Doğasıyla cezbeden Trabzon, keyif turizmiyle da ziyaretçi çekiyor

Tarihi, doğası, denizi ve yaylalarıyla ilgi gören Trabzon’da sabık yıl 29 bin 600 yabancı, sağlık turizminden yararlandı.

İl Keyif Müdürü Melik Yırtıkça, AA muhabirine, getirisi berenarı fazla olan keyif turizminin hem Trabzon hem birlikte Türkiye için ehemmiyet yeryüzü ettiğini söyledi.

Esenlik turizmiyle ait altyapı çalışmaları yapılması gerektiğini tamlayan Çevrimli, “Hastanelerde hususi, amme ve medrese almak üzere hizmet planlamalarımızı gelecekte henüz çok kazanım koparmak üzere oluşturmuş durumdayız. 2020’deki ecnebi turistlerin hususi, kamu ve fakülteye başvurularına baktığımızda 4 bin 800 civarındayken 2022’deki ölçü 29 bin 600 civarına büyüklüğünde mevrut durumda.” dedi.

Uz, ecnebi turistlerin Trabzon’a ağırbaşlı ikbal gösterdiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Buradan da gözlemliyoruz kim gezgin sayısı önümüzdeki sene henüz de artacak. Gördüğümüz rakamlar bu şekilde. Bu rakamlar içerisinde hele hususi, kamu ve fakülteye baktığımızda Gürcülerin bizi tercih ika oranları berenarı erdemli. Onun dışında İran ve Zenci ülkelerinden tercihler dahi gelmekte. Gelenlerin alelhusus tercih ettiği branşlarda umumi cerrahi, plastik cerrahi, kap ve zührevi hastalık emraz başı çekmekte.”

Hep planlamalarda Trabzon’a sağlık turizmi amacıyla ati seyyah sayısını artırmaya yönelik akıntı ettiklerini vurgulayan Maharetli, “Hele ilimizden ve ülkemizden hizmet alan yabancıları düşünerek kamu hastaneleri amacıyla 6 dilde tercüme ettirdiğimiz benzeri CD oluşturduk. Bunu bilcümle paydaşlara, acentelere, konsolosluklara vererek farkındalık oluşturuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Uz, özellikle Kanuncu Terbiye ve Araştırı Hastanesi, Ahi Evren Bağır Ihtisas ve Damar Cerrahisi Yetişek ve Araştırı Hastanesi, Trabzon Uç ve Diş Sağlığı Hastanesi ile Maçka Ömer Burhanoğlu Hikmet Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde verilen hizmetleri daha spesifik kuzuluk dönüştürerek turizme kategorik kuzuluk getirmeye ve yüksek hizmet seviyesini sağlamaya mücahede ettiklerini aktardı.

“2022’de yakaladığımız rakamın intaç ikmal üstüne çıkmayı hedefliyoruz”

Trabzon Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Erkut Çelebi ise Trabzon’dahi turizmin 12 ayak tabanı yayılmasını amaçladıklarını belirterek, afiyet turizminin henüz gür konuma gelmesini hedeflediklerini söyledi.

Trabzon’un dört zaman domestik ve ecnebi turistlerin ilgisini çektiğini dile getiren Çelebi, “Turizmde 3-4 mahiye sezonda otellerimizi dolduruyoruz. Fakat geriye küsurat 9 mahiye dönemde de otellerimizi doldurabilmek için turizm seçeneklerini artırmaya çalışıyoruz.” dedi.

Çelebi, Trabzon olarak afiyet turizminden hisse alabilmek amacıyla çalışmalara aceleci benzeri şekilde başladıklarını kaydederek, “Üste toplantılar yaparak, röntgenini çekerek ilimizdeki envanteri gördük. Elan önceki keyif turizmiyle ilgili çalışan hastanelerimiz, kliniklerimiz ve otellerle ait çalışmalar yaptık. 2022’de yakaladığımız rakamın mezuniyet intaç üzerine çıkmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Afiyet turizminin gelişmesine müteveccih birçok kurumdan bindi aldıklarını dile getiren Çelebi, Türk Çekicilik Yolları’nın da sökel ve refakatçisine tayyare biletini oylumlu bire bir oranda iskonto yaparak satışa sunacağını belirtti.

Share: