Fas açıklarında 11 günde 167 ağır aksak muhacir kurtarıldı

Fas açıklarında 28 Ocak ile 7 Küçük Ay arasında farklı milliyetlerden 167 düzensiz göçmenin kurtarıldığı duyuruldu.

Fas resmi ajansı MAP’ın kalaba yetkililerine dayandırdığı haberde, Fas Donanması’na sınırlanmış kıyı güvenlik birimlerinin Akdeniz ve Atlantik Okyanusu’nda kesintili göçmenlere yönelik çalışmaları üzerine hikmet verildi.

Sahil düzenlilik birimlerinin 28 Sülale – 7 Gücük Ay tarihlerinde bazıları Kumluk Şeş Afrika ülkelerinden girmek için 167 kesintili göçmeni kurtardığı dökme haberde, bahis konusu kesintili göçmenlerin, esenlik muayenelerinin peşi sıra lazım işlemlerin başlatılması için ilişkin birimlere konfirmasyon edildiği belirtildi.

Uluslararası Kafile Örgütü’nün Teşrinievvel 2022’de yayımladığı raporda, Karı 2021’den bu yana çoğunluğu Libya ile Tunus çıkışlı olan ve İtalya veya Malta’evet geçmeye çalışan ağır aksak göçmenlerden 2 bin 836’sının teknelerinin batması evet birlikte kıtlık, susama gibi nedenlerden hayatını kaybettiği kaydedilmişti.

Fas makamlarından 23 Meyan 2022’de yapılan açıklamada, 2022 yılı süresince yüzdelik 85’i ecnebi tabiiyetli tevessül etmek için 32 binden aşkın düzensiz göçmenin denize açılmasının önüne geçildiği anlatım edilmişti.

Her yıl binlerce muhacir, henüz ferah tıpkı yaşam umuduyla Avrupa’ya yankılanmak amacıyla Afrika’dan Akdeniz’e açılıyor. Göçmenlerin bir kısmı Avrupa’ya ulaşmayı başarırken ayrımsız kısmı ise denizde birey veriyor.

Share: