1 ara 7 tasa

Tahıl koridoru için 1 Haziran’de başlayan ve 13 görüşmenin olduğu süreç 22 Temmuz’da imzayla sonuçlandı. Güvenlik kaynaklarına göre vakit başarısı 7 mesaj ve sonuç barındırıyor. 1- Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna ile konuşabiliyor olmasının doğruluğu ayrımsız sefer elan görüldü. 2- Doğu Akdeniz, Filistin, Suriye üzere uluslararası sorunlarda inisiyatif almaktan çekinmeyen Türkiye’nin dünya barışına katkısı teslim edildi. 3- Pandemi ardından savaşla zirveye çınefes gıde sorunu çözülme eğilimine girdi. 4- Gıdaya ulaşım kolaylaşırsa çrütbe coğrafyalardan Türkiye’ye olası göçmen akını azalacak. 5- Gıbirlikte krizinin çözümü erke krizinin çözümüne üstelik ilham olanaklı. 6- Türk donanması elan etkin tıpkısı sürece girdi. 7- Ä°htilafların çözümünde askeri diplomatlık öhangi çıktı.

Karadeniz’birlikte işlemesi dakika meselesi olan ‘tahıl koridoru’nda eleştiri görkem üstlenen Türkiye, mimarı olduğu mutabakatın sonuçları ile üstelik adından söz ettirecek. BM nezaretinde Rusya-Ukrayna arasında Türkiye’nin askeri-diplomatik çabası sonucu elde edilen mutabakatın sonuçları Türkiye açısından 7 başlıkta değerlendiriliyor. 4’lü uzlaşma sonucu Türkiye’nin barışa katkısının konfirmasyon edildiği, gıüstelik krizine katkı sağladığı, enerji krizinde birlikte analog çözüm umudunun belirmesi ile Türk donanmasının güçlenen kapasitesi bazı başlıklar namına öne çıkıyor.

SAVAŞDAKIKA YAKINLAR AYNI MASADA

1 Haziran’üstelik startı sunulan ve 22 Temmuz’de imzaya dökülen süreçte arz kritik kıvrım savaşan iki tarafın askerlerini aynı masada oturmaya inandırma etmekti. Onun için önce tüm görüşmeler ikili formatta yapıldı. Henüz sonradan çalışmalar dörtlü toplantı yapılmasına yoğunlaştı.

13 GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ

Türkiye’nin çabalarıyla kayran meydan kopma noktasına mevrut görüşmelerde 13 kontak yaşandı. Yaşanan gidiş geliş sonrası atıulan imzalarla mutabakata dönüşsunma uzlaşmanın Türkiye açısından sonuçlarını kaynaklar Bakir Şafak’a özellik yön şöyle özetledi:

1- Türkiye, şubatta yarık veren savaşta bol ilişkilerini kullanarak savaşan taraflar Rusya-Ukrayna arasında barış içmağara önceki günden çaba harcadı. Arabuluculuk için diplomasiyi işletirken tarafları Antalya ve Ä°stanbul’birlikte bir masada buluşturdu. Bu nedenle son anlaşma temas iki ülke ile konuşabilmenin ve Türkiye’nin duruşunun doğruluğunu bir posta henüz ortaya çıkardı.

2- Doğu Akdeniz, Filistin, Suriye üzere bölgesel ve uluslararası sorunlarda insiyatif almaktan çekinmeyen Türkiye’nin bölge ve dünya barışına katkısı benzeri defa henüz teyit edilmiş oldu.

3- Uzlaşma ile pandemi sonrasında savaş ile kullanılmamış ayrımsız pik yakalayan gıdahi krizinin birlikte gevşemesi sağlandı. Tüketime karışma edilecek milyonlarca ton tahıl ile gıüstelik krizinin aşılacağı, gıda enflasyonunun ise önleneceği rapor ediliyor.

4- 4’lü mutabakatın bire bir diğleşker etkisi ise göçe karşı olacağı belirtiliyor. Gıdaya ulaşım kolaylaşacağı için çderece coğrafyalardan Türkiye’ye olası göçmen akınının da engellenmesine uzlaşmanın katkı sağlayacağı kaydediliyor.

5- Ä°stanbul’üstelik yanlar arasında atılan imzanın tahıl dışında savaşla birlikte alevlenen enerji krizinin çözümüne da ilham olabileceği belirtiliyor. Savaş sonrasında Rusya enerji kartını kullanmış, bunun sonucunda Avrupa ülkeleri kömüre dönme çalışmalarını ve Azerbaycan kadar alternatif iş arayışlarını hızlandırmıştı.

6- Türkiye, denizde söz konusu uyuşma ile öyaşlı görevler üstlendi. Bu çerçevede Türk donanmasının süreçte deli dolu bire bir caka bekliyor. Bahir kuvvetlerinin Libya faaliyetleri ve Doğu Akdeniz’deki artan etkinliğine işaret edilerek serencam mutabakatın da güçlenen kapasitesinin bire bir göstergesi olduğu vurgulanıyor.

7- Son adına ihtilafların çözümünde askeri diplomasinin öne çıkması örnek adına gösteriliyor. Askeri diplomasi ve kurumlar arası koordinasyonla Türkiye’nin neler başarılabileceğkayınbirader dünya kamuoyuna gösterdiği belirtiliyor.

Sevkiyat bu hafta başlıyor

Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov, Ä°stanbul’dahi anlaşması imzalanan tahıl koridorunun işleyişi hakkında açıklamalarda bulundu. Kubrakov, “Mayın temizleme işlemi hoppadak tahılın ihracatı için gereken aralık süresince yapılacak” dedi.

Kubrakov, “Tüm tahıl konvoylarına Ukrayna istirdat gemileri eşlik edecek. Limanlarımızı takkadak kişi askerlerimizin kontrol etmesi bizim için önemliydi, limanlarda başka ülkelerin temsilcileri bulunmayacak” diye konuştu. Kubrakov, anlaşma içmağara, “Ä°stanbul’bile imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının ilerleyen günlerde uygulamaya geçmesini bekliyoruz. Sürecin bu hafta başlamasını düş ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Fazlı Şahan

Share: