‘Kur , ürem, pahalılık üçgeninden balans mücadelemizi zaferle neticelendireceğiz’

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’birlikte İbn Haldun Üniversitesi Kat Töreni’nde açıklamalarda bulundu. “Cenup sınırlarımızı yıldırı örgütlerinden temizleme üstüne kararlıyız” diyen Erdoğan, “Kur , nema, enflasyon iblis üçgeninde sıkıştırıldığımız ekonomi istikrar mücadelemizi dahi zaferle neticelendireceğiz” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da İbn Haldun Üniversitesi Hatim Töreni’nde konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

“Rasim abi ömrünü ve düşüncesini söze, sözünü eyleme ihata etmek için harcamış ve bu uğurda düzentileme vermiş nesep aynı savaşım adamıydı. Rabbim Rasim Özdenören’i cennetiyle müşerref eylesin.

“Yıpranmamış bir değişimin eşiğindeyiz”

İnsanlığın geleceğine alnaç verecek eskimemiş aynı değişimin eşiğindeyiz. Uluslararası ilişkilerden, ekonomiye aileyi ve topluluk yapısına büyüklüğünde insanlık bakir sınamalarla yüz yüze kalmaktadır.

İnsanlığın bugünkü sorunlarını çözecek bire bir medeniyet inkişafını bütün beraber gerçekleştireceğiz. Bilcümle insanlığa faydalı nesiller yetiştirmedikçe iri davanın hedefine ulaşmasını sağlayamayız.

İlimle, bilimle, hikmetle donanmış nesiller iaşe etmek hocalarımızın, öğretmenlerimizin görevidir. Ülkemizi baştan dünyanın veri merkezi haline getirmeliyiz.

Dünyadaki tekmil büyük kalkınma devrimlerinin gerisinde zihayat bir fikri temel vardır. Fikri temelden mahrum ayrımsız kalkınma çabası insanları kazançlı namına varlıklı kılsa birlikte gönül çoraklığının bilge olduğu bire bir belirsizliklere mahkum haysiyet.”

“Ülkemizi baştan bilim merkezi haline getireceğiz”

Üniversitelerimizin sayısını 76’dan 208’e çıkardık. Artık üniversitelerimiz, sayıları 15 binden 260 bine sâdır arsıulusal öğrenciye sülale sahipliği yapıyor.

Eğitim-müfredat ve öğretim kadromuzu yenileyerek, mefkûre olanı hedefleyip, benzer olana ulaşmamız gerek.

İlimle, bilimle, hikmetle donanmış nesiller yetiştirmek hocalarımızın, öğretmenlerimizin görevidir. Ülkemizi baştan dünyanın selen merkezi haline getirmeliyiz.

Dünyadaki mecmu nazik kalkınma devrimlerinin gerisinde hararetli bire bir fikri ana vardır. Fikri temelden yoksun bir kalkınma çabası insanları kazançlı namına varlıklı kılsa bile iştiyak çoraklığının bilge olduğu tıpkı belirsizliklere mahkum kıymet.

Suriye’ye harekat mesajı

KAPAT X

Güney sınırlarımızı yıldırı örgütlerinden temizleme üstüne kararlıyız. Siyasi, soylu erki ve askeri çıkarlarımızdan ödünleme vermeyeceğimizi herkese gösterdik.

“Seviye, faiz ve pahalılık şeytan üçgeni”

Global dümen ve iktisat sisteminin yeniden oluştuğu bu eleştiri dönemde Türkiye namına kendimize çok balaban hedefler belirledik. Sabık 20 yılda ülkemize kazandırdığımız demokrasi ve kalkınma altyapısından aldığımız güçlü hedeflerimize akıllıca adım adım yürüyoruz. Son dönemdeki sınamaları da başarıyla geçtiğimize inanıyorum. Salgın sürecinde sağlık ve istihsal kapasitemizi test ettik. Kırat , getiri, pahalılık şeytan üçgeninde sıkıştırıldığımız ekonomi balans mücadelemizi birlikte zaferle neticelendireceğiz.

Tahıl anlaşmasında olduğu kadar anahtar mutluluk konumundayız.

Share: