İngiltere ile Ukrayna ortada “Londra Deklarasyonu” imzalandı

İngiltere ile Ukrayna beyninde imzalanan “Londra Deklarasyonu”nda, “Moskof ekonomisinin kilit sektörlerine, Rusya’üstelik yahut Rusya dışında savaşı destekleyen veya savaştan kar elde edenlere karşı eskimemiş yaptırımlar uygulayacağız.” ifadesi düzlük aldı.

Ukrayna Çap Başkanı Volodimir Zelenskiy, şaşırtı Londra ziyareti kapsamında İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi hedefleyen “Londra Deklarasyonu”nu imzaladı.

Deklarasyonda, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 2014 ve 2022’deki saldırıları için, “Avrupa’nın güvenliği ve insanların kişi geleceklerini atama etme hakkına saldırıyorlar. Özgürlüğümüzü gözdağı ediyorlar.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya karşısında İngiltere ve Ukrayna’nın tesanüt içre olduğu vurgulanan deklarasyonda, İngiltere’nin Ukrayna’nın bağımsızlığını, yerey bütünlüğünü ve sınırlarını sarsılmaz şekilde desteklemeye bitmeme edeceği aktarıldı.

Deklarasyonda, Ukrayna’nın NATO üyeliği üstelik karışma kişi güvenliğiyle ilişkin arayışlarına destek verileceğinin altı çizilerek, şunlar kaydedildi:

“Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, sadece zat topraklarını değil ortak değerlerimiz ve uluslararası hukukun temel prensiplerini oluşturan BM Şartı’nı bile koruyor. Ülkelerimiz Rusya’nın ‘etki alanı’ iddiasını ve çetin kullanarak sınırları tebdil adımlarını reddediyor. Emir ve kişi kaderini atama etme değerlerini savunuyoruz. Rusya’nın uyguladığı vahşetin tıpkı elan yaşanmaması konusundaki kararlılığı paylaşıyoruz.”

Yaptırımlar devam edecek

İngiltere’nin Ukrayna’ya savaşın esasen bu yana yolladığı insanca, askeri ve kazançlı desteğin 4 milyar sterlini bulduğu aktarılan deklarasyonda, 2015’ten bu yana Ukrayna Silahlı Kuvvetleri personelinin de İngiltere’birlikte eğitim bilimi aldığı hatırlatıldı.

Deklarasyonda, Ukrayna’ya askeri desteğin bitmeme edeceği, İngiltere’nin 1200 Rus ile 120 kuruluşa yaptırım uyguladığı belirtilerek, “Acımasız ekonomisinin kilit sektörlerine, Rusya’bile veya Rusya dışında savaşı destekleyen veya savaştan kar elde edenlere karşı yıpranmamış yaptırımlar uygulayacağız.” ifadelerine saha verildi.

İstanbul Tahıl Anlaşması’na üstelik değinilen deklarasyonda, “Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ulaşması amacıyla alay malay çalışmaya devam edeceğiz. Buna Karadeniz Tahıl Anlaşması’nın ve bildirme kırılgan gruplar amacıyla azık güvenliğini sağlayacak ‘Ukrayna Tahılı’ programının devamlılığını uydurmak birlikte dahil.” değerlendirmesinde bulunuldu.

“Ukrayna’nın egemenliği sağlanmadan Avrupa güvenliği sağlanamaz.” denilerek, İngiltere’nin Zelenskiy’nin öne sürdüğü hazar planını de olumlu karşıladığı aktarıldı.

Deklarasyonda, Ukrayna’nın yeniden ayağa kaldırılması konusunun ele alınacağı bir konferansın 21-22 Haziran’üstelik Londra’dahi düzenleneceği kaydedildi.

Share: