Hicri yeni yıl ferda başlıyor

Son Peygamber Hazreti Muhammed ve ashabının 1444 yıl önceki Mekke’den Medine’ye hicreti, İslam aleminde hicri takvimin başlangıcı olarak akseptans ediliyor- Hicri yeni sene için hazırlanan “Hicretimiz Rabbimize Olsun” mevzulu hutbe, cuma namazı vakti Türkiye genelindeki camilerde okundu

Hicri 1444 yılı, zaman akşam vaktinin girmesiyle başlayacak.

Son Peygamber Hazreti Muhammed ve ashabının 1444 sene önceki Mekke’den Medine’ye hicreti, İslam aleminde hicri takvimin başlangıcı kendisine kabul ediliyor.

Kült İşleri Başkanlığı Diyanet İşleri Erdemli Müesses Başkanlığının sıra hesaplamalarına bakarak, hicri takvimin evvel kocaoğlan kendisine kabul edilen muharremin önceki günü erte başlayacak. Aşure Ayı ayının başladığını bildiren alem, bu yıl ilk defa Asya kıtasının ortalarından itibaren görülecek.

Muharremde oruç tutulup aşure pişirilerek dağıtılması ve Kerbela’da Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ile martir olanların bilinmeyen edilmesi, İslam toplumlarının kocaman gelenekleri arasında yer alıyor.

Aşure Haset, hicri yılın önceki ayı muharremin 10’uncu gününe denk mevrut 8 Ağustos Pazartesi haset idrak edilecek.

– Cuma hutbesinde Hz. Muhammed’in Medine’ye hicretinin önemine değinildi

Hicri yeni sene için hazırlanan “Hicretimiz Rabbimize Olsun” mevzulu hutbe, cuma vakti Türkiye genelindeki camilerde okundu.

Allah’ın emirlerini yaymaya etkin Hz. Muhammed ve ashabının Mekkeli müşrikler aracılığıyla değme çeşit takı, zulüm ve işkenceye maruz kaldıkları ve bunun neticesinde Medine’ye (Yesrib) göç ettikleri anımsatılan hutbede, hicretle birlikte Yesrib’in Medine-i Münevvere’ye dönüştüğü belirtildi.

Hicretle gelişigüzel medeniyetin güneşinin Medine’birlikte doğduğu anlatılan hutbede, “Yesrib, aydınlanmış kent oldu. Elçi mescidi, teferruat ve irfan yuvası oldu. Mescid içre kurulan okul Suffe’bile yetişen ashab ile hem Medine’nin hem bile Medine dışındaki yer ve şehirlerin tenevvür süreci hızlandı. Türe, hak, bağıntı, rahim ve muadele kabil İslam’ın balaban değerleri oradan yayıldı dünyanın ciharıyek köşesine.” ifadeleri kullanıldı.

Share: