İşportacı namına başladığı iş hayatında 350 kişiye istihdam sağladı

Batman’da yaşadıkları geçim derdi zımnında 1994 yılında ailesiyle İstanbul’a göç etmek zorunda artan Veysel Tekin, oluşum sektöründe etraflı yıllar çalıştıktan bilahare döndüğü memleketinde üretimlik açarak, 350 kişiye istihdam sağladı.

İş insanı Uğurlu, liseden çıkışlı olduktan bilahare hareket bulamayınca ailesiyle 28 yıl önce İstanbul’a göç etti. Burada benzeri süre işportacılık yapan Tekin, daha sonraları kardeşleriyle oluşum atölyesinde çalıştı.

Mesleği öğrendikten sonra 1999’da kardeşlerinin desteğiyle zat atölyesini kuran Uğurlu, triko üretimi yapmaya başladı.

İşinde muvaffakiyetli olan Uğurlu, bir süre sonra memleketi Batman’a yatırım ika kararı aldı. 2014 yılında Batman’da 30 kişiyle başladığı üretimini günbegün zait Uğurlu, Kovid-19 sürecinde Sason ilçesine de ayrımsız atölye kurarak 60 kişiye istihdam sağladı.

– Kurduğu fabrikada kendi markasını oluşturmayı hedefliyor

Batman Organize Endüstri Bölgesi’nde (OSB) 5 ay evvel namına tahsis edilen alanda fabrikasının inşaatını bütünleyen Tekin, yıllar evvel kendisi kabil iş imkanı bulamayan 350 genci fabrikasında istihdam etti.

Memleketinde üretimevi ihdas hayalini gerçekleştiren Tekin, kendi markasını oluşturup dünya pazarına açılma hayalini ise kısa sürede gerçekleştirmeyi hedefliyor.

– Hayalini devletin sağladığı destekle gerçekleştirdi

Veysel Uğurlu, AA muhabirine, memleketinden uzakta çalışmanın zorluğunu yıllarca yaşadığını belirterek, gençlerin bu sıkıntıyı çekmemesi amacıyla Batman’a üretimlik kurmaya değişmeyen verdiğini söyledi.

Batman’ın 6. Heveslendirme Bölgesi olması ve devletin sağladığı destekler sebebiyle memleketine döndüğünü aktaran Uğurlu, “Memlekete dönme yapınca kestirmece 15 karı da benden atılganlık alarak İstanbul’dan Batman’a döndü. OSB’den saha aldım. İnşaatımı tamamladıktan sonraları özlük yerime taşındım. Şu anda zat yerimde istihdam sağlıyorum.” dedi.

Kurduğu fabrikayı gören 30 firmanın Batman’a gelip yatırım yaptığını dile getiren Uğurlu, şunları kaydetti:

“Batman’da şu anda 350’ye mümasil nesiç atölyesi ve 45 bine mümasil nesiç çalışanı bulunuyor. Şu anda tahminî 30 firma bizim sayemizde Batman’a gelip yatırım yaptı. Yapı Batman’da geliştikçe geriye kafile da artıyor. İnsanlar nazik şehirlerden Batman’a dönüyorlar. Şu anda yanımızda çalışanların balaban kısmı İstanbul’dan köylü dönenlerdir.”

– “Memleketimde çalıştığım amacıyla mutluyum”

Tekstil işçilerinden Emrah Sevim, kısaca 5 sene İstanbul’da çalıştığını daha sonraları döndüğü Batman’da kurulan yapı atölyesinde çalışmaya başladığını tabir ederek, “Memleketimde çalıştığım için mutluyum.” diyerek konuştu.

Mehmet Hüseyin Aytekin da İstanbul’da tekstil atölyelerinde çalıştığını, avlu şartlarının yumruk olması zımnında Batman’a döndüğünü vurgulayarak, buradaki şartların daha gani olduğunu söyledi.

Share: