Karadeniz’de birkaç gündür çokça avlanan hamsi yüzleri güldürdü

Karadeniz’üstelik birkaç gündür bolca avlanan hamsi yüzleri güldürdü

TRABZON Karadeniz’birlikte bu sezon hamsi avı kimi zaman gel gitleri yaşarken bu sıralar bol avlanması yüzleri güldürdü. Bu sezon fiyatı 75 TL’ye büyüklüğünde sâdır hamsi zaman itibariyle Trabzon Balık Hali’nde kilosu 40-60 TL ortada satılırken anlayışsız dolaşma yapması balıkçıları kıvançlı etti.

Hamsinin bu mevsim arada sırada birkaç, kimi vakit da mübarek miktarda avlanması endişelendirirken hele bu günlerde izansız devir yaparak çokça avlanması yüzleri güldürdü. Balıkçı esnaflarından Kesat Kaygusuz, hamsinin şimdilerde artağan ve bilgili olduğunu belirterek, “Hamsi bugün mübarek, dünde mübarek idi. Fiyatlarda seçme yük yok, gene tıpkı 50 TL civarında seyrediyor. Bu sezon hamsinin fiyatı 70-75 TL’ye kadar çıkmıştı fakat, genelde fiyatı 35-50 TL beyninde değişti. Bugünkü hamsi kalitesi az çok erdemli, fiyatı de alışılagelen. Hamsi alelumum Sinop- Rize arasında avlanıyor. İstavrit bu sene az buçuk daha beş altı, nedeniyle beş altı geldiği amacıyla fiyatı birlikte 70-80 TL’nin altına mukavemetli inmedi. Mezgit mübarek kilosu 40-50 TL” dedi.

Balıkçı esnaflarından Turgay Memiş’üstelik Karadeniz halkının özlediği hamsiye kavuştuğunu rapor ederek, “Hamsi serencam zamanlar az buçuk irileşti. Karadeniz halkı özlediği hamsiye kavuştu diyebiliriz. Hamsinin kilosu 40-50 TL. Hamsi, Gücük Ay ayına büyüklüğünde devam ayar diye düşünüyoruz. Tavuk Balığı 40 -60 TL. Bu mevsim umduğumuzdan çok balık avlandı diyebiliriz. İstavrit bu sene biraz pahalı” diyerek konuştu.

Balıkçı esnaflarından Süleyman Şarap, sezonun bereketli geçtiğini belirterek “Hamsi bugün eli nimetli geldi fiyatı 50-60 civarında değişiyor. Bu sezon hamsinin yer düşük fiyatı 35 TL idi genişlik yüksek fiyatı dahi 70 TL. Bu hamsi tahminimize göre 15-20 çevrim devam ölçü. Bu mevsim palamut bereketli oldu, arkası sıra hamsi bile adamakıllı avcılık oldu diyebiliriz” diyerek konuştu” dedi.

Balıkçı esnaflarından Emin Avcı’da “Biraz günden beri hamsi artağan gelmeye başladı, gayet güzelce deneyli. Hamsinin kilosu 50 TL tavuk balığı 50-100 TL arası, istavrit 70-90 TL arası, barbun 80-90 TL, levrek 130 TL, çupra 120 TL, somon 100 TL, sargan 100 TL. Hamsi henüz başlangıçta uzun idi ancak şimdilerde gayet kurnaz vatandaşın talebi olumlu yönde” diyerek konuştu.

Share: