihi olan kurumların sayısı bile artmaya devam etti. Öğrencilerin bildirme çokça yeğleme ettiği okullar ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ASELSAN Konya MTAL ve Teknopark İstanbul MTAL oldu. Okullar yüzdelik 1’lik başarı diliminden mektepli aldı. Demirören Medya MTAL, İstanbul Hava Meydanı MTAL ve Sabiha Gökçen MTAL dahi dal yüzdelik dilimlerden öğrenci alan sair meslek okulları arasında.

Abes kontenjanlar açıklandı

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki ığrıp sonuçlarına bakarak liselerin abes kontenjanları ve ayak tabanı puanlarını “e-okul.meb.gov.tr” adresinden açıkladı. İlk yerleştirmede yerleşemeyen yahut yerleştiği okulu mübadele etmek isteyen öğrenciler üzere uyum süreci bitmeme edecek. 25-29 Orak Ayı arası, yerleştirmeye esas 1. nakil tercih dönemi olacak. Yerleştirmeye asıl 1. aktarım sonuçları, 1 Ağustos’ta açıklanacak. Yerleştirmeye esas 2. aktarım tercih başvuruları, 1-5 Ağustos’ta yapılabilecek; sonuçlar 8 Ağustos’ta açıklanacak. Böylelikle merkezi düzenlenen temel alengir süreci, 8 Ağustos 2022’üstelik eksiksiz olacak. Hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler üzere el/ilçe öğrenci oyun ve nakil komisyonlarınca olta başvuruları alınacak ve 19 Ağustos 2022’da akort süreci tamamlanacak.

Share: