Kamu ümidi kesmişken düşüncesiz ahit yapıp tezgahları şenlendirdi

Karadeniz’da bu zaman hamsi avı arada bir gelgitleri yaşarken, bu sıralar artağan avlanması yüzleri güldürdü. Bu zaman fiyatı 75 TL’ye büyüklüğünde sâdır hamsi, bugün bakımından Trabzon Balık Hali’nde kilosu 40-60 TL beyninde satılırken, geri gün yapması balıkçıları memnun etti.

Hamsinin bu mevsim zaman zaman az, arada sırada de bol miktarda avlanması endişelendirirken, özellikle şimdilerde kavrayışsız çağ yaparak bolca avlanması yüzleri güldürdü. Balıkçı Gaybubet Kaygusuz, hamsinin bugünlerde bereketli ve kart olduğunu belirterek, “Hamsi bugün eli nimetli, esbak dahi bol idi. Fiyatlarda seçkin yüklülük bulunmayan, gine bir 50 TL civarında seyrediyor. Bu mevsim hamsinin fiyatı 70-75 TL’ye büyüklüğünde çıkmıştı ancak, genelde fiyatı 35-50 TL arasında değişti. Bugünkü hamsi kalitesi berenarı faziletkâr, fiyatı de alışılagelen. Hamsi alelumum Sinop- Rize ortada avlanıyor. İstavrit bu sene biraz daha beş altı, dolayısıyla bir iki geldiği amacıyla fiyatı bile 70-80 TL’nin altına mütehammil inmedi. Tavuk Balığı bol kilosu 40-50 TL” dedi.

Balıkçı Toygar Memiş birlikte Karadeniz halkının özlediği hamsiye kavuştuğunu rapor ederek, “Hamsi sonuç zamanlar biraz irileşti. Karadeniz halkı özlediği hamsiye kavuştu diyebiliriz. Hamsinin kilosu 40-50 TL. Hamsi, şubat ayına kadar bitmeme boy bos diye düşünüyoruz. Mezgit 40-60 TL. Bu mevsim umduğumuzdan çok balık avlandı diyebiliriz. İstavrit bu yıl biraz pahalı” diye niteleyerek konuştu.

Balıkçı Süleyman Çakır, sezonun mebzul geçtiğini belirterek, “Hamsi zaman verimli geldi fiyatı 50-60 civarında değişiyor. Bu zaman hamsinin yeryüzü düşük fiyatı 35 TL idi, arz faziletkâr fiyatı birlikte 70 TL. Bu hamsi tahminimize bakarak 15-20 gün bitmeme valör. Bu zaman pelit eli nimetli oldu, arkası sıra hamsi da adamakıllı avcılık oldu diyebiliriz” diyerek konuştu.

Balıkçı Emin Avcı da “Birkaç günden beri hamsi mübarek gelmeye başladı, gayet güzelce kart. Hamsinin kilosu 50 TL mezgit 50-100 TL arası, istavrit 70-90 TL arası, barbun 80-90 TL, levrek 130 TL, çupra 120 TL, somon 100 TL, sargan 100 TL. Hamsi daha ilkin mufassal idi fakat bugünlerde gayet iri, vatandaşın talebi olumlu yönde” ifadelerini kullandı. – TRABZON

Share: